Kvartálne výsledky

Sezóna zverejňovania korporátnych štvrťročných výsledkov je oddnes v plnom prúde. Jednou z najvýznamnejších spoločností, ktoré dnes pred otvorením trhu zverejnila svoj tretí kalendárny štvrťrok je BlackRock. Ten prekonal očakávania analytikov z hľadiska výnosov aj ziskov a blíži sa taktiež k magickej hranici 10 biliónov dolárov spravovaných aktív. Akcie BlackRock v reakcii na zverejnenie výsledkov rastú o +3,73% na $864,5 na akciu.

Najdôležitejšie čísla a novinky

Výnosy: V treťom fiškálnom štvrťroku 2021 BlackRock zaznamenal tržby vo výške $5,05 mld., čo je o +15,6% viac ako za rovnaké obdobie v predchádzajúcom roku. Tento výsledok prekonal analytické očakávania, keďže Wall Street očakávala príjmy na úrovni $4,82 mld. Rast výnosov ťahali predovšetkým príjmy z ETF fondov, ktoré vzrástli oproti predošlému roku o +56% na $1,21 mld.

AUM: Suma spravovaných aktív sa medziročne zvýšila o +21%, z $7,81 bil. na $9,46 bil. Toto číslo však nenaplnilo predpoklady analytikov, keďže tí prognózovali hodnotu AUM $9,64 bil.

Operatívny zisk: Operatívny zisk spoločnosti v porovnaní s minulým rokom stúpol o +10,1%, z $1,76 mld. na $1,94 mld. Operatívna marža mierne klesla z 40,2% na 38,3%.

Čistý zisk: Čistý zisk medziročne stúpol z $1,52 mld. na $1,75 mld. (+15,6%), resp. z $8,87 na $10,89 na akciu (+22,8%). Analytici odhadovali zisk $9,39 na akciu.

blackrock2
Zdroj obrázku: BlackRock Earnings Supplement

„Klienti naďalej hľadajú informácie a rady spoločnosti BlackRock týkajúce sa celého ich portfólia, ktoré odrážajú výhody investícií, ktoré sme urobili, aby lepšie slúžili ich vyvíjajúcim sa potrebám. Spoločnosť BlackRock vygenerovala v treťom štvrťroku 98 miliárd dolárov dlhodobého čistého prílevu, čo predstavuje 9% ročný nárast poplatkov na organickej báze a náš šiesty štvrťrok po sebe presahujúci náš 5% cieľ, čím sa opäť ukázala sila našej diverzifikovanej investičnej a technologickej platformy.

„Naša dlhodobá stratégia je zameraná na to, aby sme udržali náskok pred potrebami našich klientov a plnili svoj účel pomáhať čoraz väčšiemu počtu ľudí zažiť finančnú pohodu. Či už prostredníctvom rozšírenia investičných možností, vývoja nových riešení pre odchod do dôchodku alebo vylepšenia našich analytických a technologických možností, spoločnosť BlackRock je naďalej odhodlaná investovať do príležitostí vysokého rastu a špičkových inovácií v tomto odvetví. “

Manažment informoval, že aj naďalej plánuje pokračovať v spätných odkupoch akcií, pričom podnik v každom kvartáli tohto roka minul na ne 300 miliónov dolárov. Vedenie spoločnosti tiež oznámilo, že vidí zo strany klientov silný dopyt po ESG fondoch. Pozitívnou správou pre akcionárov je tiež nárast ziskovosti aj napriek tomu, že BlackRock znížil svoje poplatky na vybraných ETF fondoch iShares s cieľom vyrovnať sa konkurencii a zostať jednotkou na trhu.

Akcie BlackRock


Akcie BlackRock majú v doterajšom priebehu roka po septembrovom poklese o -12,5% v podstate rovnakú výkonnosť ako index S&P 500 , ktorý stúpol o +15,89%. Aktuálne sa BlackRock obchoduje za 23,5 násobok ročného zisku na akciu (P/E) a 32,7 násobok ročného voľného cashflowu na akciu (P/FCF).

Konsenzus analytikov ohľadom akcií spoločnosti je mierne pozitívny, pričom ich priemerný cenový cieľ je vo výške $978 na akciu, čo je o +17,0% viac ako je ich súčasná cena. Dividendový výnos BlackRocku je momentálne na úrovni 1,97%.

Ďalšie kvartálne výsledky z tejto sezóny:

PepsiCo po ďalšom dobrom štvrťroku zvyšuje výhľad na celý rok

xtb
xtb
Predchádzajúci článokAkcie CRISPR Therapeutics prudko poklesli po sľubných výsledkoch testovania
Ďalší článokTSMC očakáva silný záver roka vďaka rastúcemu dopytu
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno