Akcie Roblox poskočili o 30% po ďalšom zdvojnásobení tržieb

Herná a vývojárska platforma, ktorá by mala byť jedným z hlavných hráčov v novovznikajúcom metavesmíre odmietla skeptické scenáre analytikov a svoje tržby opäť zdvojnásobila,

0
843

Kvartálne výsledky

Vstup spoločnosti Roblox na burzu NYSE v marci 2021 patril medzi tie najočakávanejšie debuty tohto roka. Otvorená herná platforma zameraná predovšetkým na deti (viac ako 50% používateľov má do 12 rokov) umožňuje okrem hrania obľúbených hier od Robloxu aj vyvíjať vlastné hry a svety. V prvých 2 štvrťrokoch sa americkej firme, do ktorej investovali 100 miliónov dolárov fondy ARK od C. Wood, zakaždým podarilo príjmy viac ako zdvojnásobiť.

Tentoraz bola Wall Street ohľadom zdvojnásobenia príjmov skôr skeptická, keďže pandémia v lete ustupovala a v septembri nastal čas návratu do škôl. To by znamenalo pre firmu menšiu angažovanosť hráčov a vývojárov a v konečnom dôsledku aj spomalenie rastu. Avšak Roblox to zvládol opäť a dosiahol progres naprieč všetkými dôležitými ukazovateľmi, pričom ďalší dobrý kvartál z dielne podniku nenechal akciové trhy dlho bez odozvy. Tie poslali akcie Roblox v rozšírenom after-market obchodovaní vyššie o +30% na zhruba $100.

xtb

Najdôležitejšie čísla

Výnosy: V 3. štvrťroku Roblox zaznamenal výnosy vo výške $509,3 mil., čo predstavuje medziročný nárast o +102,2%.

Objednávky: Hodnota objednávok stúpla oproti minulému roku o +28%, z $496,5 mil. na $637,8 mil., zatiaľ čo analytici očakávali $635,5 mil.

Používatelia: Priemerný počet denných používateľov vzrástol o +31% na 47,3 mil., pričom tí strávili na platforme 11,2 mld. hodín, čo predstavuje nárast o +28%. Priemerná hodnota objednávok na 1 denného používateľa (ABPDAU) klesla z $13,73 na $13,49.

Operatívna strata: Operatívna strata sa v porovnaní s predchádzajúcim rokom prehĺbila o -50,3%, z -$51,5 mil. na –$77,4 mil.

Čistá strata: Čistá strata dosiahla v 3. štvrťroku hodnotu -$74,0 mil., čo je o -54,3% horší výsledok ako vlani, keď strata bola na úrovni -$48,6 mil. Strata na akciu však v dôsledku väčšieho množstva akcií na trhu poklesla o polovicu, z -$0,26 na –$0,13. Analytici prepokladali stratu -$0,16 na akciu.

Cashflow: Operatívny cashflow poklesol o -2%, z $185,2 mil. na $181,2 mil., zatiaľ čo voľný cashflow stúpol medziročne o +7%, z $159,3 mil. na $170,6 mil., resp. z $0,87 na $0,30 na akciu. Výrazný pokles je spôsobený vyšším počtom akcií na trhu.

„Angažovanosť našich hráčov ukazuje našu silu. Sme veľmi radi, že počas tretieho štvrťroka sa ľudia všetkých vekových kategórií z celého sveta rozhodli stráviť viac ako 11 miliárd hodín na Robloxe,“ povedal David Baszucki, generálny riaditeľ Robloxu. „Sme radi, že môžeme oznámiť, že komunita vývojárov zarobila v tomto štvrťroku viac ako 130 miliónov dolárov a tento rok sa snaží zarobiť viac ako 500 miliónov dolárov. Keď skončíme rok 2021 a zamierime do roku 2022, budeme pokračovať v investíciách do inovatívnych technológií, aby sme našej vývojárskej komunite umožnili robiť to, čo vedia najlepšie – stavať a vytvárať.“

„Vývoj všetkých našich základných metrík – DAU, hodiny a rezervácie – ukázal silný medziročný rast napriek prekonaniu obdobia ovplyvneného Covidom a sezónnosti spojenej s návratom do školy,“ povedal Michael Guthrie, finančný riaditeľ spoločnosti Roblox. „Napriek značným investíciám do vývojárskej ekonomiky a náboru sme dokázali generovať aj zdravý opreatívny cashflow. Na základe našich októbrových výsledkov sa zdá, že posledný štvrťrok roka začíname výborne.“

Roblox a metavesmír

Roblox je vďaka svojmu virtuálnemu svetu a inovatívnej platforme považovaný za jedného z hlavných hráčov vznikajúceho metavesmíru, internetu novej generácie. V rámci ďalšieho budovania svojej budúcnosti spoločnosť aktuálne naberá ďalších vyvojárov a všetky peniaze investuje späť do podnikania. Na dosiahnutie cieľov nedávno manažment oznámil taktiež vydanie korporátnych dlhopisov v hodnote 1 miliardy dolárov, pričom tieto peniaze budú použité taktiež na budovanie platformy.

Okrem budovania sa snaží rozširovať a oslovovať svoje hráčske publikum aj skrz rôzne partnerstvá. V liste akcionárom vedenie podniku oznámilo, že veľký úspech zožalo virtuálne vystúpenie obľúbenej skupiny Twenty One Pilots a nová dohoda sa rodí tiež s Netflixom. Ten by mal vydať animovaný seriál hry Bakugan z dielne Robloxu.

Akcie Roblox


Akcie Roblox v tomto roku s rastom o +10,79% zaostávajú za výkonom širšieho trhu, ale ak sa premietnu čísla z rozšíreného obchodovania do riadneho, keď sa otvorí americká burza, bude to presne opačne. Pri súčasnej cene má spoločnosť trhovú kapitalizáciu na úrovni 44,3 miliardy dolárov a obchoduje sa za 24,2 násobok ročných výnosov na akciu (P/S) a 59,1 násobok ročného cashflowu na akciu (P/FCF).

Konsenzus analytikov ohľadom akcií Roblox je aktuálne skôr optimistický, keď 8 z 10 analytikov má k 4. novembru stanovené hodnotenie BUY alebo OUTPERFORM. Ich cenový cieľ sa pohybuje v rozpätí od $70 do $103, pričom priemerný cenový cieľ je vo výške $90, čo je o +16,9% viac ako je momentálna cena akcií.

Ďalšie kvartálne výsledky z tejto sezóny:

Airbnb zaznamenalo najlepší štvrťrok v histórií, cestovanie sa zotavuje
Apple s rekordným kvartálom, avšak kvôli nedostatku čipov prišiel o $6 mld.
Visa silným kvartálom uzavrela rok 2021 a oznámila zvýšenie dividendy
Google opäť rozmetal očakávania zisk stúpol o 68%
Facebook oznámil zmiešané výsledky, reorganizáciu a odkup akcií za $50 mld.
Tesla navýšila v 3. štvrťroku zisk takmer pätnásobne, tržby však sklamali
Snapchat prišiel o štvrtinu svojej hodnoty
Netflix opäť zrýchľuje, akcie na historických maximách
Johnson & Johnson na ceste k rekordnému roku
TSMC očakáva silný záver vďaka rastúcemu dopytu
BlackRock zverejnil silný kvartál, tvorca iShares ETF sa blíži k magickej hranici
PepsiCo po ďalšom dobrom štvrťroku zvyšuje výhľad na celý rok
Ďalšie výsledky na našom FB & IG

xtb

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno