Chipotle plánuje delenie akcií 50:1

Chipotle Mexican Grill, druhý najväčší fastfood-ový reťazec na svete, oznámil, že jeho správna rada schválila delenie svojich akcií a predloží túto zmenu akcionárom 6. júna. Akcie na túto správu reagovali takmer 7 % rastom v rozšírenom obchodovaní. Americký reťazec si pritom za posledných 12 mesiacov pripísal 73 % a za posledných 5 rokov dokonca 316 %.

Podľa vyhlásenia spoločnosti by delenie bolo prvým v 30-ročnej histórii spoločnosti. Známy výrobca burrita mal IPO v januári 2006 za cenu 22 USD za akciu. Podľa údajov zhromaždených spoločnosťou Bloomberg bola cena jeho akcií na včerajší záver obchodovania štvrtá najvyššia v indexe S&P 500.

V súčasnosti je firma druhou najväčšou v odvetví reťazcov s rýchlim občerstvením, podľa trhovej kapitalizácie. Jednotkou na trhu je McDonald, ktorá koncom minulého roka oznámila najväčšiu expanziu vo svojej 68-ročnej histórii. V nej oznámila, že chce rozšíriť počet svojich prevádzok na 50 000 reštaurácií do roku 2027. Súčasný trhová hodnota Chipotle je 76,7 miliardy USD s pomerne veľkým náskokom na Yum! Brands a Restaurant Brands.

Chipotle plánuje delenie akcií 50 ku 1

Ak akcionári schvália delenie, ktoré by podľa spoločnosti bolo jedným z najväčších v histórii New York Stock Exchange, majitelia dostanú 49 dodatočných akcií za každú držanú akciu. Podľa vyhlásenia hlavného finančného riaditeľa Jacka Hartunga delenie akcií urobí akcie prístupnejšími pre zamestnancov a širšiu škálu investorov.

Podľa Hartunga sú akcie spoločnosti na historickom maxime, čo pripisuje „rekordným príjmom, ziskom a rastu“. Firma minulý mesiac zverejnilo výsledky za štvrtý kvartál, ktoré prekonali očakávania, pričom sa zvýšili aj transakcie, čo je v kontraste so spomalením, ktoré postihlo iné reťazce. Organizácia poskytne jednorazový akciový grant generálnym riaditeľom reštaurácií a členom, ktorí pracujú v reťazci viac ako 20 rokov.

Delenia akcií v posledných rokoch upadli. Firma by bola len štvrtou spoločnosťou v indexe S&P 500, ktorá od konca roku 2022 delila svoje akcie. Walmart a Cooper tento rok oba delili svoje akcie. To je v porovnaní s približne dvadsiatkou delení v rokoch 2020 až 2022.

Firma pridala 211 nových prevádzok

Organizácia Chartr, hodnotila 50 najväčších reťazcov v Amerike. Z analýzy určila niektoré z najrýchlejšie rastúcich reťazcov v krajine. V rámci počtu reštauračných jednotiek, drží pomyselnú žezlo všadeprítomný Starbucks. Firma minulý rok pridala rekordných 429 nových prevádzok.

Avšak vzhľadom na svoju veľkosť žiadny reťazec nerástol rýchlejšie ako Crumbl Cookies, ktorý otvoril 363 nových jednotiek, čím pridal neuveriteľných 53 % k počtu svojich obchodov za jediný rok. To nie je zlé pre spoločnosť založenú v roku 2017. Naďalej sa pomerne rýchlym tempom rozširujú tiež reťazce ako Chipotle, ktorý pridal 211 nových prevádzok, Taco Bell, ktorý pridal 196 nových prevádzok a vyššie spomínaný Chick-fil-A, ktorý tento rok otvoril 153 nových prevádzok.

Naopak najviac prevádzok minulý rok zatvoril známy reťazec Subway, ktorý zavrel až 571 predajní. Subway zaznamenal 6x viac zatvorení ako ktorýkoľvek iný reťazec. Firma stále ponecháva najväčší počet obchodov v USA, kde si jeho sendviče môžete objednať vo viac ako 20 000 miest v rámci Spojených štátov.

V našich končinách známe reťazce ako KFC či Burger King taktiež nerozširovali počty svojich predajní, ale naopak znižovali stavy. KFC za minulý rok zrušilo 35 prevádzok a Burger King dokonca až 61 prevádzok. Viac predajní ako Burger King už zavreli iba spomínaný Subway a reťazce Papa Murphy‘ (72 predajní) a Church’s Chicken (91 predajní).

fastfood 2
Zdroj: Chartr

Akcie Chipotle


Akcie firmy za posledný rok vzrástli o +73,7 %. V súčasnosti sa akcie firmy obchodujú za 2 797,6 USD čo predstavuje 63,1 násobok zisku na akciu (P/E), 63,4 násobok voľného cashflowu na akciu (P/FCF) a 40,3 násobok EV/EBITDA

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločností môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJFinanceYahoo, Gurufocus
Predchádzajúci článokPočítačová kriminalita na vzostupe, sektor IT bezpečnosti hlási zvýšenie výdavkov na ochranu
Ďalší článokVlastník Gucci, Kering, s najväčším jednodňovým prepadom za viac ako 30 rokov
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno