Počítačová kriminalita na vzostupe

V súčasnom online svete asi nie je žiadnym prekvapením, že zločinci sa na nás čoraz viac zameriavajú v digitálnom svete. Podľa najnovšej výročnej správy FBI o internetovej kriminalite americkí spotrebitelia a podniky stratili minulý rok kvôli internetovým zločinom rekordných 12,5 miliardy USD, čo je o 22 % viac ako v roku 2022. Najväčšie zastúpenie týchto strát súvisí najmä s investičnými podvodmi, ktoré medziročne vzrástli o 38 %. Celkové peňažné straty súvisiace s počítačovou kriminalitou sa od roku 2020 zhruba strojnásobili a vzrástli o približne 8,3 miliardy USD.

Aj keď sa vám podarí vyhnúť sa napadnutiu vášho e-mailu, telefónu alebo bankového účtu, môžete sa stať súčasťou hromadného narušenia. To vzhľadom na šírenie údajov do všetkého od výdavkových návykov až po genetiku môže mať rôzne dôsledky. Veľmi medializované nedávne útoky, ako sú tie na 23andMe, postihli milióny ľudí.

Sektor IT bezpečnosti vysiela zmiešané signály


Počet vysoko profilových kyberútokov narastá, a analytici prognózujú, že federálne vládne výdavky na kybernetickú bezpečnosť by mali v roku 2024 prudko vzrásť. Podľa odhadu McKinsey & Company by mohli kybernetické útoky od roku 2025 ročne spôsobiť škody až vo výške 10,5 bilióna USD. Útoky sa stávajú čoraz sofistikovanejšími, a je pravdepodobné, že ich úroveň zdokonalí aj umelá inteligencia. Tento trend robí odvetvie kybernetickej bezpečnosti čoraz dôležitejším, a preto firmy sú ochotné investovať do nej desiatky miliónov.

Výskumná organizácia Gartner nedávno aktualizovala svoju prognózu, podľa ktorej firemné výdavky na túto oblasť vzrastú v roku 2024 o 14 %, čo je viac oproti predchádzajúcemu odhadu o 3 percentuálne body. Prišla ale aj s ďalšími vyhliadkami. Do roku 2026 má mať 10 % veľkých podnikov zavedený komplexný, vyspelý a merateľný systém Zero-Trust. Dnes ho má iba 1 podnik zo 100. O 3 roky má mať zastúpenie člen s odbornými znalosťami v oblasti kybernetickej ochrany až v 70 % predstavenstiev firiem.

Výskumná organizácia Gartner nedávno aktualizovala svoju prognózu, podľa ktorej firemné výdavky na túto oblasť vzrastú v roku 2024 o 14 %, čo je viac oproti predchádzajúcemu odhadu o 3 percentuálne body. Prišla ale aj s ďalšími vyhliadkami. Do roku 2026 má mať 10 % veľkých podnikov zavedený komplexný, vyspelý a merateľný systém Zero-Trust. Dnes ho má iba 1 podnik zo 100. O 3 roky má mať zastúpenie člena s odbornými znalosťami v oblasti kybernetickej ochrany až v 70 % predstavenstiev firiem.

Pred prezidentskými voľbami, ktoré sa budú konať po celom svete v roku 2024, sa firmy zaoberajúce sa kybernetickou bezpečnosťou pripravujú na prichádzajúcu vlnu hackerov. Rozruch okolo umelej inteligencie tiež zvyšuje záujem investorov o akcie kybernetickej bezpečnosti. A podľa analytikov by mali výdavky federálnej vlády na kybernetickú bezpečnosť v roku 2024 vzrásť.

Výskumná spoločnosť Gartner ďalej aktualizovala svoju prognózu podnikových výdavkov na kybernetickú bezpečnosť. Výskumná firma vidí v roku 2024 nárast o 14 % na 215 miliárd USD. To je viac oproti predchádzajúcej prognóze rastu o 11 %. A to je lepšie ako väčšina kategórií výdavkov na informačné technológie. Gartner predpovedá, že v roku 2024 výdavky na cloudové bezpečnostné produkty a služby vyskočia takmer o 25 % na 7 miliárd USD. S rastúcimi výdavkami na IT bezpečnosť by mohli profitovať aj firmy, ktoré sa zaoberajú kyberbezpečnosťou.

Porovnanie najväčších firiem IT bezpečnosti

Palo Alto, CrowdStrike, Fortinet, Cloudflare a Zscaler – to sú 5 najhodnotnejších firiem zaoberajúcich sa kyberbezpečnosťou na svete podľa trhovej kapitalizácie. Zatiaľ čo líder na trhu Palo Alto poskytol slabší výhľad tržieb na aktuálny rok a jeho akcie sa prepadli o takmer 25 %, ostatným firmám sa v posledných kvartálnych výsledkoch darilo o poznanie lepšie.

CrowdStrike či Cloudflare si po výsledkoch pripísali takmer 25 %, a pomerne dobre sa darilo aj Fortinetu či Zscaleru. Tie však na lídra strácajú, čo sa týka tržieb aj v rámci pomerového ukazovateľa P/E, ktorý poskytuje investorom informácie o cene akcií v pomere k ziskom organizácie. V rámci očakávaných budúcich ziskov voči cene akcií (forward P/E) je na tom Palo Alto tiež pomerne dobre, a spomedzi týchto piatich najväčších firiem je na tom lepšie iba Fortinet s pomerom na úrovni 41,8.

Ten sa môže pochváliť aj jednoznačne najlepšou prevádzkovou ziskovou maržou 23,3 % a na pomerne vysoké tržby aj priemernou trojročnou mierou rastu tržieb 29,6 %. Spoločnosti s nižšími výnosmi majú tendenciu rýchlejšie rásť, aj preto má Zscaler najlepšie hodnoty v rámci tohto ukazovateľa. Ďalšie dôležité ukazovatele si môžete pozrieť v tabuľke nižšie.

Sektor IT bezpečnosti vysiela zmiešané signály

Výkonnosť akcií za posledných 12 mesiacov jednoznačne ovládol CrowdStrike, ktorý si pripísal takmer 150 %. Naproti tomu jeho najväčší konkurent Palo Alto si pripísal 54,4 %, avšak treba aj zohľadniť prepad akcií po kvartálnych výsledkoch. Druhý najlepší výkon spomedzi tejto pätice firiem zaznamenal Zscaler (81,8 %) a v tesnom tandeme za ním Cloudflare so 73,4 % rastom akcií. Fortinetu, ktorý dosiahol za rok 2023 druhé najvyššie tržby, sa darilo najmenej a pripísal si 27 %.

Zaujímavosťou je, že až 9 z 10 najhodnotnejších firiem v tomto sektore pochádza z USA, až na jednu izraelskú výnimku Check Point Software.

Kvartálne výsledky TOP päťky

Palo Alto

Medzi hlavné produkty firmy patrí softvérová platforma Palo Alto Networks Next-Generation Firewall (NGFW). Ide o firewallové riešenie nasadené v sietiach organizácií na ochranu pred rôznymi typmi kybernetických hrozieb a útokov. Kombinuje rôzne funkcie a technológie, ako sú firewall, detekcia a prevencia prienikov, ochrana pred malwarom a iné, aby poskytol komplexnú ochranu sietí a dát.

V posledných štvorročných výsledkoch líder v oblasti kyberbezpečnosti prekvapil investorov, keď aj napriek solídnemu rastu, oznámil slabé usmernenia na celý nasledujúci rok. Po tomto oznámení sa akcie firmy prepadli o 25 %. Tento pokles bol pre firmu najväčším za posledných sedem rokov. Aj napriek slabým výsledkom však americká firma zažíva úspešné obdobie, keď za posledných 12 mesiacov jej akcie vzrástli o 52 %.

Výhľad spoločnosti Palo Alto tak rozvíril diskusiu a podnietil obavy v celom odvetví, že zákazníci začínajú šetriť, čo by mohlo mať vplyv na tržby kybernetických spoločností. Toto obmedzenie výdavkov prichádza napriek sérii významných kybernetických útokov, ktoré postihli popredné korporácie ako Clorox, MGM Resorts International a Industrial & Commercial Bank of China, najväčšieho svetového poskytovateľa úverov.

Sektor IT bezpečnosti vysiela zmiešané signály

Tržby za druhý kvartál 2024 dosiahli úroveň 1,97 miliardy USD, čo predstavuje zvýšenie o 19 % v porovnaní s minulým rokom. Odhady analytikov z Wall Street boli na úrovni 1,9 miliardy USD. Rast predaja produktov „firewall“ v tomto štvrťroku však spomalil, keď dosiahol 390,7 miliónov USD, čo je nárast o 10,7 % oproti predchádzajúcemu roku. Celkové náklady vzrástli o 19 %. Prevádzkový zisk dosiahol 53,6 miliónov USD, čo predstavuje viac ako tretinové zvýšenie oproti minulému roku. Prevádzková marža sa zvýšila na 2,7 %, porovnateľne s 2,4 % zaznamenanými v rovnakom období minulého roku.

Palo Alto zaznamenal čistý zisk vo výške 1,75 miliardy USD, avšak tento výsledok bol ovplyvnený položkou rezervy na daň z príjmov vo výške 1,6 miliardy USD. Upravený zisk na akciu dosiahol hodnotu 1,46 USD, čo predstavuje nárast oproti priemernému konsenzu na Wall Street, kde sa očakával upravený zisk na akciu vo výške 1,30 USD.

CrowdStrike

Hlavným produktom spoločnosti je platforma CrowdStrike Falcon, ktorá poskytuje pokročilú ochranu pred rôznymi typmi útokov na počítačové siete a koncové zariadenia. Falcon využíva umelú inteligenciu a strojové učenie na monitorovanie správania sa počítačových systémov a identifikáciu potenciálnych hrozieb. Medzi funkcie patrí odhaľovanie malvérov, detekcia prieniku, správa incidentov a rýchla reakcia na kybernetické útoky.

Druhá najväčšia firma v sektore IT bezpečnosti roztrhala odhady Wall Street. Výsledky tak boli v ostrom kontraste s lídrom Palo Alto Networks. Firma si po zverejnení výsledkov pripísala 25 % a vyvrátila tak pochybnosti v celom sektore. V tomto roku akcie CrowdStrike vzrástli o 29 % a za posledných 12 mesiacov dokonca o 161 %.

Sektor IT bezpečnosti vysiela zmiešané signály

Tržby za štvrtý štvrťrok 2024 dosiahli 845,3 miliardy USD, čo predstavuje 32 % nárast oproti minulému roku a tiež viac ako očakávala Wall Street (839,1 miliónov USD). Silný medziročný rast potiahli najmä tržby z predplatného, ktoré vzrástli o 33 % na 795,9 miliónov USD. Tento výkon bol tiež lepší ako predpokladali analytici. Tržby z profesionálnych služieb vzrástli o niečo menej (26 %) na 49,3 miliónov USD a boli mierne pod očakávaniami analytikov.

Technologická spoločnosť oznámila prevádzkový zisk vo výške 29 milióna USD, v porovnaní so stratou 61 miliónov USD v rovnakom období minulého roku. Celkové prevádzkové náklady vzrástli o 16 %, pričom manažment investoval do vedy a výskumu viac ako 213 miliónov USD, čo je medziročne o 12 % viac. Zlepšený prevádzkový výsledok sa pozitívne prejavil aj na čistom zisku, ktorý v štvrtom kvartáli dosiahol úroveň 53 miliónov USD, v porovnaní so stratou 47 miliónov USD v minulom roku. Firma totiž zaznamenala výnosy z úrokov na úrovni 41 miliónov USD. Upravený čistý zisk na akciu tak vzrástol o viac ako 100 % na 0,95 USD z 0,47 USD, ktoré boli zaznamenané vo štvrtom štvrťroku 2023. Voľný cash flow taktiež stúpol o 33 % na 28 miliónov USD.

Fortinet

Hlavnými produktmi spoločnosti Fortinet sú ich bezpečnostné brány, firewall-ové riešenia a ďalšie sieťové zariadenia, ktoré poskytujú ochranu pred vírusmi, malvérom, útokmi na dáta a ďalšími formami kybernetických útokov. Hlavný softvér spoločnosti FortiOS. FortiOS je operačný systém a softvér pre bezpečnostné brány a iné sieťové zariadenia vyvíjané a distribuované spoločnosťou Fortinet.

Jeden z kľúčových hráčov na trhu kybernetickej bezpečnosti v auguste minulého roka prišiel za jediný deň o štvrtinu trhovej hodnoty po tom, čo oznámil, že znižuje svoje prognózy rastu na rok 2023. Už v závere roka sa ale akcie Fortinet začali opäť nadychovať a tento trend pokračuje dodnes, keď ich podporili štvrťročné výsledky spoločnosti. Po nich akcie firmy vzrástli o 8 % a ta posledný rok si pripísali 21 %.

Fortinet pri prezentácii výsledkov venoval veľkú časť aj najhorúcejšej téme súčasnosti – umelej inteligencii. Manažment tvrdí, že spoločnosť investuje množstvo prostriedkov do AI v rámci každej funkcie a produktu. Vedenie firmy sa snažilo tiež zmierniť obavy ohľadom vývoja na trhu tým, že celkový adresovateľný trh firmy (TAM) naďalej rýchlo rastie a do roku 2027 sa má zvýšiť až na 208 miliárd USD zo súčasných 150 miliárd USD.

Sektor IT bezpečnosti vysiela zmiešané signály

Tržby Fortinet sa zvýšili o 10,3 % na 1,42 miliardy, čo je tesne nad prognózami Wall Street. Prevádzkový zisk Fortinetu stúpol o 7,7 % na 385 miliónov USD, hoci sa prevádzková zisková marža znížila z 27,9 na 27,2 %. Čistý zisk zostal v porovnaní s minulým rokom v podstate nezmenený vo výške 311 miliónov USD, resp. 0,40 USD na akciu. Upravený zisk vzrástol o 15,9 % z 0,44 na 0,51 USD na akciu. Voľný cash flow sa prepadol o dve tretiny na 165 miliónov USD.

Cloudflare

Cloudflare poskytuje rôzne služby v oblasti kybernetickej bezpečnosti ako napríklad optimalizácie výkonu pre webové stránky a online aplikácie. Hlavným produktom je Cloudflare Content Delivery Network (CDN) a cloudová bezpečnostná platforma. Firma s trhovou kapitalizáciou 32,8 miliárd USD za poslednú rok vzrástla o 75,6 %. Celkovo je Cloudflare 4. najhodnotnejšou spoločnosťou v tomto odvetví, podľa trhovej kapitalizácie.

Spoločnosť zintenzívňuje svoje investičné úsilie na Blízkom východe, čím posilňuje svoj dlhodobý záväzok voči tomuto regiónu. Strategické iniciatívy spoločnosti zahŕňajú zriadenie novej kancelárie v Dubaji Internet City a posilnenie svojho tímu tak, aby podporoval partnerstvo, inovácie a úspech u zákazníkov. Globálna sieť spoločnosti, ktorá zahŕňa viac ako 310 miest v 120 krajinách, zahŕňa 17 miest na Blízkom východe. Táto rozsiahla prítomnosť podčiarkuje záväzok Cloudflare poskytovať rýchle, bezpečné a spoľahlivé riešenia pripojenia regionálnym zákazníkom.

image 22

Tržby za posledný kvartál 2023 boli na úrovni 362,4 miliónov USD, čo predstavuje takmer 32 % nárast oproti rovnakému obdobiu v minulom roku. Reportované tržby tak prekonali odhady analytikov, ktorí odhadovali 353 miliónov USD. Zvýšili sa však aj náklady na výnosy a tiež celkové prevádzkové náklady, tie medziročne vzrástli o 25 % na 322 miliónov USD.

Prevádzková strata bola však nižšia ako pred rokom, čo je dobým znamením, že rast tržieb je rýchlejší ako náklady na prevádzku. Celková prevádzková strata bola za 4. štvrťrok 42,8 miliónov USD, čo je o takmer o 8 miliónov menej ako v minulom roku. Čistá strata bola tiež nižšia ako za rovnaké obdobie 2022 a to na úrovní 25,8 miliónov USD. Poskytovateľ kybernetického zabezpečenia prekonal odhady Wall Street v rámci upraveného zisku na akciu, keď vykázal 0,15 USD, pričom priemerné odhady boli na úrovni 0,12 USD.

Zscaler

Zscaler je americká spoločnosť zaoberajúca sa kybernetickou bezpečnosťou a poskytujúca cloudové služby v tejto oblasti. Ich hlavným produktom je bezpečnostná platforma Zscaler Cloud Security, ktorá poskytuje rôzne bezpečnostné funkcie a služby pre ochranu sietí a dát v cloude.

Táto platforma umožňuje organizáciám kontrolovať prístup k internetu a cloudu, zabezpečiť užívateľov na vzdialených pracoviskách a mobilných zariadeniach. Medzi ich ďalšie produkty patria napríklad Zscaler Private Access, ktorý umožňuje bezpečný vzdialený prístup k firemným aplikáciám, a Zscaler Digital Experience, ktorý poskytuje analýzu a správu digitálnej skúsenosti užívateľov.

Dizajn bez nazvu 49

Tržby spoločnosti v druhom kvartály 2024 dosiahli 524,9 miliónov USD, čo predstavuje 35 % rast oproti minulému roku. Priemerný konsenzus na Wall Street bol 507,6 miliónov USD. Poskytovateľovi cludovej bezpečnosti sa podarilo znížiť prevádzkovú stratu zo 65,2 miliónov USD v minulom roku na 45,5 miliónov USD, pričom náklady na vedu a výskum vzrástli o viac ako 40 %.

Čistá strata predstavovala 28,5 miliónov USD, pričom v rovnakom období minulého roka firma vykázala čistú stratu na úrovni 57,5 miliónov USD. Upravený zisk na akciu medziročne vzrástol o viac ako 105 % na 0,76 USD, čo prekonalo očakávania analytikov na úrovni 0,58 USD na akciu. Voľný cash flow taktiež výrazne vzrástol (60,5 %) na 100,8 miliónov USD.

Záver

Investovať teda do sektora IT bezpečnosti? To je na individuálnom zvážení investorov, avšak kybernetické akcie ponúkajú zaujímavé príležitosti pre investovanie v súčasnom prostredí. Keďže bezpečnosť počítačových systémov a údajov kľúčovým faktorom je pre úspech v digitálnom veku. S rastúcim využívaním cloudu a umelej inteligencie je tento sektor neustále v pohybe a sľubuje pokrok v boji proti rastúcej hrozbe kybernetických útokov.

Investori by tiež mohli zvážiť Global X Cybersecurity ETF pre širšie vystavenie sa tomuto odvetviu. V tomto článku sme ponúkli pár informácií o tých najväčších firmách v tomto odvetví, ale za zmienku stoja určite aj iné spoločnosti, ako napríklad SentinelOne, CyberArk či Okta. Hackeri sa často snažia ovládnuť siete tým, že jej cieľovú skupinu tvoria zamestnanci alebo manažment organizácií, ktorí majú správny prístup. CyberArk spravuje privilegované účty, a Okta poskytuje služby overenia identity.

Problémom môže byť, že verejné kybernetické spoločnosti sú v divokej bitke so startupmi ako Wiz, Lacework a Snyk. Microsoft sa tiež snaží integrovať nástroje umelej inteligencie do svojej bezpečnostnej platformy. Nazvaná Microsoft Security Copilot, platforma používa nové AI asistenta.

Materská spoločnosť Google, Alphabet, minulý rok získala kybernetickú firmu Mandiant v celkovej hotovostnej sume 5,4 miliardy USD. Mandiant je teraz súčasťou obchodu s cloudovými výpočtami Google. Okrem toho Google v roku 2022 získal Siemplify, poskytovateľa záznamového systému, automatizácie a odpovede na bezpečnosť, za približne 500 miliónov USD.

Konkurencia tak naberá na sile, napriek tomu niektoré spoločnosti pre počítačovú bezpečnosť môžu získať impulz z nových federálnych iniciatív. Zákon o hlásení kybernetických incidentov z roku 2023 vyžaduje, aby agentúry, federálni dodávatelia a prevádzkovatelia kritických infraštruktúr oznámili Ministerstvu vnútra, keď sa zistí únik údajov, čo je významný krok pri budovaní bezpečnosti.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie jednotlivých spoločností môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo, Gurufocus
Predchádzajúci článokGoTo plánuje historicky prvý buyback za 200 miliónov USD
Ďalší článokDruhý najhodnotnejší reťazec Chipotle plánuje delenie akcií 50:1
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno