Schválenie akvizície

Akcie spoločnosti iRobot v piatok vzrástli takmer o 40 % po správe, že akvizíciu zo strany Amazonu schvaľujú európske regulačné orgány. Pôvodná dohoda vyšla na približne 61 USD za akciu, ale podmienky boli v júli revidované na 51,75 USD za akciu po zvýšení čistého dlhu spoločnosti.

Európska komisia v júli začala protimonopolné vyšetrovanie tejto transakcie. Komisia uviedla, že sa obáva, že akvizícia umožní Amazonu obmedziť hospodársku súťaž na trhu s robotickými vysávačmi a posilniť svoju pozíciu na trhu.

Varovali, že Amazon, ktorý nedávno investoval 4 miliardy USD do AI startupu Anthropic, by mohol mať silu a motiváciu uprednostňovať produkty iRobot pred svojimi konkurentmi na trhu za nižšiu cenu. Orgány v EÚ tak nasledujú britský protimonopolný regulátor, ktorý dohodu schválil v júni so záverom, že to nebude mať vplyv na hospodársku súťaž.

Akvizíciu naďalej posudzuje aj Federálna obchodná komisia USA, ktorá sa tiež obávala rastúcej trhovej sily Amazonu. Krátko po oznámení transakcie Ron Knox, vedúci výskumník z Inštitútu pre lokálnu sebadôveru, povedal, že ide o „najnebezpečnejšiu a najhrozivejšiu“ akvizíciu v histórii e-commerce firmy. Amazon v júnovom vyhlásení uviedol, že obe spoločnosti „spolupracujú s príslušnými regulačnými orgánmi pri kontrole fúzie“.

iRobot

iRobot Corporation je americká spoločnosť so sídlom v Bedford, Massachusetts, ktorá sa špecializuje na vývoj a výrobu robotických zariadení pre domácnosti a komerčné použitie. Firma iRobot je najznámejšia svojimi robotickými vysávačmi a mopmi, ale vyrába aj ďalšie roboty pre rôzne účely.

Spoločnosť iRobot sa stala významným hráčom v odvetví robotiky pre domácnosti a profesionálne použitie. Jej roboty pomáhajú ľuďom automatizovať úlohy čistenia a údržby, čím šetria čas a zabezpečujú čisté prostredie. Jej produkty sú široko používané po celom svete a stali sa symbolom robotizácie v domácnostiach.

Akcie iRobot


Akcie iRobot od začiatku roka klesli o -14,1 % a v súčasnosti sa obchodujú na hodnote 41,8 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 263,9 násobok voľného cash flowu na akciu (P/FCF).

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJFinanceYahoo, FocusGuru
Predchádzajúci článokOnline investičná konferencia prebehne už túto sobotu!
Ďalší článok„Veľká 7“ dominuje akciovému trhu
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno