Zlepšenie ziskovosti

Zisk spoločnosti Samsung sa v prvom štvrťroku 2024 výrazne zotavil, čo odráža zvrat v kľúčovej čipovej divízii spoločnosti a robustné predaje smartfónov Galaxy S24. Najväčší svetový výrobca pamäťových čipov oznámil predbežný prevádzkový zisk vo výške približne 4,9 miliardy USD, v porovnaní s odhadmi analytikov vo výške 4 miliárd USD. Tento nárast prerušil sériu poklesov zisku v šiestich po sebe idúcich štvrťrokoch.

Tržby vzrástli na približne 52 miliárd USD, čo je trochu menej ako 53 miliárd USD, ktoré predpokladali analytici. „Tržby nedprekonali očakávania,“ povedal Tom Kang, riaditeľ spoločnosti Counterpoint Research. Avšak predbežné výsledky signalizujú, že podnik sa vrátil k normálu, dodal. „Redukcia výroby čipov bola správnym krokom a Samsung je teraz na ceste k ťaženiu z trendu umelej inteligencie na oboch poliach, čipov a smartfónov.“

Samsung, ktorý nedávno predstavil čip s názvom HBM3E 12H, ktorým chce ovládnuť trh, kladie dôraz na tieto výsledky. Tie totiž zdôrazňujú, ako sa dopyt po pamäťových čipoch, ktoré napájajú modernú elektroniku, začína zotavovať po závažnom poklese v odvetví. Export pamäťových čipov Južnej Kórey vzrástol v marci o takmer 36 % oproti minulému roku na 11,7 miliardy USD. Ide tak o najväčší mesačný predaj od marca 2022. Silnejším výsledkom pomáhajú aj vyššie ceny pamäťových čipov. Hlavní výrobcovia DRAM zvýšili ceny v priemere o 7 % až 10 % v prvom štvrťroku, keď sa normalizovali úrovne zásob pre produkty ako smartfóny a PC.

Kyung Kye-hyun, výkonný riaditeľ spoločnosti zodpovedný za čipovú divíziu, povedal na ročnom valnom zhromaždení akcionárov, že čipová divízia firmy by sa mala tento rok zotaviť na úroveň z roku 2022. Teda obdobia v ktorom trend dlhodobého poklesu trhu začal prejavovať známky zotavovania.

Čipy HBM sú kľúčovou súčasťou snahy juhokórejskej organizácie stať sa vedúcim svetovým výrobcom čipov, ako jedna z mála oblastí pamäťového trhu, kde Samsung nemá jasný náskok pred svojimi konkurentmi. Predstavitelia firmy uviedli, že predaje HBM vzrástli viac ako o 40 % v decembrovom štvrťroku a že dopyt po pamäti prejavuje známky zotavenia.

„AI, konkrétne posun k generatívnej AI na zariadeniach sa stane kľúčovým katalyzátorom pre zvýšený dopyt, čo bude mať za následok pokračujúce zvýšenie cien počas zvyšku roka,“ povedal Kye-hyun. „Samsung je dobre pripravený zachytiť nasadenia vedúce k AI s jeho najnovším produktom s vysokou kapacitou HBM a potenciálnou spoluprácou s firmou Nvidia.“

Akcie Samsung


Akcie Samungu od začiatku roka vzrástli o +6,2 % a za posledných 12 mesiacov vzrástli dokonca o +28,6 %. V súčasnosti sa akcie spoločnosti obchodujú na cene 62,4 USD, resp. za 8,9 násobok EV/EBITDA. Trhová kapitalizácia organizácie je 415,9 miliardy USD a ide tak o najhodnotnejšiu verejne obchodovanú juhokórejskú firmu.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJFinanceYahoo, Gurufocus
Predchádzajúci článokFúzia Paramount Global a Skydance na spadnutie
Ďalší článokGoogle chystá rekordnú akvizíciu
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno