Pomalý rast, ale vyhnutie sa recesii

Ekonomika eurozóny v poslednom štvrťroku 2023 zaznamenala v medzikvartálnom porovnaní stagnáciu. Tento výsledok prekvapil mnohých ekonómov, pretože na trhu existovali obavy, že by sa eurozóna mohla prepadnúť do miernej recesie. Na to poukazovali najmä nepriaznivé údaje ohľadom vývoja maloobchodných tržieb, ale aj indexu nákupných manažérov (PMI). Hodnota indexu dosiahla v eurozóne v decembri 47,6 bodu, čo znamená rovnakú hodnotu ako za november. Index v eurozóne zotrval pod dôležitou 50-bodovou hranicou už siedmy mesiac po sebe.

Eurozóna sa ocitla na pokraji recesie, pretože v predchádzajúcom štvrťroku jej hospodárstvo dosiahlo medzikvartálny pokles HDP o 0,1 %. Stagnáciou v poslednom štvrťroku sa recesii nakoniec tesne vyhlo. Rovnako sa vyvíjala ekonomika aj v rámci širšej Európskej únie.

V medziročnom porovnaní zaznamenala ekonomika eurozóny na základe rýchleho odhadu Eurostatu rast o 0,1 %. V širšej EÚ rast dosiahol 0,2 %. Na porovnanie, v 3. kvartáli zaznamenali ekonomika eurozóny aj EÚ v medziročnom porovnaní stagnáciu. Čo sa týka vývoja ekonomiky eurozóny za celý rok 2023, podľa rýchleho odhadu Eurostatu vzrástla o 0,5 %. Rovnakým tempom rástla aj ekonomika širšej Európskej únie.

Z jednotlivých členských štátov EÚ, ktorých údaje sú k dispozícii, najvýraznejší medzikvartálny rast ekonomiky zaznamenalo vo 4. štvrťroku Portugalsko, a to o 0,8 %. Nasledovalo Španielsko (0,6 %) a Belgicko Lotyšskom, kde v obidvoch prípadoch ekonomika vzrástla o 0,4 %. Euróspke hospodárstvo tak ťahali južné krajiny, ktoré boli kedysi označované za chorých mužov Európy. Za toho sa ale dnes označuje Nemecko, ktoré dosiahlo pokles HDP o 0,3 %, rovnako ako Litva. Najväčší pokles zaznamenalo Írsko (-0,7 %).

ECB s úrokovými sadzbami nehýbala

Zatiaľ čo ukazovatele ohľadom vývoja HDP eurozóny ekonómov prekvapili, Európskej centrálnej banke sa to nepodarilo. Podľa očakávania ponechala úrokové sadzby bez zmeny a základná úroková sadzba tak zostala na úrovni 4,5 %. Nastavenie hlavného nástroja monetárnej politiky mieriacej na zníženie inflácie sa tak v eurozóne nemenilo už tretie zasadnutie v rade, resp. od októbra. Skoršiemu zníženiu úrokových sadzieb bráni predovšetkým rast medziročnej inflácie, ktorá dosiahla v decembri 2,9 %, čím sa zvýšila z 2,4 % v novembri.

ecb rates
Vývoj kľúčovej úrokovej sadzby ECB, zdroj: TradingEconomics

Predstavitelia ECB tak budú čakať na ďalšie makrodáta ohľadom inflácie, ale aj vývoja ekonomiky a nezamestnanosti. Všeobecne sa ale počíta s tým, že nejaký čas ešte budú úrokové sadzby nezmenené a to aj z dôvodu krotenia optimizmu finančných trhov. Šéfka ECB Lagarde už naznačila, že k zníženiu by mohlo dôjsť v júli a malo by ísť o 25 bázických bodov.

ECB bude balansovať medzi opatrným prístupom s cieľom definitívne dostať infláciu pod kontrolu a snahou nepridusiť ekonomiku eurozóny, ktorá už balansuje na hrane recesie. Pravdepodobne sa tak nakoniec rozhodne pre zníženie sadzby v júni a do konca roka dôjde k trom až štyrom zníženiam.

S úrokovými sadzbami nepohol ani Fed

Rovnako ako ECB, ani americký Fed sa rozhodol na januárovom zasadnutí s úrokovými sadzbami nehýbať a ponechal ich v pásme 5,25 až 5,50 %. Ide tak o štvrté zasadnutie za sebou, keď sa sadzby nepohli, pričom rozhodnutie nemeniť kurz menovej politiky mohlo spôsobiť aj zvýšenie inflácie v Spojených štátoch na 3,4 % z novembrových 3,1 %. Investorov zaujímali predovšetkým náznaky týkajúce sa načasovania a tempa znižovania úrokových sadzieb v tomto roku. Fed ale investorov vrátil na zem a uviedol, že k uvoľňovaniu menovej politiky sa uchýli až potom, čo si bude definitívne istý, že inflácia mieri k svojmu 2 % cieľu.

fed rates
Vývoj kľúčovej úrokovej sadzby FED, zdroj: Trading Economiocs

Šéf Fedu Jerome Powell momentálne vidí zníženie úrokových sadzieb v marci ako nepravdepodobné, ale nevylúčil ho. Panuje ale všeobecná nálada, že už sa zníži práve na marcovom zasadnutí. Fed navyše kompletne vynechal rétoriku z predchádzajúcich zasadnutí, keď uvádzal, že si necháva priestor na prípadné zvýšenie úrokových sadzieb. Fed sa s najvyššou pravdepodobnosťou bude rozhodovať podľa prichádzajúcich inflačných dát za január a február, ktoré rozhodnú o tom, čo sa v marci bude diať.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie jednotlivých spoločností môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich 
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
Predchádzajúci článokBudú zábavné akcie hitom v roku 2024?
Ďalší článokMesiac na trhoch so Stanom Viktorinom: Čo by nás malo čakať v tomto roku?
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno