Ďalšia eskalácia konfliktu

Len niekoľko týždňov po tom, čo sa americký prezident Joe Biden a čínsky prezident Si Ťin-pching osobne stretli s cieľom zlepšiť vzťahy medzi dvoma najväčšími svetovými ekonomikami, Čína vedie spor so Svetovou obchodnou organizáciou. Tým ďalej eskalovala konflikt medzi týmito dvoma krajinami, ktorý sa zintenzívnil, keď USA zaviedli sankcie na vývoz čipov začiatkom tohto roka. Podľa agentúry Bloomberg sa Japonsko a Holandsko pripoja k USA v snahe sprísniť vývoz čipov do Číny, pričom budú ovplyvnené aj polovodičoví giganti ASML a Tokyo Electron.

V pondelok čínske ministerstvo obchodu uviedlo, že sťažnosť WTO je pre Čínu zákonným a nevyhnutným opatrením na obranu svojich „legitímnych práv a záujmov“ po tom, čo americké ministerstvo obchodu sťažilo Číne nákup alebo vývoj pokročilých polovodičových čipov. Kontroly vývozu, ktoré zaviedli USA, boli zamerané na obmedzenie schopnosti Číny využívať špičkovú americkú technológiu na vojenské účely.

Geopolitické riziko

Ešte v roku 2021 presiahol trh s polovodičmi 500 miliárd dolárov, ale odhaduje sa, že do konca dekády narastie na biliónový priemysel. Taiwan je stále globálnym centrom, pretože má viac ako 90 percent svetového podielu na trhu, pokiaľ ide o špičkové verzie technológie. Ale rastúce obavy z nejakej formy čínskej vojenskej intervencie na Taiwane podnietili vlády USA, Japonska a Európy, aby presadzovali lokálnu výrobu čipov s cieľom zabezpečiť potrebné dodávky pre priemysel. Okrem toho, že polovodiče sú neoddeliteľnou súčasťou takmer všetkých moderných zariadení, sú aj záležitosťou národnej bezpečnosti a hospodárstva, pričom pandémia COVID-19 ukázala, aké zlé veci môžu nastať, keď je nedostatok polovodičov na trhu.

obr
Zdroj: Bloomberg

Začiatkom tohto roka Európska komisia odhalila, že bude investovať 43 miliárd eur do úsilia povzbudiť najväčších svetových výrobcov čipov, aby zakladali továrne na európskych pôdach, vrátane TSMC, najväčšieho zmluvného výrobcu čipov na svete. Brusel dúfa, že investície zdvojnásobia podiel EÚ na globálnom trhu s polovodičmi v porovnaní so súčasným stavom, ktorý do konca dekády predstavuje menej ako 10 až 20 %. Americký gigant Intel sa zaviazal 17 miliárd eur na vybudovanie fabriky v Nemecku. Európski výrobcovia čipov ako STMicroelectronics a Infineon tiež rozširujú svoje závody v Európe.

Európa a USA ešte musia vyplniť značné medzery

Európa má svoje klenoty, ako je WISeKey International Holding, popredná firma z oblasti umelej inteligencie a internetu vecí, ktorá práve 8. decembra spustila platformu The One Humanity ID. Platforma podporuje kľúčové iniciatívy súvisiace s obchodovaním s umeleckými dielami NFT a inými ľudskými interakciami, čo potvrdzuje úlohu spoločnosti pri pomoci svetu privítať novú éru, éru inteligencie.

Oberkochen, malé mesto v Nemecku, je sídlom spoločnosti Carl Zeiss, jediného výrobcu ultra presných zrkadiel a šošoviek používaných v najpokročilejších zariadeniach na výrobu čipov na svete. Ich vybavenie má bezkonkurenčnú presnosť s presnosťou 200-krát vyššou ako vesmírny teleskop Jamesa Webba. Jedným z jej najvýznamnejších zákazníkov je ASML, holandská spoločnosť, ktorá má celosvetový monopol na výrobu strojov na extrémne ultrafialovú litografiu (EUV) potrebných na výrobu rezných triesok.

Ešte dôležitejšie je, že bez tejto optiky by ASML nemohla vyrábať svoje EUV stroje, ktoré dokonca aj Čína potrebuje na výrobu pokročilejších čipov, ktoré sú stavebnými kameňmi pre umelú inteligenciu, autonómne riadenie, kvantové výpočty a technológiu zajtrajška. Dá sa povedať, že kľúčom novej éry sú stroje ASML a optika Zeiss. Preto aj napriek tomu, že Európa zaostáva, môže veci zvrátiť svojou skrytou silou v pokročilom zariadení na výrobu čipov a know-how.

Napriek mnohým výrobným miestam má iba jeden závod v Írsku schopnosť vyrábať čipy pod 10 nanometrovou technológiou, ale ešte nie je plne funkčný. Je tu tiež výzva, ktorú predstavuje obrovské množstvo požadovaného kapitálu a kvalifikovaných pracovníkov, aby tieto závody robili to, na čo majú. Pokiaľ ide o USA, prezident Biden podpísal prelomový návrh zákona o poskytnutí grantov vo výške 52,7 miliardy USD na výrobu a výskum polovodičov v USA, ako aj daňový úver pre závody na výrobu čipov, ktorých hodnota sa odhaduje v auguste na 24 miliárd dolárov. Schopnosť návrhu čipu a jeho ponuka sú však obmedzené, pokiaľ ide o prítomnosť aj rozsah, takže v tejto neustále sa meniacej globálnej klíme sa dá očakávať veľa nového vývoja, pričom svetového víťaza polovodičovej vojny nemožno predpovedať.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokBlackRock spúšťa v Eúrope nový metaverse ETF fond
Ďalší článokL3Harris kúpi Aerojet Rocketdyne za 4,7 miliardy dolárov
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno