Samsung vzdoruje trhu

Spoločnosť Samsung Electronics urobila prekvapivo agresívne rozhodnutie udržať kapitálové výdavky na rovnakej úrovni ako v minulom roku, čím poprela očakávania, že zmierni tlak na už tak poškodený polovodičový priemysel. Výrobcovia čipov zápasia s historickým prepadom cien, pričom spotrebitelia obmedzujú nákupy prístrojov mesiace po tom, ako sa rozbehla naplno výroba po pandémii. Ich zásoby sa nahromadili, čo spustilo dvojciferné poklesy cien, ktoré znižujú ziskové marže. To núti menších konkurentov Samsungu znižovať produkciu, ale aj výdavky.

Samsung varoval, že očakáva oživenie na trhu čipov v druhej polovici roka a to aj napriek tomu, že dopyt po smartfónoch sa po slabom roku pravdepodobne zníži i v roku 2023. Avšak napriek tlaku na najväčšieho svetového výrobcu pamäťových čipov, aby spomalil výdavky na novú výrobnú kapacitu, juhokórejská spoločnosť uviedla, že bude pokračovať vo svojich vysokých výdavkoch. Vyššia ponuka na trhu polovodičov, ale bude viesť k ešte väčšiemu tlaku na zníženie cien čipov.

„Trhy sa predbiehali a očakávali zníženie,“ povedal An Hyungjin, výkonný riaditeľ spoločnosti Billionfold Asset Management a dodal, že krok Samsungu držať sa svojho tempa vo výdavkoch zasiahne aj iných menších konkurentov v oblasti čipov.

Plán Samsungu udržať výdavky aj v období poklesu pravdepodobne zväčší náskok firmy pred menšími konkurentmi, ale za cenu nizších ziskov. Menší rivali narozdiel od neho znižovali svoje výdavky na zvyšovanie výrobných kapacít. Americký výrobca pamäťových čipov Micron Technology informoval, že zníži výdavky na nové závody a vybavenie a zároveň zníži produkciu. Spoločnosť Hynix tiež obmedzila investície a produkciu, zatiaľ čo japonská Kioxia Holdings uviedla, že znižuje produkciu o 30 %.

Jaejune Kim, výkonný viceprezident zodpovedný za pamäťovú divíziu spoločnosti, poznamenal: „náš prístup v tomto roku je pokračovať v investíciách do infraštruktúry, ktoré sú potrebné na to, aby sme reagovali na strednodobý až dlhodobý dopyt.“ „Preto sa očakáva, že tohtoročný plán kapitálových výdavkov bude podobný ako v predchádzajúcom roku.“

Pohltené zisky

Pokles cien čipov už pohlcuje zisky Samsungu. Zisk v kľúčovom segmente čipov klesol medziročne za tri mesiace do decembra 2022 o 97 %. a prevádzkový zisk klesol o 69 %, čo je najväčší pokles za posledných 10 rokov.

Samsung uviedol, že čipy s väčším úložným priestorom povedú k oživeniu v druhej polovici roka, ale varoval, že v aktuálnom štvrťroku zisky pravdepodobne klesnú a miera využitia v továrňach v rámci zmluvnej výroby čipov klesne. Jaejune Kim, výkonný viceprezident zodpovedný za pamäťovú divíziu spoločnosti, poznamenal, že podnikateľské prostredie sa „v štvrtom štvrťroku výrazne zhoršilo“, uviedol, že postoj spoločnosti k výdavkom na čipy zostal nezmenený.

Spoločnosti Samsung Electronics sme sa bližšie venovali aj v našej analýze akcie Samsung: gigant mimo investičných radarov.

Akcie Samsung


Akcie spoločnosti Samsung, v tomto roku vzrástli o  a v súčasnosti sa jedna akcia obchoduje za 56,51 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 26,77 násobok ročného zisku na akciu (P/E); 17,3 násobok ročného voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 12,4 násobok EV/EBITDA.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJFinanceYahoo, GuruFocus
Predchádzajúci článokTOP 10: najlepší investori všetkých čias
Ďalší článokZuckerberg avizuje rok efektivity a ohlasuje buyback za 40 miliárd USD, akcie Meta stúpajú o 20 %
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno