Silné vyhliadky u nemeckého automobilového giganta

Nemecký automobilový gigant Volkswagen Group v utorok oznámil silné výsledky, no hlavnou správou je ďalšia veľká expanzia vo výdavkoch na elektromobily a „digitalizáciu“. VW uviedol, že v priebehu nasledujúcich 5 rokov vynaloží 193 miliárd dolárov na to, čo spoločnosť nazýva „najatraktívnejšie zdroje zisku“, medzi ktoré patrí výroba batérií, digitalizácia a rozšírenie svojej stopy v Severnej Amerike a Číne.

Firma hovorí, že dve tretiny výdavkov budú vyčlenené špeciálne na elektrifikáciu a digitalizáciu, čo znamená napríklad softvér pre autá a funkcie používateľského rozhrania. Volkswagen tvrdí, že investície budú smerovať aj do motorov poháňaných plynom, ktorých vrchol sa očakáva v roku 2025.

„Elektrické vozidlá majú až rekordný 7-percentný podiel na celkových dodávkach, čo predstavuje významný míľnik, na ktorom budeme stavať tento rok, pretože náš modelový rad sa neustále rozrastá,“ uviedol generálny riaditeľ VW Group Oliver Blume vo vyhlásení, v ktorom zdôraznil výrobu elektrických vozidiel. „Pokračovali sme v posilňovaní našej globálnej prítomnosti sústredením výroby a vývoja našich vynikajúcich produktov a technológií ešte viac na lokálne trhy.“

V rámci svojej lokalizačnej stratégie spoločnosť v pondelok oznámila, že postaví závod na výrobu batérií v Ontáriu v Kanade. Pôjde o prvý závod Volkswagenu na výrobu batérií mimo Európy a jeho výroba sa začne v roku 2025. Závody na výrobu batérií sú súčasťou jednotky PowerCo od VW, pre ktorú automobilka vyčlenila 16,05 miliardy dolárov na výstavbu tovární na batérie a zabezpečenie surovín a materiálov. Predstavitelia firmy tvrdia, že PowerCo by mal do roku 2030 vygenerovať tržby vo výške 21,5 miliardy dolárov. VW tiež oznámil, že vynaloží 2 miliardy dolárov na novú továreň v Južnej Karolíne pre svoju jednotku elektrifikovaných vozidiel Scout Motors. Tieto vozidlá spustia z linky v roku 2026.

Scout Motors od Volkswagen Group
Elektrifikovaný model Scout Motors od Volkswagen Group

Čo sa týka výkonnosti VW v roku 2022, globálne tržby vzrástli na 299,33 miliardy USD, čo je o 12 % viac ako pred rokom. Prevádzkový zisk vzrástol o 13 % na 24,12 miliardy USD, pričom prevádzkové marže vzrástli na 8,1 %. Špeciálne uznanie sa ušlo skupine Premium Brand Group, pod ktorú spadajú značky Audi, Bentley, Ducati a Lamborghini, ktorá zaznamenala nárast predaja o 4 %, nárast tržieb o 11 % a nárast marže o 29 % oproti predchádzajúcemu roku. Koncom februára zverejnil VW svoj výhľad na rok dopredu, v ktorom sa globálne tržby zvýšia v rozmedzí 10 % až 15 % na rok 2023, pričom dodávky sa tiež zvýšia o 14 %.

Akcie Volkswagen


Akcie Volkswagen, za posledných 12 mesiacov klesli o -23,7 % a v súčasnosti sa jedna akcia obchoduje za 168,3 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 4 násobok ročného zisku na akciu (P/E); 4,3 násobok ročného voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 3,3 násobok EV/EBITDA.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJFinanceYahoo, FocusGuru
Predchádzajúci článokBrokerská spoločnosť Charles Schwab sa uprostred paniky v bankovom sektore snaží upokojiť investorov
Ďalší článokSamsung investuje 200 miliárd eur do výroby čipov v snahe byť na trhu lídrom
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno