Výkup akcií Qualtrics

Skupina investorov, medzi ktorými figurujú aj investičné firmy Silver Lake a Canada Pension Plan Investment Board, súhlasili s vykúpením akcií softvérového vývojára Qualtrics International za cenu 18,15 USD za kus. Investori tak zaplatia za Qualtrics 12,5 miliardy USD a následne bude firma stiahnutá z burzy a jej akcie sa nebudú ďalej môcť obchodovať.

Táto novinka prišla krátko po tom, čo európsky softvérový gigant SAP oznámil zrušenie 3 000 pracovných miest a zámer predať svoj majoritný podiel vo výške 423 miliónov akcií v hodnote 7,7 miliardy USD v spoločnosti Qualtrics. Tá patrila pod SAP od roku 2019, kedy v nej nemecký podnik získal hlavný podiel za 8 miliárd USD a neskôr sa rozhodol ju odčleniť a nechať vstúpiť na burzu samostatne. Na burze sa ale teda ohriala iba niečo viac ako 2 roky a za ten čas stihla stratiť až polovicu hodnoty.

Spoločnosť je priekopníkom v oblasti novej kategórie softvéru, ktorý umožňuje organizáciám uspieť v riadení skúseností. Qualtrics sa pýši tým, že dokáže firmám navrhovať a zlepšovať skúsenosti, ktoré premieňajú ich zákazníkov na fanatikov, zamestnancov na veľvyslancov, výrobky na posadnutosť a značky na náboženstvá. Spoločnosť má tisícky zákazníkov a jej príjmy rýchlo rástli, v roku 2022 o 35 % na 1,46 miliardy USD, avšak naďalej je stratová.

Akcie Qualtrics


Ďalšie novinky zo sveta investovania

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
ZDROJBarron´s
Predchádzajúci článokSamsung investuje 200 miliárd eur do výroby čipov v snahe byť na trhu lídrom
Ďalší článokObchodník mesiaca XTB – Petr Zýma: Ako sa stať ziskovým obchodníkom?
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno