Salesforce a Informatica

Salesforce dnes v rozšírenom obchodovaní odpisuje viac ako 7 %. Tento pokles bol vyvolaný správami o tom, že CEO firmy, Marc Benioff, sa snaží o jednu z najväčších obchodných transakcií spoločnosti. Zdá sa, že Benioff vedie rozhovory o kúpe spoločnosti Informatica, čo by mohlo byť pozitívom pre Salesforce z hľadiska zefektívnenia schopností integrácie a riadenia údajov. Viaceré zdroje uvádzajú, že spoločnosti by mohli dosiahnuť dohodu už o týždeň.

Táto transakcia by mohla vyvolať ďalšiu konsolidáciu v softvérovom odvetví a prilákať pozornosť regulátorov. Informatica, ktorá pomáha zákazníkom riadiť ich údaje v cloude, predpovedá, že ročné príjmy vzrastú asi o 6 % na 1,7 miliardy USD. Akcie oboch firiem v reakcií na správy padali. Salesforce odpísal niečo málo cez 7 % a Informatica 6,5 %. Súčasná trhová kapitalizácia spoločnosti Informatica predstavuje 10,6 miliárd USD.

Výkonný riaditeľ spoločnosti Salesforce Benioff sa nedávno vyrovnával s aktivistickými hedžovými fondmi, ktoré tlačili spoločnosť, aby viedla prísnejšiu politiku. Salesforce sa minulý rok vyhol potenciálnemu boju o moc s aktivistickým investorom Elliott Investment Management po sérii strategických zmien a náraste ceny akcií.

Firma znižovala náklady a zlepšovala ziskovosť počas celého minulého roka. Teraz sa sústredí na rast predaja, ktorý spomalil, keď korporácie obmedzujú svoje výdavky na softvér. Nákladová disciplína spoločnosti sa odzrkadlila v podobe rekordnej ziskovosti. Vedenie reagovalo na pozitívny vývoj vyhlásením prvej dividendy a zvýšením odkupov akcií.

Ak by došlo k dohode o kúpe Informaticy s významnou prirážkou k súčasnej cene akcií, suma by mohla konkurovať 14 miliardám USD, ktoré Salesforce zaplatilo za Tableau Software v roku 2019. Salesforce uviedol v roku 2018, že jeho akvizícia MuleSoft predstavovala podnikovú hodnotu 6,5 miliardy USD.

Informatica bola v roku 2015 stiahnutá z verejného obchodovania spoločnosťou Permira a kanadským investičným fondom v transakcii za 5,3 miliardy USD. Spoločnosť bola v roku 2021 znova uvedená na burzu so sadzbou akcií 29 USD. Akcie dosiahli takmer 39 USD o dva mesiace neskôr, avšak minulý rok prepadli na približne 14 USD. Podľa údajov Bloomberg je spoločnosť Permira s takmer 47 % podielom akcií Informaticy stále najväčším akcionárom spoločnosti. CPPIB vlastní približne 29 % akcií.

Akcie Salesforce


Akcie firmy za posledných 12 mesiacov vzrástli o +38,5 % a v súčasnosti sa obchodujú na hodnote 272,9 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 65 násobok zisku na akciu (P/E), 24,8 očakávaného zisku na akciu (Forward P/E) a 28,6 násobok EV/EBITDA. Trhová kapitalizácia spoločnosti je 264,7 miliardy USD.


Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
ZDROJFinanceYahoo, Gurufocus
Predchádzajúci článokVýrobca medicínskych zariadení Masimo plánuje spinoff
Ďalší článokČo urobí Amazon s hromadiacou hotovosťou na účte?
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno