Masimo plánuje spinoff

Výrobca medicínskych zariadení Masimo oznámil, že oddelí svoju jednotku so smart-hodinkami a sledovačmi pre deti. Firma bola oslovovaná potenciálnym partnerom, uviedol CEO Joe Kiani. Generálny riaditeľ uviedol, že spoločnosť zvažuje ponuku potenciálneho partnera ale nemôže zverejniť, o akú firmu ide.

Masimo sa môže rozhodnúť oddeliť svoj spotrebný podnik pomocou tradičného spinoffu, ktorý zahŕňa distribúciu akcií novej spoločnosti existujúcim akcionárom. Podľa Kianiho by tento proces mohol trvať približne rok. Oddelený podnik by pravdepodobne bol oveľa efektívnejší. Manažment firmy očakáva, že nadchádzajúci krok zvýši zisky z jej zdravotníckeho podniku, ktorý mal v minulosti vyššie hrubé marže. Do novej spoločnosti by mali byť zahrnuté spotrebné zvukové a spotrebné zdravotnícke produkty.

Od rozdelenia sa očakáva, že by sa firma mohla plne sústrediť na svoj profesionálny zdravotnícky a telezdravotnícky segment. Spotrebný podnik má totiž tendenciu mať vyššie výdavky na výskum a vývoj a viac investuje do zákazníkov. Nehovoriac o nákladných právnych sporoch s Apple, týkajúcich sa technológie kyslíka v krvi v hodinkách.

Rozhodnutie oddeliť spotrebné segmenty Masima bolo výrazne ovplyvnené požiadavkami investorov. Kiani uviedol, že veľké fondy sa zvyknú zamerať na investície buď do zdravotníckeho sektora, alebo do spotrebiteľských produktov a kombinovaný záujem spoločnosti odrádzal potenciálnych investorov.

Akcie firmy zažili poriadny pád začiatkom roka 2022 potom, čo Masimo súhlasil s akvizíciou výrobcu zvukovej techniky Sound United za približne 1 miliardu USD. Firma vtedy uviedla, že dohoda jej poskytne ďalší prístup k distribučným kanálom. Firma do konca roka 2022 odpísala takmer 50 % trhovej kapitalizácie a pokles pokračoval aj v roku 2023. Od vtedy sa však firma opäť dvíha na nohy a len za posledných 6 mesiacov hodnota jej akcií vzrástla o takmer 80 %.

Masimo čelí čerstvému tlaku aj od aktivistického investora Politan Capital Management, ktorý vlastní približne 9 % podiel v spoločnosti. Politan hľadá dve ďalšie miesta v správnej rade po zabezpečení dvoch direktorských úradov na minuloročnom výročnom stretnutí spoločnosti. Prípadný spinoff by mohol mať pozitívne následky na budúci vývoj spoločnosti.

Akcie Masimo


Akcie firmy za posledných 12 mesiacov klesli o -28,5 % a v súčasnosti sa obchodujú na hodnote 138,1 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 92,1 násobok zisku na akciu (P/E), 35,3 očakávaného zisku na akciu (Forward P/E) a 36 násobok EV/EBITDA. Trhová kapitalizácia spoločnosti je 7,3 miliardy USD.


Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokGoogle jednou nohou v 2-biliónovom klube
Ďalší článokSalesforce má na muške Informaticu, išlo by o jeden z najväčších nákupov firmy
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno