Odchod do dôchodku

Generálny riaditeľ JD odchádza približne po roku z funkcie, čo je prekvapivý krok, ktorý sa zhoduje s rekordne najpomalším tempom rastu čínskeho internetového predajcu. Xu Lei opúšťa čínsku online obchodnú firmu číslo 2 po viac ako desaťročí a od júna odovzdáva opraty finančnej riaditeľke Sandy Xu. Xu Lei roky viedol hlavnú maloobchodnú divíziu JD a kedysi bol považovaný za dediča zakladateľa a predsedu predstavenstva miliardára Richarda Liu.

Analytici uviedli, že personálna zmena naznačuje posun v zameraní smerom k ziskovosti, keďže firma zápasí s konkurenciou zo strany PDD Holdings a ByteDance. Premena manažmentu bola oznámená po tom, čo predstavitelia JD minulý týždeň vyhlásili, že tržby vzrástli o 1,4 % na 35 miliárd USD. To prekonalo očakávania, ale bolo to najnižšie tempo expanzie spoločnosti v histórii.

Nastupujúca generálna riaditeľka, veteránka v oblasti auditu za dve desaťročia, ktorá strávila čas v PriceWaterhouseCoopers, sa teraz ujíma úlohy oživiť jednu z najväčších a najvýznamnejších čínskych verejných spoločností. Výsledky spoločnosti JD naznačujú, že internetový sektor robí určitý pokrok v úsilí o dosiahnutie špičkového rastu, ale stále sa snaží získať dynamiku po rokoch trestania obmedzení Covid Zero. Výkonnosť JD bola na hony vzdialená dvojcifernému percentuálnemu nárastu v predchádzajúcich rokoch, predtým, ako Peking v roku 2021 zastavil internetové sféry od online obchodu až po jazdu, ktorá ochladila kedysi rýchlo sa rozvíjajúci technologický sektor.

48-ročný odchádzajúci generálny riaditeľ Xu, uviedol, že končí, aby sa mohol viac venovať rodine. Jeho nástupkyňa sa stáva jednou z mála žien na čele veľkej technologickej spoločnosti. Xu po sebe zanecháva dedičstvo, ktoré zahŕňa predstavenie rivala na galavečere dňa nezadaných 11. novembra spoločnosti Alibaba.

Čo hovoria analytici ?

Zisk JD dal investorom predstavu o tom, čo môžu očakávať, keď Tencent Holdings, Baidu a Alibaba oznámia výsledky budúci týždeň. Investori stavili na to, že spotrebiteľské výdavky a technologický sektor sa odrazia, keď Peking zruší roky rozsiahlych obmedzení, ktoré brzdili svetovú ekonomiku. V prvom štvrťroku 2023 vzrástla o 4,5 %, čo je najrýchlejšie tempo za rok, pričom ekonómovia očakávajú zrýchlenie rastu v tomto štvrťroku. Ekonómovia však poukázali aj na spomaľujúci sa obchod a ďalšie signály, že rodiace sa oživenie môže strácať tempo.

JD teraz míňa na stimuly na odvrátenie silnejúcej konkurencie zo strany PDD, ako aj platforiem sociálnych médií, ako je ByteDance. V marci spustila kampaň na zľavu vo výške 10 miliárd juanov s cieľom získať nových čínskych používateľov, aj keď sa stiahla z elektronického obchodu v juhovýchodnej Ázii a zatvorila svoje stránky elektronického obchodu v Indonézii a Thajsku, aby sa pokúsila znížiť náklady inde.

Xu Lei v telefonáte s analytikmi zdôraznil, že bude pokračovať v podpore spoločnosti ako predseda jej poradnej rady a pochválil svojho nástupcu za to, že v roku 2018 spolupracoval s ním v „takzvanom najtemnejšom momente JD“. Pokiaľ ide o zľavové programy spoločnosti, jeho nástupca uviedol, že stratégia sa snaží ponúknuť spotrebiteľom širšie cenové rozpätia a kategórie produktov v súlade s postpandemickými nákupnými vzormi. „Sme presvedčení o našej schopnosti kontrolovať celkové náklady tohto programu,“ povedala. „Má to obmedzený vplyv na naše marže.“

Akcie JD


Akcie JD od začiatku roka klesli o -38,2 % a za posledných 12 mesiacov klesli o -30,9 %. V súčasnosti sa akcie firmy obchodujú za 35,59 USD, resp. za 35 násobok zisku na akciu (P/E); 6,7 násobok prevádzkového cash flowu na akciu (P/OCF) a 15,6 násobok EV/EBITDA

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
ZDROJFinanceYahoo, FocusGuru
Predchádzajúci článokNajziskovejšia firma sveta Saudi Aramco odkladá IPO svojej divízie
Ďalší článokČo čaká finančné trhy tento týždeň? Stručný prehľad
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno