Nová továreň

Vietnamský výrobca elektrických vozidiel VinFast podpísal v Indii dohodu o investícii až 2 miliárd USD na zriadení závodu na elektromobily. Okrem toho, zakladateľ VinFast Pham Nhat Vuong nastúpi ako generálny riaditeľ. Automobilka dosiahla dohodu s indickým južným štátom Tamil Nadu s počiatočnou investíciou 500 miliónov USD. Spoločnosť chce začať s výstavbou nového závodu na výrobu elektromobilov už tento rok. Jeho ročná výrobná kapacita bude až 150 000 EV.

India je obrovský potenciálny trh s elektromobilmi, no existujú otázky týkajúce sa infraštruktúry. Krajina ukladá prísne dovozné clá na autá. Generálny riaditeľ spoločnosti Tesla Elon Musk sa tiež stretol s indickými predstaviteľmi. Tesla taktiež rokuje o dohode na vybudovaní továrne v krajine. Musk chce v blízkej dobe podstatne znížiť dovozné clá.

Ďalšou dôležitou správou posledných dní je, že zakladateľ Vinfast, Pham Nhat Vuong bude generálnym riaditeľom a nahradí Le Thi Thu Thuy, ktorá zostane predsedníčkou. Vietnamský výrobca elektromobilov bude na budúcom veľtrhu CES a predstaví dva nové modely. VinFast, ktorý sa po debute na burzu stal 5. najhodnotnejšou automobilkou, stavia závod v Severnej Karolíne za 2 miliardy dolárov a jeho cieľom je mať závod v Indonézii.

Vinfast

VinFast je vietnamský výrobca elektromobilov, ktorý bol založený v roku 2017. Spoločnosť je súčasťou Vingroup, veľkého vietnamského konglomerátu. VinFast začal pôvodne ako výrobca konvenčných vozidiel, ale potom začal investovať aj do vývoja elektrických a hybridných vozidiel, s cieľom prispieť k udržateľnej doprave. VinFast získal medzinárodné uznanie za relatívne krátky čas svojej existencie a rýchlo si dokázal vybudovať svoju pozíciu na trhu.

Akcie VinFast


Automobilka vstúpila na verejnosť v USA vlani v auguste prostredníctvom zlúčenia SPAC. Akcie spočiatku prudko vzrástli, ale čoskoro klesli hlboko pod počiatočné obchodovanie. Akcie VinFast, od vstupu na akciový trh v auguste 2023, klesli o -54,4 % a v súčasnosti sa jej akcie obchodujú na hodnote 7,1 USD.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločností môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJFinanceYahoo, GuruFocus
Predchádzajúci článokKatastrofálna prognóza tržieb Mobileye posiela jej akcie nadol o takmer 30 %
Ďalší článokNasdaq 100 vlani vzrástol najviac od roku 1999. Čo bude ďalej?
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno