Tento rok zatiaľ zaostáva

Najväčšie fúzie a akvizície v technologickom odvetví v tomto roku zaostávajú. V pomerne slabom roku pre fúzie a akvizície pre technologické podniky sa uskutočnilo len niekoľko veľkých obchodov. Tento rok si veľké sústo uhryzlo len Cisco, ktoré nakoniec oznámilo celkovo 11 obchodov. SAP urobil niekoľko menších obchodov, ale Microsoft, Salesforce, Adobe a Oracle tento rok zostali na vedľajšej koľaji, v porovnaní s inými rokmi. Dohoda Broadcom-VMware v hodnote 61 miliárd USD, ohlásená v máji 2022, bola definitívne uzavretá minulý mesiac a Adobe a Figma sa dohodli, že tento mesiac ukončia svoju dohodu v hodnote 20 miliárd USD.

Podľa údajov od spoločnosti CB Insights vykázali Big Tech spoločnosti v 3. štvrťroku tohto roka 0 fúzií alebo akvizícií. Pre porovnanie, v roku 2019 bolo v 3. štvrťroku desať takýchto obchodov a v roku 2020 osem. Vysoké náklady na pôžičky, spojené s vyššími úrokovými sadzbami pribrzdili obchody v tomto roku. Celková hodnota fúzií a akvizícií v tomto roku dosiahla len 67,7 miliardy USD, čo je najnižšia suma, akú sme videli od historického minima 40 miliárd USD v roku 2019. Pre porovnanie v 2020 obchody dosiahli 165 miliárd USD.

Najväčšie fúzie a akvizície technologických spoločností za rok 2023
Zdroj: CB Insights

Stojí za zmienku, že veľký počet obchodov v tomto roku zahŕňal súkromné investičné spoločnosti, ktoré buď kupovali spoločnosti, alebo ich predávali so ziskom. Väčší význam mali menšie obchody zahŕňajúce AI, napríklad Atlassian kúpil Loom za 975 miliónov USD, Salesforce získal Airkit.ai a Snowflake získal firmu Neeva, v obidvoch prípadoch za nezverejnenú sumu. Nižšie Vám zrekapitulujeme tie najväčšie fúzie a akvizície v technologickom sektore v tomto roku, ktoré sa zrealizovali.

Top 10 najväčšie fúzie a akvizície technologických spoločností za rok 2023:

Cisco kúpilo Splunk za 28 miliárd USD

Ide o najväčší obchod v tomto roku. Zatiaľ čo spoločnosť Cisco v minulosti často robilo menšie akvizície, len zriedka urobila firma väčší obchod, aký bol ohlásený v septembri, keď oznámil svoj zámer kúpiť Splunk za 28 miliárd USD. Cisco si túto akvizíciu vybralo s cieľom stať sa jednou z najväčších softvérových firiem na svete.

Silver Lake Partners a Canadian Pension Fund kúpilo Qualtrics za 12 miliárd USD

Medzi najväčšie fúzie a akvizície technologických spoločností za rok 2023 patrí kúpa Qualtrics, kedysi vysoko lietajúci startup, bol predaný spoločnosti SAP v roku 2018 za 8 miliárd USD. Spoločnosť bola vyčlenená len o 20 mesiacov neskôr a v roku 2021 vstúpila na burzu, než ju konzorcium, ktoré zahŕňalo Silver Lake Partners a Canadian Pension Fund v júni odkúpilo za 12 miliárd USD.

Francisco/TPG kúpili New Relic za 6,5 miliardy USD

New Relic kedysi predstavoval novú generáciu softvérových spoločností na riadenie výkonnosti aplikácií, no keďže v posledných rokoch strácal na hodnote, stal sa cieľom dvojice private equity firiem Francisco a TPG za 6,5 miliardy USD.

IBM kúpila Apptio za 4,6 miliardy USD

IBM kúpila Apptio za 4,6 miliardy dolárov od Vista. Táto dohoda sa radí medzi najväčšie fúzie a akvizície v technologickom odvetví v tomto roku. Akvizícia nadnárodnej firmy má posilniť jej pozíciu v oblasti cloudu a automatizácie. Apptio pomáha spravovať dáta v hybridnom systéme. Vista kúpila Apptio v roku 2018 za 1,94 miliardy, čo predstavuje zisk 2,7 miliardy USD oproti pôvodnej cene.

Clearlake Capital kúpila Alteryx za 4,4 miliardy USD

Alteryx, spoločnosť na spracovanie údajov, ktorá vstúpila na burzu v roku 2017, bola predaná súkromnému investičnému fondu Clearlake Capital koncom roka v hodnote 4,4 miliardy dolárov, čím sa stala súkromnou spoločnosťou. Jej hlavný produkt, Alteryx Designer, umožňuje používateľom analyzovať, pripravovať a kombinovať dáta z rôznych zdrojov bez programovania.

Thales Aerospace kupuje Impervu za 3,6 miliardy USD

Francúzska letecká spoločnosť Thales kúpila bezpečnostnú spoločnosť Imperva za 3,6 miliardy USD od súkromnej investičnej spoločnosti Thoma Bravo. Druhá najväčšia akvizícia v histórií spoločnosti má posilniť pozíciu na trhu kyberbezpečnosti. Thoma Bravo kúpil Impervu v roku 2018 v rámci obchodu za 2,1 miliardy USD.

Vista Equity kúpila Duck Creek za 2,6 miliardy USD

Sukromný kapitálový fond Vista Equity Partners kúpila Duck Creek Technology, dodávateľa poistných technológií, za 2,6 miliardy USD. Spoločnosť, ktorá vstúpila na burzu v roku 2020, sa nakoniec predala s prirážkou 45 %. Softwarová platforma Duck Creek sa zameriava na automatizáciu a modernizáciu pojišťovacích procesov, čo pomáha pojišťovacím společnostem zlepšiť efektivitu, znížiť a zvýšiť schopnosť reagovať na potreby zákazníkov a trhu.

TPG kúpilo Forcepoint Security za 2,4 miliardy USD

Súkromná investičná spoločnosť TPG (Texas Pacific Group), ktorá patrí medzi jednu zo súkromných investičných spoločností na svete, kúpila divíziu vládnej bezpečnosti Forcepoint Security od Francisco Partners za 2,4 miliardy dolárov. Forcepoint Security je spoločnosť špecializujúca sa na kybernetickú bezpečnosť a ochranu dát.

IBM kúpila StreamSets a webMethods za 2,3 miliardy USD

Keď sa rok končil, IBM sa opäť pustila do rozširovania svojich ponúk hybridnej cloudovej podpory, keď oznámila pár akvizícií od Software AG, nemeckej softvérovej spoločnosti pre podniky, ktorú vlastní súkromná investičná spoločnosť Silver Lake. Silver Lake týmto predajom získalo späť podstatnú časť svojej investície do Software AG vo výške 2,6 miliardy dolárov.

Databricks kúpil MosaicML za 1,3 miliardy USD

Top 10 najväčšie fúzie a akvizície technologických spoločností za tento rok uzatvára dohoda medzi Databrick a MocaicML. Tento rok bol o veľkých jazykových modeloch a generatívnej AI, a keď sa spoločnosť Databricks rozhodla zamerať svoju dátovú platformu na AI, získala MosaicML, vývojára veľkých jazykových modelov, za 1,3 miliardy dolárov.

Ďalšie zaujímavosti zo sveta investovania
Akcie spomínaných spoločností si môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich 
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

Najväčšie fúzie a akvizície, Najväčšie fúzie a akvizície, Najväčšie fúzie a akvizície

xtb
xtb
ZDROJFinanceYahoo, FocusGuru, CB Insights
Predchádzajúci článokBristol Myers Squibb kúpi rádiofarmaceutickú firmu RayzeBio za 4,1 miliardy USD
Ďalší článokXiaomi uvádza na trh svoj prvý elektromobil SU7 s ambíciou stať sa čínskym Porsche
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno