Nová akvizícia IBM

Firma IBM oznámila, že získa platformu Apptio na správu technologických výdavkov od Vista Equity Partners za 4,6 miliardy USD, v rámci najnovšej dohody s cieľom posilnenia svojich schopností v oblasti cloudu a automatizácie. Spoločnosť uviedla, že akvizíciu bude financovať hotovosťou a očakáva, že transakcia sa uzavrie v druhej polovici roku 2023.

Dohoda prichádza v čase, keď spoločnosti znižujú svoje technologické rozpočty v náročných makro podmienkach. IBM začiatkom tohto roka zrušila približne 3 900 pracovných miest a v marcovom štvrťroku zaznamenala medziročný nárast tržieb o menej ako 1 %. Akvizícia Apptio, spoločnosti s viac ako 1 500 zákazníkmi a partnerstvami s cloudovými spoločnosťami od AWS, Amazon až po Salesforce, bude prínosom pre podnikanie IBM Red Hat, portfólio AI a jej konzultačný biznis.

„V budúcnosti sme otvorení novým fúziam a akvizíciam a hľadáme príležitosti v oblasti softvéru a poradenstva,“ povedal viceprezident IBM Rob Thomas. Firma tak reaguje na úspechy konkurencie v podobe firiem ako SAP a Oracle, ktoré v posledných kvartálnych výsledkoch potešili investorov. Oracle po silných výsledkoch oznámil dohodu o kúpe Cerneru (dnes Oracle Health), ktorá mala rozšíriť zákaznícku základňu Oracle o nových klientov v odvetví zdravotnej starostlivosti.

Cloudové tržby Oracle medziročne vzrástli o 54 % na 4,4 miliardy USD. Tempo rastu sa pritom oproti minulému štvťroku zrýchlilo zo 45 %. Generálna riaditeľka firmy Safra Catz uviedla, že v ďalšom fiškálnom roku, ktorý sa skončí v máji 2024, by mali cloudové príjmy rásť podobným tempom. John DiFucci, analytik spoločnosti Guggenheim Securities, v reakcii na výsledky uviedol, že pokračujúca sila cloudovej ponuky je abnormálna vzhľadom na súčasné ekonomické prostredie.

Storočná IBM sa preorientováva na novšie AI a cloudové ponuky

Transformácia spoločností na nové technológie vrátane AI je pre budúci úspech firiem nevyhnutnosťou. V určitom bode svojho životného cyklu každé odvetvie čelí svojmu momentu zúčtovania s rastúcim tlakom na transformáciu v dôsledku rôznych faktorov faktorov. Práve nástup umelej inteligencie bol katalyzátorom pre kúpu spoločnosti Apptio. Firma IBM však už v minulosti realizovala rôzne akvizície.

V roku 2019 kúpila IBM poskytovateľa softvéru Red Hat za približne 34 miliárd USD, čo bola jej vôbec najväčšia akvizícia. O dva roky neskôr oddelila svoju IT infraštruktúru a podnikanie v oblasti dátových centier Kyndryl Holdings. Minulý rok spoločnosť ukončila predaj niektorých svojich aktív v oblasti zdravotníckych údajov a analýzy.

Apptio, ktoré bolo založené v roku 2007, pomáha spoločnostiam spravovať a porozumieť ich výdavkom na cloudové služby a ponúka funkcie, ako je IT rozpočtovanie, prognózy a finančné analýzy. Tržby Apptio boli v roku 2018 približne 233 miliónov USD a podľa analytikov UBS sa očakáva, že porastú o 11 % až 13 % ročne. Súkromná investičná spoločnosť Vista Equity Partners v roku 2019, asi tri roky po tom, čo softvérová spoločnosť vstúpila na burzu, uzavrela s Apptio súkromný obchod v hodnote 2 miliardy USD.

Akcie IBM


Akcie IBM v tomto roku klesli o -7,2 % na 131,34 USD a za posledných 12 mesiacov klesli o -7,4 %. Aktuálne sa akcie firmy obchodujú za 67 násobok zisku na akciu (P/E); 13,5 násobok voľného cash flowu na akciu (P/FCF); 21,6 násobok EV/EBITDADividendový výnos akcií je 5,06 %.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJBloomberg, FocusGuru
Predchádzajúci článokČo čaká finančné trhy tento týždeň? Stručný prehľad
Ďalší článokInvestovanie vs. trading: Aké sú rozdiely a čo z toho vyplýva pre vás?
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno