Akvizícia Prometheus Biosciences

Spoločnosť Merck uviedla, že súhlasila s akvizíciou Prometheus Biosciences za 10,8 miliardy dolárov, čo je posun na lukratívny trh s liečbou imunitných chorôb. Firma Merck v nedeľu uviedla, že získa Prometheus za 200 USD za akciu, čo je zhruba 75 % prémium oproti piatkovej cene akcií 114,01 USD. Prometheus mal k piatkovému uzavretiu trhu trhovú kapitalizáciu 5,4 miliardy dolárov. Na základe súhlasu akcionárov Prometheus Biosciences a ďalších stanovených podmienok by transakcia mala byť uzavretá v treťom štvrťroku 2023.

Prometheus Biosciences využíva medicínu na objavovanie, vývoj a komercializáciu nových terapeutických a sprievodných diagnostických produktov na liečbu imunitne sprostredkovaných chorôb. PRA023, hlavný artikel spoločnosti Prometheus, je humanizovaná monoklonálna protilátka zacielená na ligand 1A podobný nádorovému nekrotickému faktoru. TL1A sa podieľa na črevnom zápale a fibróze.

Predseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti Merck Robert Davis uviedol: „V spoločnosti Merck sme odhodlaní napĺňať náš zámer zachraňovať a zlepšovať životy a pokračovať v identifikácii a zabezpečovaní príležitostí, v ktorých sa spája presvedčivá veda a vytváranie hodnôt. „Dohoda so spoločnosťou Prometheus urýchli našu rastúcu prítomnosť v imunológii tam, kde zostáva neuspokojená potreba pacientov.

„Táto transakcia pridáva rozmanitosť do nášho celkového portfólia a je dôležitým stavebným kameňom, pretože posilňujeme udržateľný inovačný motor, ktorý bude poháňať náš rast aj v nasledujúcom desaťročí.“ Spoločnosť Prometheus oznámila pozitívne údaje z placebom kontrolovanej štúdie ARTEMIS s PRA023 vykonanej u pacientov so stredne ťažkou až ťažkou aktívnou UC a štúdie fázy IIA APOLLO-CD u pacientov s CD so stredne ťažkou až ťažkou formou v decembri 2022.

Pre veľké farmaceutické spoločnosti sú akvizície bežným javom. Merck v roku 2021 ohlásil kúpu firmy Acceleron Pharma za 10 miliárd eur. Ďalší farmaceutický gigant Pfizer nedávno oznámil akvizíciu Seagen za 30 miliárd USD. Pfizer vyžíval vysoké zisky zo svojej vakcíny proti Covid-19 aj na ďalšie kúpy. V roku 2022 kúpil za 11,6 miliardy USD Biohaven Pharmaceutical a na konci roku 2021 Arena Pharmaceuticals za 6,7 miliardy USD

Spoločnosť Merck

Merck & Co., je americká nadnárodná farmaceutická spoločnosť. Bola založená v roku 1891 a jej sídlo je v Kenilworth, New Jersey. Merck je jednou z najväčších farmaceutických spoločností na svete so zameraním na vývoj a výrobu liekov a vakcín proti rôznym zdravotným stavom vrátane rakoviny, cukrovky, infekčných chorôb a kardiovaskulárnych chorôb. Portfólio spoločnosti zahŕňa známe značky ako Keytruda, Januvia, Gardasil, či Propecia.

Firma pôsobí vo viac ako 140 krajinách a celosvetovo zamestnáva viac ako 74 000 ľudí. Organizácia má silný výskumný a vývojový program so zameraním na objavovanie inovatívnych liečebných postupov a liekov na niektoré z najnaliehavejších zdravotných problémov našej doby.

Okrem svojej farmaceutickej činnosti pôsobí spoločnosť Merck aj v sektore zdravia zvierat, pričom poskytuje vakcíny a iné produkty pre hospodárske zvieratá a domáce zvieratá. Organizácia má silný záväzok k udržateľnosti a sociálnej zodpovednosti a bola ocenená za svoje úsilie v oblastiach, ako je environmentálna udržateľnosť, rozmanitosť a inklúzia a etické obchodné praktiky.

Akcie Merck


Akcie Merck, za posledných 12 mesiacov klesli stúpli o +33,9 % a v súčasnosti sa jedna akcia obchoduje za 115,3 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 20,2 násobok ročného zisku na akciu (P/E); 19,9 násobok ročného voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 14,5 násobok EV/EBITDADividendový výnos spoločnosti predstavuje 2,53 %.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokTwitter umožní používateľom obchodovanie s akciami a cryptom vďaka partnerstvu s eToro
Ďalší článokČaká nás po inflácií tentoraz deflácia?
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno