Farmaceutický gigant Merck kupuje Acceleron Phrama za 10 miliárd eur

Merck akvizíciou poslní svoje podnikanie v oblasti zriedkavých chorôb stávkou na liečbu respiračných a krvných chorôb. Acceleron by mohol do roku 2030 firme priniesť tržby vo výške 3,5 miliardy dolárov.

0
248

Akvizícia

Jeden z najväčších a najstarších výrobcov liečiv, Merck, súhlasil s kúpou farmaceutickej spoločnosti Acceleron Pharma za 11,5 miliardy dolárov (9,97 miliardy eur), čím rozšíri svoju prítomnosť v oblasti zriedkavých chorôb. Podľa vyhlásenia oboch firiem by akvizícia mala prebehnúť v hotovosti s tým, že Merck zaplatí za Acceleron cenu $180 na akciu, pričom proces by mal byť ukončený v 4. kvartáli tohto roka.

Táto dohoda sa tak stane jednou z najväčších v histórií spoločnosti Merck a potvrdzuje to jej zameranie sa na liečbu respiračných a krvných chorôb, na ktoré sa Acceleron špecializuje. Akcie Merck reagovali na túto správu v dnešnom pre-market obchodovaní rastom o +4,98% na $75,11 na akciu.

O potenciálnej akvizícií sa na Wall Street šepkalo už dlhšie a v reakcii na tieto dohady sa akcie Acceleron zvýšili v priebehu minulého týždňa o +20%, z úrovne $140 na $168 na akciu. Acceleron, so sídlom v Cambridge, Massachusetts je biotechnologická spoločnosť, ktorá vyvíja proteínové terapie na liečbu určitých typov rakoviny a zriedkavých chorôb. Jeho najväčším „klenotom“ je experimentálny liek na pľúcnu artériovú hypertenziu, ochorenie spôsobené vysokým tlakom v cievach, ktoré vedie zo srdca do pľúc. Tento stav nakoniec vedie k zníženiu kyslíka v krvi.

xtb

Výkonný riaditeľ spoločnosti Merck, Rob Davis v rozhovore uviedol, že dohoda rozšíri ponuku experimentálnych liekov spoločnosti Merck, čo je jeho priorita od začiatku jeho vedenia v júli.

„Posilňuje, rozširuje a diverzifikuje naše široké portfólio,“ povedal. „Aj keď sme nadšení z toho, čo máme v rámci našej firmy, vieme, že sa musíme naďalej zlepšovať a diverzifikovať tým, že budeme hľadať najlepšiu výskumy, kdekoľvek ich nájdeme.“

Liečbe pľúcnej artériovej hypertenzie sa aktuálne venuje viacero spoločností vrátane ďalšieho gigantu v podobe firmy Johnson & Johnson, avšak liek od Acceleron ako prvý nielen lieči symptómy, ale aj spomaľuje chorobu s potenciálom, že by ju homol úplne zastaviť.

Davis zároveň uviedol, že liek sa nachádza v neskorom štádiu testovania (fáza 3) a v prípade pozitívnych výsledkov, ktoré by sa mali objaviť už v roku 2024, by mohol slúžiť ako základný liek pre pacientov, ktorí pozitívne nereagujú na liečivá od konkurencie. Podľa odhadov by tento liek mohol byť schopný generovať v ročných príjmoch viac ako 1 miliardu dolárov a spoločnosť Acceleron do roku 2030 príjmy vo výške až 3,5 miliardy dolárov.

Merck

Merck je momentálne 7. najhodnotnejšou farmaceutickou firmou na svete s trhovou hodnotou na úrovni 190 miliárd dolárov. Americký podnik so 120 ročnou históriou sa zaoberá výskumom a vývojom liekov v oblastiach onkológie, akútnej nemocničnej starostlivosti, imunológie, neurovedy, virológie, kardiovaskulárneho systému, cukrovky či vakcinačných produktov. Jej ročné tržby dosahujú úroveň 48 miliárd dolárov a a zisk 8 miliárd dolárov.

Akcie Merck


Akcie Merck v doterajšom priebehu roka svojim poklesom o -3,77% výrazne zaostávali za výkonom širšieho trhu, keď pre porovnanie index S&P 500 stúpol o +14,68%, avšak oznámená akvizícia by ich na základe vývoja v pre-market obchodovaní mohla dostať opäť do plusových čísel. Aktuálne sa akcie podniku obchodujú za 34,3 násobok ročného zisku na akciu (P/E) a 36,3 násobok ročného voľného cashflowu na akciu (P/FCF).

Ohľadom ďalšieho vývoja akcií sú optimisticky naladení aj analytici z Wall Street, keď z celkového počtu 25 analytikov, ktorí pokrývajú spoločnosť Merck až 18 má určený rating BUY alebo OUTPERFORM. Ich cenový cieľ sa pritom nachádza na úrovni $90,75, čo je o +20,8% viac ako je súčasná cena akcií.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno