Pfizer kúpi spoločnosť Biohaven Pharmaceutical za $11,6 MLD.

Pfizer opäť využíva miliardy dolárov z vakcín na COVID19 na rozširovanie svojho farmaceutického biznisu, získaním Biohaven Pharmaceuticals diverzifikuje svoju ponuku aj na liečbu migrény, ktorá sľubuje veľký potenciál.

0
199

Akvizícia

Spoločnosť Pfizer informovala, že sa dohodla na akvizícií farmaceutickej spoločnosti Biohaven Pharmaceutical Holding. Pfizer zaplatí za akcie Biohaven cenu $148,50, čo predstavuje takmer 78 % prémium oproti záverečnej cene akcií z pondelka. Celková hodnota akvizície je tak 11,6 miliardy dolárov, bude hradená v hotovosti a ukočená by mala byť začiatkom ďalšieho roka. Akcionári Biohaven aj Pfizeru po ukončení transakcie dostanú 0,5 akcie v New Biohaven, novej verejne obchodovanej spoločnosti, ktorá si ponechá niektoré časti vývoja.

Prostredníctvom akvizície Pfizer získa liek na migrénu Nurtec, potenciálny trhák, ktorý by podľa analytikov mohol farmaceutickému gigantovi priniesť miliardy dolárov v ročných tržbách. To sa mu pritom náramne zíde, pretože v nadchádzajúcich rokoch čeliť niekoľkým nákladným vypršaniam patentov. Vedúci predstavitelia spoločnosti uviedli, že chcú do roku 2030 nájsť dodatočné príjmy z obchodov vo výške 25 miliárd dolárov, aby vykompenzovali straty z predaja v dôsledku stratených patentov na starnúce produkty.

Podnik tak aj naďalej využíva miliardy z predaja svojej vakcíny na ochorenie Covid 19 na akvizície menších potenciálnych firiem. Koncom minulého roka Pfizer oznámil akvizíciu spoločnosti Arena Pharmaceuticals za 6,7 miliardy dolárov. Nedávno tiež informoval, že získa súkromného výrobcu liekov na respiračné vírusy Reviral Ltd.

xtb

Nurtec

Pfizer a Biohaven už začiatkom tohto roka uzatvorili dohodu, na základe ktorej Pfizer získal práva na komercializáciu lieku proti migréne Nurtec mimo USA a kúpil 2,6% podiel v podniku. Nurtec bol odvtedy schválený na prevenciu migrény, čo je dôležitý míľnik, keďže v USA trpí migrénami približne 40 miliónov ľudí.

Podľa Pfizeru by Nurtec od Biohaven mohol v budúcnosti generovať až 6 miliárd dolárov ročne. Na dosiahnutie tohto cieľa firma plánuje zdvojnásobiť počet obchodných zástupcov propagujúcich liek na migrénu a expandovať s liekom do zahraničia. Analytici predpokladajú, že do roku 2030 by tento liek mohol mať ročné tržby zhruba 4 miliardy dolárov.

Akcie Pfizer


Akcie Pfizer za posledných 12 mesiacov stúpli o +24,16 % na $49,49, čím výrazne prekonávajú výkon indexu S&P 500, ktorý v rovnakom období stratil -4,71 % trhovej hodnoty. Akcie firmy sa aktuálne pri tejto cene obchodujú za 11,4 násobok zisku na akciu (P/E), 9,5 násobok voľného cashflowu na akciu (P/FCF) a 8,5 násobok EV/EBITDA.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno