Nová akvizícia v oblasti biotechnológií

Pfizer rokuje o akvizícii spoločnosti Seagen, ako uvádzajú ľudia oboznámení s touto záležitosťou. Rozhovory sú v počiatočnom štádiu a neexistuje žiadna záruka, že dôjde k dohode. Bolo by potrebné prekonať množstvo prekážok vrátane možnosti prísnej protimonopolnej kontroly. Ak dôjde k dohode, bola by však veľká. Seagen má trhovú hodnotu približne 30 miliárd dolárov.

Spoločnosť Seagen v minulom roku pokročila v rozhovoroch o akvizícii spoločnosťou Merck, v rámci obchodu, ktorý by mal hodnotu 40 miliárd dolárov, informoval v tom čase denník The Wall Street Journal, no obe strany sa nakoniec nedohodli. Pfizer sa v tom čase zameriaval aj na Seagena, ako tvrdia predstavitelia firmy. Po tom, čo sa minulý rok rozhovory so spoločnosťou Merck rozpadli, Seagen vymenoval Davida Epsteina, bývalého výkonného riaditeľa spoločnosti Novartis, ktorý bol nedávno partnerom v rizikovej spoločnosti Flagship Pioneering, za generálneho riaditeľa.

Dohoda by pomohla spoločnosti Pfizer, jednej z najväčších svetových farmaceutických spoločností s tržbami v hodnote 100 miliárd dolárov v minulom roku, pridať do svojho radu liekov na liečbu rakoviny triedu látok, ktoré sľubujú prácu s takzvanými imunoterapiami proti niektorým z najrozšírenejších nádorov. Mohlo by to tiež pomôcť firme Pfizer vykompenzovať tržby vo výške 17 miliárd USD, ktoré spoločnosť predpokladá, že by mohla stratiť v dôsledku vypršania platnosti patentov do roku 2030. Pfizer si stanovil za cieľ pridať do konca dekády príjmy vo výške 25 miliárd USD z pohybov v oblasti obchodného rozvoja vrátane nových akvizícií. Seagen mal v minulom roku tržby takmer 2 miliardy dolárov.

Výrobca liekov, ktorý začiatkom roka stratil 40 MLD USD, má v súčasnosti približne 22,7 miliardy dolárov z predaja svojich vakcín, liekov a iných produktov proti Covid-19. Minulý rok spoločnosť Pfizer získala výrobcu liekov na kosáčikovitú anémiu Global Blood Therapeutics za viac ako 5 miliárd USD a zvyšok Biohaven Pharmaceutical za viac ako 10 miliárd USD. Seagen pomohol propagovať triedu liečby rakoviny známej ako konjugáty protilátkových liekov, ktorá funguje ako riadená strela útočiaca na nádory toxickými látkami.

Terapie boli schválené pre rakovinu, ako je Hodgkinov a iné lymfómy, a nedávno sa ukázali ako sľubné v kombinácii s imunoterapiou proti iným druhom nádorov vrátane formy rakoviny prsníka. Potenciál rakoviny prsníka by mohol byť obzvlášť príťažlivý pre spoločnosť Pfizer, ktorá má najpredávanejší liek s názvom Ibrance na liečbu tohto stavu. Úrad pre potraviny a liečivá prehodnocuje, či schváliť kombináciu konjugátu protilátky Padcev s liekom od spoločnosti Seagen a imunoterapiu Keytruda od spoločnosti Merck na liečbu pokročilého karcinómu močového mechúra.

Akcie Pfizer


Akcie Pfizer, za posledných 12 mesiacov klesli o -11,1 % a v súčasnosti sa jedna akcia obchoduje za 41,3 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 7,54 násobok ročného zisku na akciu (P/E); 9,1 násobok ročného voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 5,9 násobok EV/EBITDA.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
ZDROJFinanceYahoo, GuruFocus
Predchádzajúci článokUkazovateľ EV/EBITDA a jeho využitie pri analýze akcií
Ďalší článokAuto ako kancelária? Mercedes-Benz v spolupráci s Cisco chcú zo svojich áut vyrobiť mobilné kancelárie
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno