Akvizícia Arena Pharmaceuticals

Spoločnosť Pfizer súhlasila s akvizíciou spoločnosti Arena Pharmaceuticals v rámci hotovostnej transakcie v hodnote 6,7 miliardy dolárov s cieľom rozšíriť svoje portfólio v oblasti liečby rakoviny a zápalových ochorení. Informovali o tom dnes obe firmy v spoločnom vyhlásení. Akcie Pfizer reagujú na túto správu rastom v pre-market obchodovaní o +1,33% na $53,48.

Pfizer prevezme všetky zostávajúce akcie Areny za cenu $100 za kus, čo predstavuje 100,2% prémium, keďže v piatok sa obchodovanie s akciami Arena Pharmaceuticals ukončilo na cene $49,94. Arena vyvíja niekoľko liečebných postupov pre gastroenterológiu, dermatológiu a kardiológiu, pričom je zároveň so svojim liekom etrasimod, ktorý je v poslednej fáze štúdia, jedným z hlavných kandidátov na liečbu ulceróznej kolitídy.

V krátkom slede ide pritom o druhú akvízicu Pfizeru. V auguste sme totiž informovali o tom, že farmaceutický obor kupuje spoločnosť Trillium Therapeutics za 2 miliardy eur s cieľom posilniť svoju prítomnosť v oblasti liečby leukémie.

Zlepšený rating od UBS

Správa prišla v rovnakom čase ako zlepšený výhľad analytika UBS, Colina Bristowa. Ten aktualizoval svoje hodnotenie z „Neutral“ na „Buy“, pričom cenový výhľad zvýšil z $52 na $60 za akciu.

Hlavným dôvodom optimizmus Bristowa je antivírusová tabletka Paxlovid, ktorá by podľa neho mohla v budúcom roku dosiahnuť tržby aspoň 14 miliárd dolárov, čo je o 40% viac ako sa v priemere očakáva na Wall Street. Podľa UBS by Pfizer mohol v roku 2022 predovšetkým vďaka predaju liečiv na ochorenie Covid-19 dosiahnuť zisk na úrovni $5,71 na akciu, čo je tiež výrazne viac v porovnaní napr. s analytikmi Zacks a FactSet, ktorí očakávajú zisk $4,59, resp. $5,47 na akciu.

Vývoj tržieb a ziskov Pfizer
Vývoj tržieb a ziskov Pfizer, 2021* – odhad na základe 3 štvrťrokov

Rekordný rok

Pfizer nedávno požiadal Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) o autorizáciu experimentálnej pilulky. Tabletka v pokročilých klinických štúdiách znížila riziko hospitalizácie u 1 219 vysokorizikových pacientov o takmer 90%. Skúška pritom nezaznamenala žiadne úmrtia medzi ľuďmi, ktorí podstúpili liečbu.

Úspešná pilulka či fakt, že štáty postupne schvaľujú očkovanie 3. dávkou vedie k tomu, že Pfizer tak má nakročené k rekordnému roku. Pre akcionárov to je dobrá správa, keďže pre firmu so 172 ročnou históriou v poslednej dekáde čelila pozvoľnému úbytku tržieb.

Karta sa však obrátila a v prvom polroku 2021 Pfizer vygeneroval príjmy vo výške 33,56 miliardy dolárov, čo predstavuje medziročný nárast o 68% a čistý zisk 10,41 miliardy dolárov, nárast o 53%. Firma je tak na dobrej ceste zaznamenať svoj najlepší rok v histórií, pričom analytici predpokladajú, že výnosy v súčasnom roku by mali prekonať hranicu 80 miliárd dolárov a zisk prekročiť hodnotu $4,00 na akciu.

Akcie Pfizer


Akcie Pfizer v tomto roku s výkonom +43,38% s prehľadom prekonávajú výkon širšieho akciového trhu. Za dobrým trendom stojí predovšetkým úspešná vakcína proti ochoreniu Covid-19, ktorá významne navýšila príjmy a zisk podniku v priebehu tohto roka. Aktuálne sa akcie Pfizer obchodujú za 15,7 násobok ročného zisku na akciu (P/E), 11,1 násobok očakávaného budúcoročného zisku na akciu (Forward P/E), 10,3 násobok ročného voľného cashflowu na akciu (P/FCF) a 11 násobok EV/EBITDA.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb
Predchádzajúci článokAkcie Broadcom mieria k novým maximám vďaka zvýšenej dividende a buybacku
Ďalší článokAkcie Bristol-Myers Squibb stúpajú po zvýšení dividendy a ohlásení buybacku
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno