Akcie
Akcia je cenný papier, vďaka ktorému je akcionár (držiteľ akcie) oprávnený podieľať sa na riadení, zisku a prípadne i likvidačnom zostatku akciovej spoločnosti. V praxi to znamená, že investor, ktorý kúpi akcie nejakej spoločnosti, povedzme Apple, sa stáva jedným z jej majiteľov. Má teda právo i na tú časť zisku, ktorú sa manažment rozhodne vyplatiť akcionárom (dividenda). Akcie si užívajú post najlepšej formy investície z dlhodobého hľadiska. Za posledných 150 rokov akciové trhy rástli približne 7 % vrátane hospodárskych kríz a ďalších prepadov, pričom v posledných dekádach sa priemerné tempo výnosov zvýšilo na takmer 10 %. meme akcie
Mánia okolo meme akcií
V roku 2020 sa ale na diskusnom fóre WallStreetBets internetovej stránky Reddit, ale aj na niekoľkých ďalších platformách začali zhromažďovať ľudia a dohadovali sa na kúpe niektorých akcií firiem, ktoré boli predovšetkým inštitucionálnymi investormi „shortované“ (shortovanie tlačí na pokles ceny akcií) alebo ich objem obchodovania bol na burze len veľmi nízky kvôli nezáujmu.
Obrovské množstvo malých investorov, ktoré sa dohodne na kúpe nejakej akcie a opcií vytlačí ich cenu vyššie a to má za následok tzv. „short squeeze“. V konečnom dôsledku to vedie k vysokým stratám inštitucionálnych investorov, ziskom pre spomínaných malých investorov a úplnému odtrhnutiu trhovej hodnoty podniku od reality.
Prvým takýmto prípadom, ktorý predtým nemal obdobu bolo šialenstvo okolo akcií amerického predajcu videohier GameStop. Tejto udalosti sme sa tiež venovali v našom článku Zbláznili sa akciové trhy? Špekulatívna mánia okolo GameStop pokračuje. Cena akcií GameStop sa počas tohto šialenstva zvýšila z najnižšej úrovne $3,77 na najvyššiu $483, čo predstavuje nárast o +12 712% za niekoľko mesiacov. Pri tejto spoločnosti to však neskončilo, investori sa doslova rozbehli aj na ďalšie vysoko shortované meme akcie, medzi ktoré patria iRobot, Blackberry, Express, AMC Entertainment, Beyond Meat, Koss Corp., Takung Art , Bed Bath & Beyond, či Workhorse.
Okrem GameStopu je asi najskloňovanejšou meme akciou firma AMC Entertainment a to najmä v posledných týždňoch. Objem obchodovania jej akcií spred pár dní dokonca prekonal objem obchodovania s akciami Amazon, 4. najhodnotnejšej firmy sveta. AMC Entertainment prevádzkuje najväčšiu sieť kín v USA a cena jej akcií v priebehu niekoľkých mesiacov stúpla z $2,01 na $72,62 na akciu (+3 513%).
Čo sú to meme akcie?
Meme akcie sú akcie, ktoré zaznamenali obrovský nárast objem v obchodovaní na burze nie z dôvodu výkonnosti firmy (vyšší zisk, tržby,…), ale kvôli obľúbenosti či „hajpu“ na sociálnych sieťach a diskusných fórach. V prípade meme akcií možno vidieť obrovskú volatilitu v krátkodobom horizonte a ich cenu neurčujú štandardné výkonnostné faktory.
Svojim správaním na trhu meme akcie v mnohom podobajú viac kryptomenám ako akciám, keďže ich cenu už viac neurčujú fundamenty ohľadom spoločnosti, ale iba obchodovanie, resp. dopyt po akciách. Pre niektorých odvážlivcov to môže byť zároveň možnosť ako si slušne privyrobiť, keďže výnosy vo výške tisíciek percent v priebehu niekoľkých mesiacov alebo týždňov nenájdete nikde inde. Pre stavbu stabilného a rastového investičného portfólia však táto možno nová kategória akcií určite nie je vhodná.
Ak by ste sa rozhodli však vyskúšať šťastie s meme akciami, majte na pamäti, že každý kto kupuje má rovnaký cieľ ako Vy – zarobiť a teda nakúpiť lacno a predať vysoko. meme akcie
Pozri tiež zo sekcie návody a tipy:
- Investovanie do akcií v roku 2023: Oplatí sa investovať do akcií?
- Cez koho investovať? Porovnanie brokerov 2023
- Čo sú ETF fondy? Kompletný sprievodca investovania do ETF pre rok 2023
- Čo je to ESG investovanie a oplatí sa ním riadiť?
- Úrokové sadzby a investovanie: vplyv sadzieb na akcie, dlhopisy či komodity
- Čo znamená pojem dividendový aristokrat + aktuálny zoznam 65 akcií
- Investičné weby, ktoré by mal poznať každý investor
- Najlepší investori všetkých čias
- Investori, ktorých kroky sa oplatí sledovať + ako ich sledovať
- Pravidlo 72 a jeho využitie nielen v investovaní
- Ako ohrozujú akciové kompenzácie tvoje investície?
- Vstup na burzu cez SPAC. Čo je to a aké prináša výhody?
- Ziskové marže: hrubá, operatívna, čistá, aký je medzi nimi rozdiel?
- Ukazovateľ EV/EBITDA a jeho využitie pri analýze akcií
- Ukazovateľ P/FCF a jeho využitie v investovaní
- Ukazovateľ P/E a jeho využitie v investovaní
Upozorňujeme:
– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové