Meme akcie: Nová kategória alebo krátkodobý ošiaľ?

Akcie AMC Entertainment a GameStop nazývané aj meme akcie stúpli za niekoľko mesiacov o tisícky percent. Čo sú to meme akcie a vytvoria novú kategóriu alebo ide o krátkodobé bláznovstvo?

0
710

Akcie

Vo všeobecnosti sú akcie považované za rizikové investičné aktívum, ktoré však prináša historicky v priemere jedny z najlepších výnosov. Lepšie ako nehnuteľnosti, zlato či dlhopisy. V priemere za posledných zhruba 50 rokov priniesol investorom akciový index S&P 500 výnos 10% ročne, ale počas výkyvov sa dá tento výnos poriadne znásobiť. Napríklad od 23. marca 2020, kedy dosiahol tento index svoje minimum sa jeho cena zvýšila až o +89%. Meme akcie

To je neporovnateľne viac, avšak stále to je nič pri výnosoch, ktoré zaznamenali niektoré retailové akcie alebo v investičnej komunite nazývané meme akcie. Firmy, ktorých akcie možno nazvať týmto spôsobom v nejednom prípade urobili z niektorých ľudí milionárov, keď ich cena stúpla o stovky až tisícky percent v priebehu niekoľkých mesiacov.

Hoci neexistuje žiadne oficiálne rozdelenie akcií podľa typu, investori ich radi škatulkujú do niektorých skupín podľa ich charakteru a toho ako sa správajú na trhu. Tieto skupiny akcií, ktoré sú zobrazené na obrázku nižšie, sú nemenné už dlhé roky, ale akciové trhy naznačujú, že by mohla vzniknúť úplne nová kategória a to spomínané meme akcie.

xtb
Typy akcií na burze
Typy akcií na trhu, zdroj obrázku: Instagram Akcie.sk

Mánia okolo meme akcií

Pred niekoľkými mesiacmi sa na diskusnom fóre WallStreetBets stránky Reddit, ale aj na niekoľkých ďalších platformách začali zhromažďovať ľudia a dohadovali sa na kúpe niektorých akcií firiem, ktoré boli predovšetkým inštitucionálnymi investormi „shortované“ (shortovanie tlačí na pokles ceny akcií) alebo ich objem obchodovania bol na burze len veľmi nízky kvôli nezáujmu.

Obrovské množstvo malých investorov, ktoré sa dohodne na kúpe nejakej akcie a opcií vytlačí ich cenu vyššie a to má za následok tzv. „short squeeze“. V konečnom dôsledku to vedie k vysokým stratám inštitucionálnych investorov, ziskom pre spomínaných malých investorov a úplnému odtrhnutiu trhovej hodnoty podniku od reality.

Prvým takýmto prípadom, ktorý predtým nemal obdobu bolo šialenstvo okolo akcií amerického predajcu videohier GameStop. Tejto udalosti sme sa tiež venovali v našom článku Zbláznili sa akciové trhy? Špekulatívna mánia okolo GameStop pokračuje. Cena akcií GameStop sa počas tohto šialenstva zvýšila z najnižšej úrovne $3,77 na najvyššiu $483, čo predstavuje nárast o +12 712% za niekoľko mesiacov. Pri tejto spoločnosti to však neskončilo, investori sa doslova rozbehli aj na ďalšie vysoko shortované akcie ako sú iRobot, Blackberry, Express, AMC Entertainment, Beyond Meat, Koss Corp., Takung Art , Bed Bath & Beyond, či Workhorse.


Okrem GameStopu je asi najskloňovanejšou meme akciou firma AMC Entertainment a to najmä v posledných týždňoch. Objem obchodovania jej akcií spred pár dní dokonca prekonal objem obchodovania s akciami Amazon, 4. najhodnotnejšej firmy sveta. AMC Entertainment prevádzkuje najväčšiu sieť kín v USA a cena jej akcií vzrástla od začiatku roka z $2,01 na $72,62 na akciu (+3 513%).

Čo sú to meme akcie?

Meme akcie sú akcie, ktoré zaznamenali obrovský nárast objem v obchodovaní na burze nie z dôvodu výkonnosti firmy (vyšší zisk, tržby,…), ale kvôli obľúbenosti či „hajpu“ na sociálnych sieťach a diskusných fórach. V prípade meme akcií možno vidieť obrovskú volatilitu v krátkodobom horizonte a ich cenu neurčujú štandardné výkonnostné faktory.

Svojim správaním na trhu meme akcie v mnohom podobajú viac kryptomenám ako akciám, keďže ich cenu už viac neurčujú fundamenty ohľadom spoločnosti, ale iba obchodovanie, resp. dopyt po akciách. Pre niektorých odvážlivcov to môže byť zároveň možnosť ako si slušne privyrobiť, keďže výnosy vo výške tisíciek percent v priebehu niekoľkých mesiacov alebo týždňov nenájdete nikde inde. Pre stavbu stabilného a rastového investičného portfólia však táto možno nová kategória akcií určite nie je vhodná.

Ak by ste sa rozhodli však vyskúšať šťastie s meme akciami, majte na pamäti, že každý kto kupuje má rovnaký cieľ ako Vy – zarobiť a teda nakúpiť lacno a predať vysoko.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Ďalšie zaujímavosti zo sveta investovania

xtb

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno