Na začiatok treba vysvetliť pojem shortovanie pre tých čo mu nerozumejú. Zjednodušene to môžeme označiť za stávku na pokles ceny daného investičného aktíva, pričom ak cena v skutočnosti poklesne, investor zarobí, ak cena vzrastie, tak je investor v mínuse. Je to v podstate opak klasického nakupovania akcií, kedy investori dúfajú, že cena akcií pôjde nahor a im sa vložený kapitál zhodnotí.

Existujú mnohé investičné spoločnosti či fondy, ktoré vo veľkom využívajú práve shortovanie a je nutné povedať, že ak majú veľký kapitál, môže to robiť významné škrty cez rozpočet bežným investorom. Teraz môžeme prejsť na udalosť, ktorá sa aktuálne deje na akciových trhoch už niekoľko dní a nemá obdoby.

špekulatívna mánia
Zdroj obrázku: ABC7 Chicago

GameStop je retailový predajca videohier, ktorý je síce v USA veľmi obľúbený a významný hráč na trhu, avšak v poslednom čase zažíva ťažké roky a pandémia koronavírusu mu určite nepomohla. Treba tiež dodať, že firma bola terčom shortovania mnohých skupín až donedávna, kým sa ceny akcií spoločnosti priam zázračne nepozviechali. Prečo priam zázračne? Lepšie ako akékoľvek slová to povie graf nižšie.

Akcie, ktoré boli ešte v roku 2016 nad úrovňou $30 dolárov sa postupne s problémami prepadli na úroveň $4 dolárov v predchádzajúcom roku. Avšak už koncom roka sa začal špekulatívny rast akcie, ktorý vystrelil ich cenu na úroveň okolo $20 dolárov a tie v januári doslova explodovali a aktuálne sú na cene $76,79. Tí investori čo kúpili akcie za cca $4 sa môžu tešiť z výnosu viac ako 1 800%, pričom iba v januári akcie vzrástli o 335%.


Špekulatívna mánia vystrelila cenu akcií GameStop na najvyššie úrovne v histórii a to aj napriek tomu menším výnosom, nižšej ziskovej marže, strate v posledných rokoch a faktu, že spoločnosť od roku 2017 v problémoch vystriedala 5 nových generálnych riaditeľov.

Čo túto mániu teda spôsobilo? Bežná špekulácia investorov to celé začala, avšak následne sa v diskusných fórach americkej obľúbenej stránky Reddit začali zhromažďovať ľudia, ktorí chceli spoločne udrieť proti väčším a silnejším investičným spoločnostiam, ktoré akcie firmy shortovali, pričom niektorí označovali túto situáciu za boj 99% ľudí proti 1% elity.

Táto početná skupina ľudí začala vo veľkom kupovať akcie GameStop a spustila lavínu, keď mnoho ďalších a ďalších ľudí sa k nim pripájalo a posúvali cenu akcií stále na vyššie priečky, čím si sami zabezpečovali zisky a shortujúcim pozíciám uštedrovali nemalé straty. Jednou z nich bola napr. spoločnosť Citron Research, ktorá odstúpila zo svojich short pozícií čo poslalo akcie včera ešte viac nahor.

Bezprecedentná situácia opäť ukázala maniodepresívnu povahu trhu a vyvrátila teóriu efektívnych trhov. Táto situácia vystrašila viacero investičných skupín, ktoré sa zameriavali na shortovanie a naopak podporila špekulatívnych investorov, ktorí začali skupovať aj akcie ďalších firiem ako napr. Express, BlackBerry či iRobot.

Express je v podstate umierajúci maloobchodný predajca odevov, ktorému sa každoročne znižujú výnosy a prehlbuje strata, avšak napriek tomu včera akcie tejto spoločnosti zaznamenali rast o 131,84%. BlackBerry oznámila, že predá 90 patentov čínskej spoločnosti Huawei, pre investorov to nie je veľmi významná novinka, avšak napriek tomu akcie spoločnosti sú za posledné 2 týždne v pluse o 136%.


Ďalším obľúbeným terčom shortovania je aj technologická spoločnosť iRobot, ktorej sme sa taktiež venovali v našej analýze, zaznamenala včera taktiež výborný rast. Počas obchodovania sa cena akcií vyšplhala z +8% až na +50% a nakoniec obchodovanie ukončila v pluse o 17,05%.

xtb
xtb
Predchádzajúci článokSpoločnosť Merck ukončuje svoj výskum vakcíny na COVID19
Ďalší článokMáte akcie Microsoft? Týchto 5 firiem vlastníte tiež a možno ste o tom nevedeli
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno