More

    Nedávny rast cien akcií, ktorý bol poháňaný umelou inteligenciou, vyvolal otázky o tom, či sa trh dostal do bubliny, ktorá sa blíži k prasknutiu. Podľa analytikov na Wall Street však zatiaľ nie.

    Nedávny rast cien akcií, ktorý bol poháňaný umelou inteligenciou, vyvolal otázky o tom, či sa trh dostal do bubliny, ktorá sa blíži k prasknutiu. Podľa analytikov na Wall Street však zatiaľ nie.

    Je na trhu AI bublina?

    Nedávny rast cien akcií, ktorý viedla umelá inteligencia, vyvolal otázky o tom, či sa trh dostal do bubliny, ktorá sa blíži k prasknutiu. Podľa stratégov z Wall Street však zatiaľ nie. Viacero stratégov na Wall Street však považuje porovnávanie súčasne rastu akciového trhu s dot-com bublinou zo začiatku nového milénia alebo mánie s meme akciami v roku 2021 za predčasné.

    S&P 500 vzrástol približne o 31 % za posledné tri roky, čo je v súlade s priemernými návratnosťami a ďaleko od 98 % nárastu na začiatku roka 2000 alebo 90 % nárastu koncom roku 2021. „Zatiaľ sme ešte ďaleko od týchto úrovní, aj keď trh dosiahol historické maximá,“ napísal stratég Ross Mayfield a dodal, že „je tu priestor na ďalší rast.“

    Goldman Sachs analyzoval podiel amerických akcií s vysokými hodnoteniami pomocou pomerného ukazovateľa hodnoty podniku voči tržbám. Výsledky ukázali, že vysoko ohodnotené akcie tvoria v súčasnosti 24 % amerického akciového trhu, čo je menej než 28 % v roku 2021 a 35 % počas technologickej bubliny koncom 90-tych rokov.

    image 11

    „Ak sa pozrieme na počet spoločností obchodujúcich sa za veľmi vysoké násobky, vyzerá to ešte menej extrémne v porovnaní s minulosťou,“ povedal analytik Goldman Sachs Ben Snider. Uznal nedostatok šírky v súčasnom raste, ktorý pripomína dot-com bublinu. Snider však verí, že kľúčovým rozdielom je, že rast cien mnohých veľkých technologických akcií bol v súlade s rastom ziskov. Tvrdí, že to nebolo v prípade trhákov ako Nortel Networks počas dot-com bubliny.

    Napríklad akcie lídra v oblasti AI, spoločnosti Nvidia, vzrástli viac ako o 255 % za posledný rok. Ale odpovedajú tomu aj zisky. V poslednom fiškálnom roku vzrástli o 288 %. V porovnaní s tým v roku 1999 vzrástli akcie Nortel o viac ako 320 %, zatiaľ čo upravený zisk na akciu vzrástol o približne 94 %, Nortel nakoniec požiadal o bankrot a už nie je verejne obchodovanou spoločnosťou. „Naším názorom je, že toto nie je bublina a najjednoduchšie vysvetlenie je, že ceny a hodnoty týchto megakapitálových akcií, či už ich nazývate veľkou sedmičkou alebo inak, skutočne hnala kombinácia nadpriemerného rastu a silných súvah.“ povedal Snider.

    Ekonom z Capital Economics John Higgins má trochu iný názor. Myslí si, že trh je v bubline, ale len v jej raných štádiách. Higgins si myslí, že S&P 500 vzrastie na 6 500 bodov do konca roku 2025, keď sa hodnotenia technológií priblížia k úrovniam, ktoré sme videli počas dot-com bubliny. Ale aj to, zdôraznil Higgins, je len odhad založený na tom, ako ďaleko boli investori ochotní napučať bublinu na začiatku 2000-tych rokov. Tentoraz by to mohlo byť iné.

    Cena, ktorú sú investori ochotní zaplatiť, je poháňaná technologickými spoločnosťami, ktoré čoraz viac dominujú americkým akciovým indexom. Dosahujú totiž vysokú ziskovú maržu a čím je vyššia, tým viac sú kupujúci ochotní zaplatiť za jeden dolár tržieb. To prirodzene vedie k záverom, že veľká časť súčasnej cenovej hladiny amerických akcií visí na predpoklade, že americké technologické spoločnosti si dokážu udržať svoje nezvyklo vysoké ziskové rozpätie. Analytici z Bank of America však poukazujú na zaujímavý fakt, index S&P 500 je síce na základe štatistík drahý v 19 z 20 metrík. Avšak poukazujú na zmenu charakteru amerického trhu. Podľa nich je súčasné P/E umelo vysoké. 

    Argumentujú tým, že S&P 500 je o polovicu menej zadlžený, je kvalitnejší a má podobnú alebo nižšiu volatilitu výnosov ako v predchádzajúcich desaťročiach. Zloženie indexu sa posunulo zo 70 % výroby, financií a nehnuteľností (budov, strojov) náročných na aktíva v roku 1980 na 50 % súčasných spoločností orientovaných na malé aktíva. To sú technologické spoločnosti. 

    S&P 500 potreboval viac ako dva roky na získanie posledných 1 000 bodov. Stále väčší počet analytikov z Wall Street však verí, že tentoraz by to mohlo trvať menej ako rok. Keďže S&P 500 nedávno prekročil hranicu 5000 bodov a pokračoval v dosahovaní nových rekordov, stratégovia zvyšujú svoje ciele na koniec roka. Najnovší je Barclays, ktorý posunul svoj cieľový cenu na koniec roka na 5 300 bodov z pôvodných 4 800, keďže zisky veľkých technologických firiem a ekonomika USA ďalej prekvapujú konsenzus smerom nahor.

    Ale možno najdôležitejšie je, že spoločnosť nevylučuje ani lepší výsledok ako 5 300 bodov. Vedúci stratég pre americké akcie v Barclays, Venu Krishna, zdôraznil, že ak budú zisky veľkých technologických firiem aj naďalej prekonávať očakávania, pravdepodobný je ich optimistický scenár dosiahnutia 6 050 bodov pre S&P 500.

    Ďalšie správy v našej sekcií krátke správy.
    Indexy môžete kúpiť TU.

    Newsletter
    1x do mesiaca

    Chceš byť informovaný 1x za mesiac o naších najdôležitejších článkoch z diania na burze?

    Ďakujeme

    Something went wrong.