Prudký rast

Akcie startupu QuantumScape, ktorý sa zaoberá elektrickými batériami, prudko stúpli po kvartálnych výsledkoch za druhý štvrťrok. Hlavný dôvod nárastu akcií bolo oznámenie spoločnosti o uvedení prvého komerčného produktu v automobilovom sektore. Za druhý štvrťrok firma vykázala stratu 26 centov na akciu.

Firma s zaoberá sa vývojom polovodičových lítium-kovových batérií novej generácie pre použitie najmä v elektrických vozidlách. Polovodičové batérie sú technológiou novej generácie, ktorá sľubuje dlhší dojazd, nižšie náklady, lepšiu bezpečnosť a rýchlejšie nabíjanie. Technológia ešte nebola komerčne overená, čo by sa onedlho mohlo zmeniť.

Wall Street očakávala stratu 20 centov. Strata bola väčšia, ako sa odhadovalo, aj napriek tomu akcie po ohlásení kvartálnych výsledkov vzrástli o 25 %. Pre porovnanie S&P 500 a Nasdaq Composite vzrástli v ten deň o 0,5 % respektíve 1,1 %. Investori sa tešia hlavne z oznámených spoluprác firmy. Predstavitelia QuantumSpace totiž oznámili, že spoločnosť spolupracuje s potenciálnym zákazníkom v automobilovom sektore na uvedení prvého komerčného produktu.

To znamená predaj jej produktov. V súčasnosti Wall Street predpokladá, že spoločnosť bude generovať príjmy už v prvom štvrťroku 2025. „Zdá sa, že QuantumScape je prinajmenšom na dobrej ceste,“ napísal analytik spoločnosti Truist Jordan Levy. Povedal, že spoločnosť „naberá na sile“.

QuantumScape minulý rok oznámil partnerstvo so spoločnosťou Fluence Energy, ktorého cieľom je zavedenie dobíjateľných batérií na báze lítia v pevnej fáze do stacionárnych energetických aplikácií. Pevný stav, v prípade QuantumScape, znamená, že batérie nemajú v sebe kvapalinu, ktorá by uľahčila elektrický prúd. Dnešné lítium-iónové batérie, ktoré napájajú všetko od mobilných telefónov po elektromobily, majú tekuté elektrolyty.

Okrem komerčného predaja polovodičových lítium-kovových batérií, QuantumScape pracuje aj na aplikáciách stacionárneho skladovania energie. Batériové úložisko je možné spárovať so solárnou a veternou energiou, aby boli tieto zariadenia na výrobu energie spoľahlivejšie. Tesla už predáva produkty na ukladanie batérií v úžitkovej veľkosti. Skladovanie je ďalším trhom pre QuantumScape.

QuantumScape

QuantumScape so sídlom v San Jose bol založený v roku 2010 a zaoberá sa vývojom polovodičových lítium-kovových batérií novej generácie pre použitie najmä v EV. Podnik je jedným z popredných hráčov na trhu, ktorí sa snažia spraviť batérie výkonnejšími a odolnejšími. Technológia QuantumScape však zatiaľ nie je komerčná, čo znamená, že dosiaľ negeneruje žiadne príjmy.

Bližšie k cieľu by však mohli firmu posunúť viaceré externé investície vrátane tých od B. Gatesa a G. Sorosa, ale aj partnerstvo s nemeckým koncernom Volkswagen. Ten do firmy investoval 300 miliónov dolárov a dohodol sa tiež na vybudovaní spoločného výrobného podniku. Volkswagen uviedol, že plánuje výrobu automobilových batérií s technológiou od QuantumScape od roku 2025, pričom so začatím výroby by mala firma byť konečne schopná produkovať tržby.

Wall Street očakáva, že v polovici tejto dekády začnú prichádzať značné tržby. Analytici predpokladajú, že spoločnosť vygeneruje v roku 2026 tržby vo výške približne 181 miliónov dolárov, pričom o rok neskôr by to mohlo byť niekoľkonásobne viac.

Akcie QuantumScape


Akcie QuantumSpace v tomto roku vzrástli o +145,7 % a za posledných 12 mesiacov vzrástli o +27,3 %. Aktuálne sa akcie firmy obchodujú za na 13,27 USD. Historické maximum takmer 133 USD na akciu dosiahli akcie v decembri 2020.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJFinanceYahoo, Gurufocus
Predchádzajúci článokInflácia v eurozóne klesla na 5,3 %, hospodárstvo prekvapilo svojim rastom
Ďalší článokJe Palantir „Messi umelej inteligencie“? Podľa uznávaného analytika áno
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno