Netradičná cesta
Palantir, špecializovaná spoločnosť na vývoj softvéru pre analýzu dát, patrí medzi mladšími investormi medzi tie najpopulárnejšie na akciovom trhu. Jej akcie však po veľkolepom debute na burze, kedy získali v priebehu 4 mesiacov zhruba +400%, avšak následne klesli zhruba na polovicu svojej hodnoty a odvtedy už polroka stagnujú. Návrat k rastovému trendu sa nekoná aj napriek rýchlemu rastu výnosov, ktorý Palantir v posledných štvrťrokoch zaznamenáva, avšak manažment firmy dokázal v poslednom čase zaujať investorskú komunitu svojimi netradičnými rozhodnutiami.
Najnovším takým rozhodnutím je, že spoločnosť v tomto mesiaci vynaložila na nákup zlata 50,7 milióna dolárov, čo je súčasťou jej neobvyklej stratégie, ktorá zahŕňa aj investovanie do startupov, SPAC spoločností a zvažuje aj investovanie do Bitocinu. 100-uncové zlaté tehly Palantiru budú uložené na bezpečnom mieste na severovýchode USA. Vedenie podniku o tom informovalo počas posledných kvartálnych výsledkov spred 12 dní.
Palantir má aktuálne v hotovosti približne 2,3 miliardy dolárov a hľadá tak kreatívne využitie týchto peňazí, keďže nevyužíva tradičnejší spôsob ich využitia ako je spätný odkup vlastných akcií. Okrem nákupu zlata firma taktiež využila peniaze na investovanie do menších startupov vrátane podnikov ako Sarcos Robotics, Roivant Sciences, Celularity, Wejo, Babylon Health, Boxed, Fast Radius, Tritium, AdTheorent, FinAccel, Astrocast či Pear Therapeutics a ďalších dvoch z oblasti mobility a vývoja autonómnych vozidiel. Zároveň Palantir pokračuje v investovaní do SPAC spoločností a v súčasnosti sa hodnota týchto investícii navýšila až na úroveň 330 miliónov dolárov.
Pred niekoľkými mesiacmi firma informovala, že začala akceptovať Bitcoin ako spôsob platby. Všetky tieto netradičné rozhodnutia manažmentu na čele s P. Thielom, jedným z najuznávanejších investorov a podnikateľov potvrdzujú ako veľmi sa Palantir odlišuje od tradične pôsobiacich firiem.
Palantir
Vlajkovým produktom amerického podniku je softvér Gotham, ktorý je určený pre verejné orgány predovšetkým v obrannom priemysle, pričom umožňuje používateľom identifikovať vzory skryté hlboko v údajoch, od zdrojov spravodajských informácií po správy od dôverných informátorov a zároveň uľahčuje odovzdávanie informácií medzi analytikmi a používateľmi, ktorí plánujú a uskutočňujú reakcie na skutočné hrozby, ktoré boli identifikované v rámci platformy.
Spoločnosť taktiež ponúka platformu Foundry, ktorá transformuje spôsoby fungovania organizácií vytvorením centrálneho operačného systému pre ich dáta a umožňuje jednotlivým používateľom integrovať a analyzovať údaje, ktoré potrebujú, na jednom mieste.
Kvartálne výsledky za druhý štvrťrok
V druhom štvrťroku 2021 softvérová spoločnosť zaznamenala nárast výnosov o +49% na 376 miliónov dolárov, pričom bol ťahaný najmä vzostupov komerčných tržieb, ktoré medziročne stúpli o +90%. Palantir taktiež pridal do svojich radov 20 nových zákazníkov a ich celkový počet za 12 mesiacov sa tak zvýšil na 169.
Vzostup v počte zákazníkov a vyššie príjmy plynúce z jedného zákazníka ťahali zlepšené finančné výsledky podniku, keď operatívny cashflow dosiahol hodnotu 22,75 milióna dolárov a upravený čistý zisk (non-GAAP) 97,96 milióna dolárov. Čistá strata podľa všeobecne uznávaných účtovníckych pravidiel bola vo výške 138,58 milióna dolárov, resp. -0,07 na akciu.
Akcie Palantir
Akcie Palantir reagovali na tieto správy ako aj finančné výsledky miernym rastom, avšak v tomto roku za indexom S&P 500 výrazne zaostávajú, keď vzrástli o +6,03%, zatiaľ čo index o +19,47%. Aktuálne sa spoločnosť obchoduje za 28 násobok ročných tržieb na akciu (P/S) a 161 násobok ročného zisku na akciu (Forward P/E), čo signalizuje aké drahé jej akcie sú.
Príliš optimistickí ohľadom akcií Palantiru nie sú ani analytici, keď z 9 analytikov iba 1 má určený rating BUY alebo OUTPERFORM. Ich priemerný cenový cieľ je pritom na úrovni 25 dolárov, čo je v súlade s momentálnou cenou akcií.