Visa investuje do „Cryptopunk“ NFT 150 000 dolárov

Platobný gigant a jedna z nacennejších spoločností sveta tak dala najavo, že chce mať miesto u stola počas toho ako sa krypto oblasť vyvíja.

0
258

Nákup Cryptopunk

Spoločnosť Visa v pondelok uviedla, že kúpila Non-fungible Token (NFT – Nezamiteľný token) „CryptoPunk“ alebo NFT za takmer 150 000 dolárov, čím skočila do narastajúceho šialenstva okolo digitálnych aktív, o ktorých niektorí tvrdia, že by mohli byť spúšťačom obrovskej zmeny v oblasti umenia, hudby a vlastníctva virtuálnych aktív. Dôkazom o tom je rast ceny mnohých NFT ale aj akcií, ktoré sa snažia vytvoriť vlastnú NFT platformu.

Jednou z nich je napr. spoločnosť Takung Art, ktorá chce byť prvým online priestorom umenia, ktorý bude fungovať na technológií blockchain a NFT. Špekulácie ohľadom tejto firmy dosiahli také rozmery, že v prvej polovici tohto roka jej akcie vzrástli o +1 013% a stala sa 3 najvýkonnejšou akciou prvého polroka 2021 za ďalšími meme akciami GameStop a AMC Entertainment.

Fakt, že do oblasti NFT je ochotná investovať samotná Visa, hoci v malom, je však pre týchto špekulantov povzbudivou správou a mohlo by to viesť k ďalšiemu spopularizovaniu novej technológie.

xtb

„Chceme mať miesto pri stole, ako sa krypto ekonomika vyvíja,“ uviedol Cuy Sheffield, šéf divízie kryptomien spoločnosti Visa. „Aktívnou účasťou v tomto priestore získavame hlbšie znalosti z prvej ruky, čo nám v konečnom dôsledku umožňuje lepšie podporovať našich zákazníkov pri vstupe do tohto odvetvia.“

Sheffield tiež uviedol, že investícia do Cryptopunk je „skvelý spôsob ako zvýšiť povedomie o potenciáli tohto priestoru a zároveň nám poskytuje príležitosť dozvedieť sa a pomôcť našim klientom v jeho orientácii“.

Visa zároveň oočakáva, že nebude poslednou významnou inštitúciou, ktorá si kúpi NFT.

Umelecké postavy Cryptopunk, zdroj obrázku: Business Insider

„Podobne, aj keď je Visa prvou hlavnou značkou, ktorá to dnes robí, očakávame, že v priebehu času mnohé značky uznajú hodnotu zberu NFT, aby vyjadrili svoju identitu značky a spojili sa s vášnivými komunitami tvorcov a zberateľov,“ povedal výkonný riaditeľ.

Čo je to NFT?

NFT alebo non-fungible (nezameniteľný) token je jedinečný digitálny majetok, ktorý sa nachádza v digitálnej databáze blockchain. Každá jednotka NFT reprezentuje unikátnu digitálnu položku. Táto položka môže predstavovať digitálny zvuk, video či iný súbor, pričom keďže je NFT jednotka unikátna, vlastníci súboru môžu dokázať, že je skutočne ich. NFT teda funguje ako certifikát pravosti a umožňuje tak obchodovanie a sledovanie digitálnych aktív.

Cryptopunk predstavuje sadu asi 10 000 pixelových umeleckých postáv vyrobených spoločnosťou Larva Labs už v roku 2017, ktoré teraz predstavujú typický výstrelok okolo NFT. V júni napr. izraelský podnikateľ Shalom Meckenzie kúpil CryptoPunk #7523 za 11,8 milióna dolárov.

Väčšina NFT beží na blockchainovej sieti Ethereum, ktorá taktiež stojí za tokenom Ether, druhou najhodnotnejšou kryptomenou na svete. Je to do značnej miery preto, že Ethereum je známe svojimi inteligentnými zmluvami, ktoré umožňujú vývojárom písať špeciálne pokyny alebo kódy vrátane kódov pre NFT na protokoly distribuovanej knihy.

Akcie Visa


Akcie Visa patria medzi tie najobľúbenejšie na trhu vďaka svojej schopnosti stabilného rastu bez výraznejších výkyvov. V tomto roku so svojim výkonom +7,09% zatiaľ zaostávajú za indexom S&P 500, ktorý vzrástol o +19,44%. Slabší výkon možno pripísať i tomu, že Visa v posledných 2 rokoch trpí dôsledkami pandémie, keďže medzinárodné transakcie, ktoré tvoria jeden z významných zdrojov príjmov spoločnosti sú výrazne nižšie, čo je spôsobené obmedzením cestovania.

Aktuálne sa akcie Visa obchodujú za 47,3 násobok ročného zisku na akciu (P/E) a 41,6 násobok ročného voľného cashflowu na akciu (P/FCF). Z hľadiska analytikov sa však napriek relatívne vysokému ohodnoteniu akcií zdajú byť lacné, keďže priemerný cenový cieľ 44 analytikov je na úrovni $280,20, pričom 14 z nich má určený rating BUY a ďalších 25 očakáva, že prekonajú výkonnosť širšieho trhu.

Pri súčasnej cene ponúkajú akcie Visa dividendový výnos 0,55%. Viac sme sa venovali firme v našom článku Akcie Visa vs. Mastercard: Ktoré sú lepšie?


Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno