Prepad akcií Mobileye

Akcie spoločnosti Mobileye Global klesli o 29 % po tom, čo izraelský výrobca technológie autonómneho riadenia predložil celoročnú predpoveď tržieb, ktorá výrazne zaostala za očakávaniami Wall Street. Najhodnotnejšia izraelská verejne obchodovaná spoločnosť vyrába polovodiče pre asistenčné systémy pre vodičov vo vozidlách. Predstavitelia firmy uviedli v predbežnú správu o zisku, kde firma prognózuje celoročné príjmy v roku 2024 vo výške 1,83 až 1,96 miliardy USD, čo je oveľa menej ako priemerný odhad analytikov 2,58 USD. miliardy.

Spoločnosť so sídlom v Jeruzaleme, ktorá je dodávateľom firiem ako Porsche a Volkswagen, obviňovala zníženú prognózu z toho, že zákazníci po nahromadení zásob počas pandémie znížili objednávky. Očakáva, že tržby za prvý štvrťrok budú tiež nižšie asi o 50 % v porovnaní s predchádzajúcim rokom. „Uvedomili sme si nadmerné zásoby u našich zákazníkov,“ uviedol hovorca spoločnosti vo svojom štvrtkovom vyhlásení.

Výpredaj mal dominový efekt v celom sektore čipov. Viacero firiem, vrátane NXP Semiconductor, STMicroelectronicsa Texas Instruments počas štvrtkového obchodovania klesli. Spoločnosť Intel, ktorá sa odčlenila od firmy v októbri 2022, ale stále si ponecháva približne 88% podiel, zaznamenala pokles akcií až o 3,9%.

Dopyt po automobilových čipoch bol silnejší ako v iných častiach elektronického priemyslu, k čomu prispelo pridanie viacerých elektronických funkcií do každého vozidla. To už nemusí stačiť na podporu vysokej úrovne dodávok čipov, pretože celkový dopyt po autách sa spomaľuje a prudký nárast predaja elektrických vozidiel, ktoré vyžadujú ešte viac čipov, vykazuje známky poklesu.

O spoločnosti

Firma Mobileye je izraelskou spoločnosťou, ktorá sa špecializuje na vývoj pokročilých technológií na autonómne riadenie a asistenciu vodičovi. Je známa svojimi systémami na detekciu a rozpoznávanie prekážok a rôznych objektov na cestách, vrátane chodcov, cyklistov, ďalších vozidiel a dopravných značiek.

Mobileye bola založená v roku 1999 a stala sa jedným z popredných hráčov v oblasti autonómneho riadenia. Ich technológie sú používané v automobiloch rôznych automobilových výrobcov po celom svete a pomáhajú zvyšovať bezpečnosť na cestách tým, že poskytujú vodičom rôzne asistenčné systémy, ako je adaptívny tempomat, varovanie pred kolíziou, asistencie pri udržiavaní jazdného pruhu a ďalšie.

V roku 2020 bola Mobileye pod spoločnosťou Intel, čo ukazuje na dôležitosť a investície do autonómneho riadenia a súvisiacich technológií v automobilovom priemysle. Ich práca na vývoji autonómnych vozidiel a bezpečnostných systémov pokračuje a prispieva k budúcnosti mobility na cestách.

Akcie Mobileye


Akcie Mobileye si od vstupu na akciový trh v roku 2022 pripísali +11 % a v súčasnosti sa jej akcie obchodujú na hodnote 29,9 USD.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokAkcie QuantumScape vystrelili o 43 %, jej batérie úspešne prešli testom
Ďalší článokVietnamský výrobca elektromobilov VinFast postaví nový závod v Indii za 2 miliardy USD
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno