GoTo s prvým buybackom

GoTo plánuje po prvýkrát v histórii odkúpiť akcie v hodnote 200 miliónov USD potom, čo zaznamenal svoj prvý upravený zisk. Chce si tak udržať dôveru investorov, keďže jeho rast spomaľuje. Spoločnosť so sídlom v Jakarte, ktorá súťaží so singapurským Grab Holdings v oblasti prepravy a doručovania jedla, oznámila za štvrtý štvrťrok upravený zisk pred úrokmi, daniami, odpismi a amortizáciou na úrovni 5 miliónov USD. To je v porovnaní s upravenou stratou 0,2 miliónov USD pred rokom slušný posun.

GoTo, ako v skratke nazývajú spoločnosť, pochádza z Indonézie a pôsobí v juhovýchodnej Ázii. Vznikla v roku 2021 fúziou Gojek, indonézskej „superaplikácie“ a e-commerce platformy Tokopedia. Dnes pôsobenie firmy zahŕňa širokú škálu služieb vrátane doručovania jedla, potravín a balíkov, ale tiež zdieľanie jazdy, digitálne platby a e-commerce. Tokopedia pôsobí ako 3P platforma pre obchodníkov. V Indonézií, Vietname, Singapure a ďalších krajinách bojuje v tvrdom konkurenčnom boji s ďalšími hráčmi, ako sú Shoppee od SeaLanzada od Alibaby.

Odkúpenie akcií je prvým v histórii pre spoločnosť, ktorá sa snaží uistiť investorov o svojich budúcich ziskov, aj keď konkurencia zo strany Grabu a mnohých menších regionálnych súperov sa zintenzívňuje. Na zlepšenie svojej ziskovosti manažment v decembri súhlasil s odovzdaním kontroly nad svojou e-commerce pobočkou Tokopedia spoločnosti ByteDance. Ten je okrem iného aj vlastníkom TikToku a oznámil, že investuje 1,5 miliardy USD do spoločného podniku, ktorý bude riadiť.

Vo firme došlo k masívnej odmenovej odpisovej položke vo výške približne 5 miliónov USD, čo prinieslo čistú stratu GoTo za štvrtý štvrťrok na úrovni približne 5,2 miliónov USD. Na tento rok predstavitelia firmy predpovedajú dosiahnutie bodu zvratu na upravenej EBITDA báze. Už v januári zverejnili údaje o dosiahnutí míľnika upraveného zisku, ale neuviedli konkrétnu sumu.

Tento úspech poukazuje na úsilie manažmentu o obrat po rokoch strát prostredníctvom drastických opatrení, vrátane prepúšťaní tisícov zamestnancov a veľkého zníženia výdavkov na marketing. Po rokoch rýchleho rastu sa spoločnosť sústredila na čistý zisk potom, čo jej akcie stratili viac ako 70 % od svojho IPO v Jakarte v roku 2022.

GoTO plánuje historicky prvý buyback za 200 miliónov USD

Divízia prepravy a doručovania, najväčšia jednotka firmy, dosiahla upravený EBITDA vo výške 15 miliónov USD po strate 44 miliónov USD pred rokom. Avšak rast spoločnosti sa dramaticky spomalil oproti trojciferným percentám v minulých rokoch, čo zdôrazňuje vplyv ekonomickej neistoty a konkurencie.

Budúcnosť podniku závisí od prevzatia e-commerce spoločnosťou ByteDance’s TikTok, čo by malo výrazne uľahčiť tlak na jej čistý zisk, ale za cenu jej e-commerce potenciálu. Predaj znamená, že firma môže presmerovať zdroje na viac maržovo prínosné podniky, ako sú jej on-demand služby, segment, ktorý je najbližšie k dosiahnutiu bodu zvratu. Predaj svojej e-commerce pobočky, hoci potenciálne zanecháva veľkú príležitosť v juhovýchodnej Ázii, by sa mohol vyplatiť v dlhodobom horizonte. Avšak za predpokladu ak úspech live-shoppingu na TikToku presiahne jeho domáci indonézsky trh.

Nákladové redukcie a nové partnerstvá však poskytli čiastočnú úľavu pre singapurskú organizáciu v oblasti financií, ale náročný trh prinútil firmu aj jej súperov uvažovať o agresívnych možnostiach. Grab a GoTo tento rok obnovili diskusie o zlúčení svojich hlavných podnikových činností. Spojenie by mohlo pomôcť zastaviť výdavky na získanie zákazníkov v celej oblasti. Grab tiež nedávno oznámil, že sa plánuje zamerať na AI, čo by mal zvážiť aj jeho konkurent.

S spoločnosti ako aj o jeho konkurentovi Grab sme písali v článku o rozvojových trhoch, s názvom rozvojové akcie s potenciálom, ktorý si môžete prečítať nižšie:

Akcie GoTo


Akcie firmy za posledných 12 mesiacov klesli o -38,9 % a v súčasnosti sa obchodujú na hodnote 0,01 USD. Trhová kapitalizácia spoločnosti je 5,4 miliardy USD.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJFinanceYahoo, Gurufocus
Predchádzajúci článokMá krypto budúcnosť? Kam bude smerovať cena? Dozviete sa v nadchádzajúcich živých vysielaniach
Ďalší článokPočítačová kriminalita na vzostupe, sektor IT bezpečnosti hlási zvýšenie výdavkov na ochranu
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno