Grab so záväzkom voči AI

Prepravná spoločnosť Grab Holdings tento týždeň oznámila štvrťročný zisk po prvýkrát vo svojej histórii. Singapurská spoločnosť špecializujúca sa na prepravu a doručovanie Grab plánuje zdvojnásobiť organický rast a investuje do technológií umelej inteligencie, pričom si kladie za cieľ dosiahnuť ďalší veľký skok a to v podobe ziskovosti počas celého roka.

Grab je spolu so Shoppee jeden z kľúčových konkurentov GoTo na trhu juhovýchodnej Ázie. Cieľom singapurskej spoločnosti je pokryť všetky potrebné služby bežných ľudí v jedinej aplikácii – „superaplikácii“. Grab začínal na podobnom biznis modeli ako Uber, keď ponúkal zdieľanie jázd. Dnes však jeho podnikanie v mnohom pripomína model GoTo, keďže ponúka donášku jedla cez GrabFood, doručovanie jedla a balíkov cez GrabExpress a GrabMart, fintech služby (GrabPay) a e-commerce prostredníctvom svojej „superaplikácie“.

Manažment firmy si myslí, že cesta k rastu spočíva skôr v budovaní nových produktov a v zlepšovaní efektívnosti ako v akvizíciách. Grab neusiluje v juhovýchodnej Ázii o kúpu konkurenta Foodpanda, v ktorom sa nedávno vedeli rokovania o predaji nemeckému materskému spoločnosti Delivery Hero.

Grab plánuje zdvojnásobiť organický rast, povedal Oey. „Našou prioritou je teraz vytváranie nových produktových funkcií a nových schopností“ s cieľom zvýšiť rast v rokoch 2025 a 2026, ako aj dosiahnutie ziskovosti počas celého roka. Táto posledná je „pre nás prioritou a dosiahneme ju čo najskôr“, doplnil.

Grab vykázal v štvrtom štvrťroku zisk vo výške 11 miliónov USD, oproti strate vo výške 99 miliónov USD v predchádzajúcom štvrťroku a 391 miliónov USD pred rokom. Pomohla mu pritom účtovná zmena a škrtanie nákladov, od prepúšťania zamestnancov až po stimuly pre vodičov a spotrebiteľov, aby používali jeho aplikáciu pre doručovanie jedál a ďalšie služby. Prevádzková strata sa znížila na 46 miliónov USD z 255 miliónov USD pred rokom.

Singapurská spoločnosť získala v roku 2021 titul s rekordnou SPAC dohodou, vďaka ktorej bola krátko hodnotená približne na 40 miliárd USD. Po vzore amerických firiem oznámila prvý buyback, pričom manažment povedal, že by firma mohla nakupovať svoje akcie v USA až do hodnoty 500 miliónov USD. Investori sa však viac sústredili na prognózy, ktoré neprekonali očakávania, čo spôsobilo najväčší jednodňový pokles akcií za deväť mesiacov. Pokles o 8,4 % vo štvrtok znížil trhovú hodnotu spoločnosti na trochu viac ako 12 miliárd USD.

Analytici DBS označili odhady spoločnosti Grab pre rok 2024 na upravený EBITDA vo výške 180 až 200 miliónov USD za „príliš konzervatívny.“ Analytička Citibank Alicia Yapová uviedla, že čísla pravdepodobne naznačovali „neistotu ohľadom zrýchlenia rastu a potenciálnej úspešnosti nových produktových iniciatív“. Yapová však dodala, že Grab stále vedie v oblasti doručovania a jeho úsilie „by sa malo prejaviť v konzistentnom zlepšovaní marží„.

Akcie Grab


Akcie firmy od začiatku roka vzrástli o +1,3 % a v súčasnosti sa obchodujú na úrovni 3,2 USD. Trhová kapitalizácia spoločnosti je 12,5 miliardy USD.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
Predchádzajúci článokSpätné odkupy akcií na vzostupe, alebo ako si udržať investorov
Ďalší článokWarner Bros. Discovery zasiahne proti zdieľaniu hesiel
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno