Strata podielu na trhu

Akcie Sea sa prepadli po tom, čo v treťom štvrťroku vykázala prekvapivú stratu. Tá bola spôsobená najmä stratou podielu na trhu s reklamou, ktorú zasiahla silnejúca konkurencia zo strany firiem Alibaba a ByteDance. Akcie klesli v obchodovaní o 22 %, čo malo za následok vymazanie trhovej kapitalizácie približne 6 miliárd USD.

Generálny riaditeľ Forrest Li povedal investorom po výsledkoch, že sa domnieva, že spoločnosť by mala teraz výrazne investovať do budovania rozsahu vo svojej online maloobchodnej odnože Shopee. A to aj uprostred konkurencie zo strany TikToku od ByteDance, Lazada od Alibaby a Temu od PDD Holdings. „Obetovanie krátkodobého zisku pomôže biznisu v budúcnosti“, povedal.

„Vstup nových hráčov na náš trh zintenzívnil konkurenciu,“ doplnil Li. „Opätovné investovanie do podielu na trhu nám teraz poskytne lepšiu pozíciu.“ Až donedávna sa zdalo, že najsilnejšie trhy Sea vrátane Indonézie má silno v rukách TikTok. V septembri však Jakarta účinne prinútila spoločnosť TikTok, aby zatvorila svoju službu, čím reagovala na rastúci odpor menších obchodníkov proti platforme vlastnenej Číňanmi.

Investori odvtedy dúfali, že tento náhly odchod oživí podiel spoločnosti Sea na trhu, avšak ostali sklamaní. Situáciu ešte znásobujú očakávania, že internetová ekonomika juhovýchodnej Ázie tento rok zaznamená svoj najpomalší rast v histórii, čo je výsledkom hospodárskeho poklesu s neistými výsledkami. Herná divízia spoločnosti Garena, v roku 2023 taktiež zaostáva za konkurenciou a stráca podiely, vzhľadom na nedostatok nových trhákov.

Kvartálne výsledky Sea

Spoločnosť tak hlási červené čísla už niekoľko kvartálov po sebe. Po posledných kvartálnych výsledkoch akcie spoločnosti klesli o 29%. Tento štvrťrok spoločnosť vykázala čistú stratu 149 miliónov USD v porovnaní so ziskom 322 miliónov USD v predchádzajúcom štvrťroku. Analytici odhadovali, že e-commerce a herná spoločnosť vykáže zisk okolo 100 miliónov USD.

Sea prekonala odhady analytikov pre rast tržieb. Tržby vzrástli v štvrťroku o 4,9 % na 3,3 miliardy USD v porovnaní s priemerným odhadom 3,2 miliardy USD.

Niekdajšieho ázijského miláčika Wall Street Sea drtí konkurencia, akcie klesli o 22 %

Investície spoločnosti Sea do e-commerce jednotky Shopee, je hlavným dôvodom, prečo firma vykázala stratu po troch ziskových štvrťrokoch. Tieto investície sa môžu zintenzívniť a predĺžiť jej čistú stratu na 4Q. Marketingové náklady vzrástli v 3. štvrťroku medziročne o 12,4 %, po tom, čo v 2. štvrťroku klesali už štvrtý štvrťrok po sebe. Navyše analytici odhadujú, že firma bude zintenzívňovať náklady aj v 4. štvrťroku, aby prilákali nakupujúcich. To znamená, že čistá strata môže v aktuálnom štvrťroku pretrvávať.

Spoločnosť Sea sa začiatkom roka pustila do agresívneho znižovania nákladov s cieľom dosiahnuť zisk, pričom sa sústredila na spodnú líniu, keďže rast tržieb sa spomalil z trojciferných percentuálnych sadzieb, ktorým sa tešil ešte pred dvoma rokmi. Spoločnosť zmrazila platy a znížila výdavky v stovkách miliónov USD, aby dosiahla kladné peňažné toky.

Akcie Sea


Akcie Sea, od začiatku roka odpísali -32,3 %. V súčasnosti sa jedna akcia obchoduje za 35,8 USD.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokAkciové portfólio Tomáša Vranku: Akcie Louis Vuitton za dobrú cenu
Ďalší článokPlug Power v obrovských problémoch, čo bude ďalej?
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno