Novinky od Google

Spoločnosť Google na svojej vývojárskej konferencii Google I/O predstavila množstvo generatívnych produktov AI, vrátane asistenta Gemini Live, aktualizácií pre platformy Android a Workspaces a prepracovania svojho vlajkového produktu Search. „Sme plne v našej ére Gemini,“ povedal generálny riaditeľ Sundar Pichai počas svojej hlavnej prednášky, pričom poukázal na najnovšie modely AI Gemini, pričom poznamenal, že umelá inteligencia je stále „vo veľmi ranných dňoch“.

Najväčšou zmenou si prešiel internetový výhľadávač, hlavný zdroj príjmov spoločnosti. Po novom bude Google po zadaní dotazu na prvom mieste zobrazovať odpoveď vygenerovanú umelou inteligenciou a nie relevantné články súvisiace s dotazom. Nový spôsob vyhľadávania je dostupný v USA a do konca roka bude sprístupnený miliarde používateľov. Pre Google ide o zásadný posun a mohol by ovplyvniť všetko od inzerentov až po webové stránky, ktoré sa spoliehajú na náštevnosť získanú prostredníctvom vyhľadávania.

Ďalším z najväčších oznámení bol nový personalizovaný asistent AI s názvom Gemini Live. Táto funkcia, poháňaná modelom Gemini 1.5 Pro, umožní hovoriť priamo s asistentom na mobilnom zariadení. V nadchádzajúcich mesiacoch by mal mať model Gemini Live tiež prístup k fotoaparátom používateľa, čo asistentovi umožní interagovať so skutočným svetom a vecami, ktoré vidí.

V rámci Androidu spoločnosť rozšírila asistenta na interakciu s aplikáciami. Android získal schopnosť detekcie podvodných hovorov a možnosť pridávať obrázky vygenerované umelou inteligencou do textových správ a Gmailu. Používatelia môžu tiež aplikáciu použiť aj na kladenie konkrétnych otázok o videách YouTube s tým, že AI prehľadá titulky videa, aby našla odpoveď.

Google tiež aktualizuje svoju verziu Gemini Nano o nové multimodálne funkcie. Multimodálny znamená, že generatívny model AI môže fungovať naprieč médiami vrátane textu, obrázkov a videa. Gemini Nano zároveň dokáže zistiť, či telefonujete s potenciálnym podvodníkom. Firma tvrdí, že to robí tak, že preberá „vzorce konverzácií, ktoré sa bežne spájajú s podvodmi.“ Podľa Google zisťovanie podvodu prebieha v telefóne a konverzácie sa neodovzdávajú na web.

Pokiaľ ide o pracovný priestor, Google v aplikáciách Workspace prináša na svoj bočný panel svoj výkonnejší model Gemini 1.5 Pro. Táto možnosť umožňuje pokračovať v práci v aplikácii ako Dokumenty alebo Gmail a súčasne používať Gemini na menšom bočnom paneli. Google hovorí, že Gemini 1.5 Pro je schopný odkazovať na väčšie súbory údajov, takže ak ho použijete v Gmaile, môže zhrnúť informácie z väčšieho počtu e-mailov.

Gemini for Workspace v mobilnej aplikácii Gmail dokáže sumarizovať e-mailové vlákna, vďaka čomu sa dajú ľahšie čítať na menšej obrazovke, poskytovať kontextové inteligentné odpovede založené na obsahu e-mailu, a vyhľadať konkrétne informácie aj v starých e-mailoch.

Google tiež ukázal nový prototyp asistenta poháňaného AI s názvom Project Astra. Počas vopred nahratej ukážky fázy bola platforma, ktorá zobrazuje obsah streamovaný cez kameru vášho smartfónu, schopná identifikovať objekty, vyriešiť problémy s programovaním a ďalšie.

Technologickí giganti a vek AI

Novinky predstavené spoločnosťou Google na vývojárskej konferencii Google I/O prišli len krátko po tom, čo OpenAI predstavila svoj najnovší a najpokročilejší model ChatGPT-4o od firmy OpenAI. Google bol roky považovaný za veľmoc v oblasti Silicon Valley, ale práve multimiliardové spojenie OpenAI a Microsoftu robí na čele vrásky predstaviteľom reklamného obra. Vďaka tejto spoluprácii Microsoft predbebol Apple a stal sa najcennejšou firmou sveta. Zároveň ale vďaka integrácii modelov umelej inteligencie do vlastných produktov dokázal predčiť viacero konkurentov v technologických pretekov, vrátane Google.

Microsoft integroval ChatGPT do vlastného internetového vyhľadávača Bing, ale aj do ďalších produktov. Začiatkom roka Microsoft predstavil najväčšiu zmenu svojej klávesnice pre počítače za 30 rokov, keď na ňu pridal tlačítko Copilot AI. Spojenectvo s OpenAI ešte viac potvrdila plánovaná investícia superpočítača s dátovými centrami za 100 miliárd USD. Najnovšie Microsoft predstavil na vlastnej konferencii Build integráciu umelej inteligencie Copilot+ PC pre vlastné počítače a notebooky Surface, s ktorou sa chystá prevalcovať Apple.

Investori sa obávali ako rýchly postup Microsoftu ohrozí pozíciu Google v oblasti technológií, internetového vyhľadávania a digitálnej reklamy. To je aj dôvod, prečo akcie Google v posledných 2 rokoch zaostávali za svojou konkurenciou. Návrat firmy späť na výslnie nebol jednoduchý. Najprv bol predstavený konkurent ChatGPT s názvom Bard, ktorý ale zaostal za očakávaniami. Nevydaril sa ani debut generátora obrázkov poháňaného AI, nástroja, o ktorom spoločnosť priznala, že nefunguje tak, ako bolo zamýšlané.

Vďaka relatívne rýchlemu pokroku spoločnosti a silným finančným výsledkom sa však väčšina obáv investorov rozplynula.

V apríli sa materská spoločnosti Alphabet dostala do 2-biliónového klubu a dnes dosahuje jej trhová kapitalizácia 2,2 bilióna USD, čím sa radí na štvrté miesto za spomínaný Microsoft, Apple a Nvidiu. Podporili ju silný rast tržieb a rast ziskovosti, ale tiež oznámenie prvej dividedy v histórií podniku, a akcie firmy sa opäť raz obchodujú na historických maximách.

S čím príde Apple?

Google aj Microsoft so svojimi novinkami na vývojárskych konferenciách už prišli. Ďalším na rade je Apple, o ktorom sa hovorí, že je vo vývoji pozadu. Aj preto predstavitelia firmy rokovali so zástupcami Google, že by integrovali do svojej najnovšej produktovej verzie iPhonov umelú inteligenciu Gemini. Či to tak bude sa uvidí na podujatí Apple WWDC, ktoré je na pláne 10. júna. Na ňom sa zároveň očakáva, že výrobca iPhonov predstaví vlastnú generatívnu verziu svojho hlasového asistenta Siri poháňanú umelou inteligenciou.

Akcie Google


Akcie Google v tomto roku stúpli o +27,9 % a +41,8 % za posledných 12 mesiacov na 178,5 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 27,4 násobok zisku na akciu (P/E); 22,8 násobok očakávaného budúcoročného zisku na akciu (Forward P/E) a 19,4 násobok EV/EBITDA. Dividendový výnos akcií predstavuje 0,45 %.


Ďalšie novinky zo sveta investovania

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
Predchádzajúci článokMicrosoft načrtol budúcnosť, prevalcuje Apple?
Ďalší článokAko obchodovať S&P 500, Nasdaq a ďalšie americké indexy?
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno