Xiaomi chce vstúpiť na trh elektromobilov

Akcie Xiaomi stúpli po uniknutí návrhov na prvý elektromobil spoločnosti, čo podľa analytikov vyzerá riskantne, ale pre investorov zároveň potenciálne. V posledných dňoch používatelia čínskej sociálnej siete Weibo rozoslali uniknuté fotografie automobilov súvisiacich s plánmi Xiaomi pre elektrické vozidlá. Hovorca spoločnosti vo štvrtok pre The Wall Street Journal povedal, že uniknuté fotografie pochádzajú od dodávateľa a dodal, že odzrkadľujú návrhy auta a nie konečný prototyp.

Spoločnosť Xiaomi, ktorá je známa svojimi smartfónmi, televízormi a inou elektronikou, v roku 2021 oznámila, že sa chce vydať do priestoru elektrických vozidiel. Uviedla, že plánuje uviesť svoje prvé vozidlo na trh v prvej polovici roku 2024. Najväčší čínsky výrobca smartfónov zvyšuje investície do snahy vstúpiť na trh elektrických vozidiel, ale analytici si nie sú istí, či sa im táto akvizícia vyplatí.

Cieľ Xiaomi replikovať svoj úspech na trhu smartfónov v automobilovom priemysle vyzerá racionálne vzhľadom na to, že môže využiť svoju existujúcu technológiu, softvér a zákaznícku základňu, povedala Sonija Li, vedúca maloobchodného výskumu spoločnlosti. Obrovské množstvo kapitálových výdavkov potrebných na úspech v tomto odvetví však predstavuje výzvu, povedala.

Spoločnosť vo svojich výsledkoch za tretí štvrťrok uviedla, že jej investície do elektromobilov prispeli k veľkému skoku vo výdavkoch na výskum a vývoj, čo malo negatívny vplyv na zisky. Sonija Li uviedla, že trh očakáva, že firma v priebehu jedného až dvoch rokov ešte viac zvýši svoje výdavky na elektromobily. Spoločnosť sa bude musieť popasovať aj s tvrdou konkurenciou na čínskom trhu, kde sú už etablovanejší výrobcovia elektrických vozidiel ako Nio a XPeng.

„Veríme, že naša organizácia zažije rovnakú situáciu s dobou návratnosti ako u smartfónov,“ povedala Sonija Li. Ak by Xiaomi dalo svojmu modelu základnej úrovne prémiovú cenovku, bolo by to v priamej konkurencii s Teslou, ktorá už musela znížiť ceny svojich áut v Číne. V takom konkurenčnom prostredí sa ešte len uvidí, či Xiaomi dokáže vyčnievať z davu, povedala.

Akcie Xiaomi


Akcie spoločnosti Xiaomi, v tomto roku stúpli o +12,8 % a v súčasnosti sa jedna akcia obchoduje za 8,01 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 61,1 násobok ročného zisku na akciu (P/E) a 18,1 násobok EV/EBITDA.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokVýsledky spoločností LVMH a H&M ukázali, že luxus môže prečkať krízy lepšie
Ďalší článokUbisoft čelí povstaniu vlastných zamestnancov
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno