Rivian je americká automobilka sídliaca v meste Plymouth v štáte Michigan. Založená bola v roku 2009 a je považovaná za jedného z hlavných vyzývateľov Tesly na trhu elektromobility. Lenže zatiaľ sa firme tak dobre nedarí a to potvrdila aj najnovšia správa, že jej len pred 3 mesiacmi oznámené partnerstvo s Mercedes-Benz, na výrobu elektrických dodávok v Európe stroskotalo. Pre Rivian to bolo dôležité partnerstvo, ale spoločnosť narazila na ťažkosti pri zvyšovaní svojich výrobných kapacít.

Problémom sú ceny surovín

Rivian zároveň utráca veľa peňazí a čelí rastúcim nákladom najmä v dôsledku prudko stúpajúcich cien surovín a iných logistických nákladov. Ceny niklu, kobaltu a ďalších surovín používaných v elektrických vozidlách od začiatku vojny medzi Ruskom a Ukrajinou vo februári vyskočili. Obe krajiny sú kľúčovými dodávateľmi strategických kovov. To všetko podstatne zvýšilo náklady výrobcov automobilov. Náklady na vývoj batérií sa podľa AlixPartners od pandémie koronavírusu viac ako zdvojnásobili.

Podľa výskumnej firmy sa náklady surovín (kobalt, nikel, lítium) pre jednotlivé EV za 2 roky v priemere zvýšili o takmer 144 % na 8 255 USD k máju minulého roka. V marci 2020 tieto náklady predstavovali 3 381 USD. Celkové náklady na vývoj priemerného elektrického vozidla sa za posledné dva roky zvýšili o približne 2 000 dolárov, dodala výskumná firma.

„Zdieľame investície a technológie so spoločnosťou Rivian, pretože máme rovnakú strategickú ambíciu: urýchliť elektrifikáciu trhu s dodávkami pomocou udržateľných a špičkových produktov pre našich zákazníkov,“ povedal Mathias Geisen, šéf Mercedes-Benz. Partnerstvo bolo oznámené 9. septembra. Obe spoločnosti plánovali vyrobiť dve veľké dodávky, jednu založenú na inžinierstve Mercedesu a druhú založenú na druhej generácii elektrickej dodávky v Riviane – Light Van.

Rivian končí s ambicióznym projektom v spolupráci s Mercedes-Benz., ktorý bol ohlásený len pred 3 mesiacmi.
Zdroj: Riven

O tri mesiace neskôr však všetky tieto plány stroskotali a obe spoločnosti oznámili, že toto partnerstvo končia. Akcie Rivian reagovali na správu poklesom o 5 %. „Rozhodli sme sa pozastaviť diskusie s Mercedes-Benz Vans o memorande o porozumení, ktoré sme podpísali začiatkom tohto roka pre spoločnú výrobu elektrických dodávok v Európe,“ povedal generálny riaditeľ RJ Scaringe. „Keď hodnotíme príležitosti rastu, snažíme sa o najlepšie rizikovo upravené výnosy z našich kapitálových investícií.“

„V tomto momente veríme, že zameranie sa na naše spotrebiteľské podnikanie, ako aj na naše existujúce komerčné podnikanie, predstavujú najatraktívnejšie krátkodobé príležitosti na maximalizáciu hodnoty pre Rivian. Zdieľame rovnaký cieľ ako Mercedes-Benz, pomáhať svetový prechod na elektrické vozidlá a tešíme sa, že s nimi budeme môcť preskúmať príležitosti vo vhodnejšom čase pre Rivian.“ Tento ústup je prekvapivý, pretože partnerstvo by umožnilo vstúpiť na nový trh s nižšími nákladmi a urýchliť jej expanziu. Krátkodobo to komplikuje ambície Rivianu konkurovať Tesle, ktorá je prítomná na troch dôležitých trhoch – Severnej Amerike, Číne a Európe.

Akcie Rivian stratili tri štrvrtiny hodnoty

Investori sa v tomto roku odvrátili Rivianu a spoločnosť stratila až tri štvrtiny trhovej hodnoty. Je to aj kvôli kopiacim sa stratám. Počas tretieho štvrťroka firma prehĺbila čistú stratu na 1,72 miliardy USD. „Naše náklady na materiál boli počas celého štvrťroka ovplyvňované inflačnými tlakmi, ktoré podľa nás budú mať v blízkej budúcnosti aj naďalej vplyv na našu hrubú maržu,“ vysvetlila vtedy spoločnosť.

Rivian taktiež pred niekoľkými mesiacmi šokoval investorov, keď oznámil, že nedosiahne svoj produkčný cieľ do roku 2022. Spoločnosť vyrobí len polovicu vozidiel, ktoré zamýšľala vyrobiť v tomto roku. Rivian sa tak snaží znižovať náklady rušením pracovných miest. Niektorí investori začínajú strácať trpezlivosť, napríklad miliardár George Soros, ktorý v 3. štvrťroku ďalej znižoval svoj podiel v podniku. Soros Fund Management držal k 30. septembru 16,36 milióna akcií Rivian, čo je o 8,2 % menej v porovnaní s druhým štvrťrokom.

Akcie Rivian


Akcie Rivian, v tomto roku klesli o – 75,1 % a v súčasnosti sa jedna akcia obchoduje za 25,61 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 22,3 násobok ročného zisku na akciu (P/E).

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokHorizon novou akvizíciou biotechnologického giganta Amgen za 27,8 miliardy USD
Ďalší článok3 agresívne rastové ETF fondy, ktoré by nemali chýbať na tvojom watchliste
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno