Rekordný Black Friday

Akcie Amazonu a ďalších e-commerce akcií včera vzrástli po správach o silných spotrebiteľských výdavkoch na Black Friday. Akcie Amazonu neboli jediné ktorým sa včera darilo, okrem známej americkej spoločnosti, ktorej pred pár dňami európske kontrolné orgány odobrili akvizíciu iRobot, stúpli vďaka Black Friday aj akcie firiem ako Shopify, Etsy, MercadoLibre a mnohým ďalším.

Online nakupujúci minuli na Black Friday rekordných 9,8 miliardy USD, ako poukazuje správa od Adobe Analytics. To prekonalo odhady spoločnost0, ktorá odhadovala výdavky vo výške 9,6 miliardy USD. To predstavuje to 7,5% nárast oproti minulému roku. Maloobchodné tržby v USA za online aj v obchode vzrástli o 2,5 % oproti minuloročnému čiernemu piatku.

Adobe Analytics zvýšilo svoju prognózu predajov na Cyber Monday. Spoločnosť očakáva, že spotrebitelia minú za deň až 12,4 miliardy USD. Cyber Monday je prvý pondelok po Dni vďakyvzdania v USA. Je to najväčší online výpredajový deň plný zliav po Black Friday, ktorý firmy vymysleli na dosiahnutie vyšších predajov pri online nákupe.

Analytik Bank of America Justin Post uviedol, že čísla z čierneho piatku naznačujú, že protivietor pre online nakupovanie v dôsledku návratu osobných aktivít môže slabnúť. „Dátové údaje o online predaji Black Friday považujeme vo všeobecnosti za konštruktívne, aj keď vždy existuje riziko, že decembrové predaje potiahli dopredu propagačné akcie,“ napísal Post.

Shopify, Amazon, Etsy a ďalší

Akcie kanadskej spoločnosti Shopify, ktorá pred nedávnom uzavrela dôležité partnerstvo s Amazonom, vzrástli včera o takmer 5 % na 73,79 USD. Predstavitelia firmy uviedli, že obchodníci využívajúci jej platformu zaznamenali v čierny piatok rekordné tržby vo výške 4,1 miliardy USD. Predaj prostredníctvom služby Shopify podľa tlačovej správy spoločnosti vyskočil o 22 % v porovnaní s rovnakým dňom minulého roka.

Prezident Shopify Harley Finkelstein povedal, že tieto čísla poukazujú na „ďalší impozantný, rekordný čierny piatok v knihách obchodníkov Shopify“. Najpredávanejšími kategóriami boli podľa spoločnosti oblečenie, predmety osobnej starostlivosti a šperky.

Amazon zatiaľ nezverejnil údaje o svojom víkendovom predaji. Stratégia spoločnosti Black Friday tento rok zahŕňala vôbec prvé piatkové vysielanie národnej futbalovej ligy na Prime Video. Ohľadom Cyber Monday, predstavitelia Amazon povedali, že firma bude pokračovať vo svojej nastavenej stratégií.

Amazon zaznamenal medziročný pokles predaja elektronického obchodu za štvrtý štvrťrok 2022. V posledných kvartálnych výsledkoch sa však firme darilo, keď firma takmer strojnásobila zisky. Analytik spoločnosti Wedbush Scott Devitt tento rok predpokladá, že predaj online obchodov Amazonu v štvrtom štvrťroku porastie o 6,5 % ročne. Devitt napísal, že „naďalej považujeme prírastok z predaja za dosiahnuteľný vzhľadom na rozsah odhadov odvetvia pre výdavky v elektronickom obchode počas tejto sviatočnej sezóny a skoré výsledky počas čierneho piatku.“

Kúp teraz, zaplať neskôr

Je pozoruhodné, že tento rok celosvetovo viac nakupujúcich využívalo možnosti BNPL „buy now, pay later„. Výdavky prostredníctvom takzvaných opcií BNPL vzrástli v sobotu a nedeľu medziročne o 20 %, podľa Adobe Analytics. Očakáva sa, že výdavky BNPL vzrastú v Cyber Monday takmer o 19 % na 782 miliónov USD. Na to reagovali aj fintech akcie, ktorým sa kvôli vyšším úrokovým sadzbám v poslednej dobe príliš nedarilo.

Poskytovateľ BNPL Affirm vyskočil v pondelok v obchodovaní o 12 % na 29,37 USD. Akcie Affirm Holdings od začiatku roka vzrástli o +79,8 %.

Akcie online platobného giganta PayPal si tiež po včerajšej správe pripísali +1,1 % a uzavreli na 56,39 USD. Etsy si pripísala 3 % a Wayfair uzavrela o 7 % vyššie.

Predstavitelia spoločnosti MercadoLibre, ktorá je zameraná na Latinskú Ameriku, uviedli, že firma zaznamenala rekordné predaje počas Black Friday. Okrem toho predaje predbiehajú celkový novembrový rast o 39 %. Akcie MercadoLibre si za včera pripísali 4 % na 1 599,21 amerických dolárov.

Ďalšie zaujímavosti zo sveta investovania
Akcie jednotlivých spoločností si môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJFinanceYahoo, FocusGuru
Predchádzajúci článokCo čeká finanční trhy tento týden? Stručný přehled
Ďalší článokČo zaznelo na Online investičnej konferencii 2023?
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno