More

  Jeden z najväčších lodných prepravcov kontajnerov na svete, francúzsky CMA CGM, hlási 85 % medziročný pokles zisku. Firma rovnako ako ďalšie lodné spoločnosti, utrpela koncom minulého roka vplyvom konfliktu medzi Izraelom a palestínskym hnutím Hamas.

  Jeden z najväčších lodných prepravcov kontajnerov na svete, francúzsky CMA CGM, hlási 85 % medziročný pokles zisku. Firma rovnako ako ďalšie lodné spoločnosti, utrpela koncom minulého roka vplyvom konfliktu medzi Izraelom a palestínskym hnutím Hamas.

  Prepad zisku CMA CGM

  Francúzsky koncern CMA CGM, jedna z najväčších lodných prepravcov kontajnerov na svete, zaznamenal v minulom roku strmý pokles zisku o viac ako 85 %. Tržby boli približne 43,4 miliárd EUR. Prevádzkový zisk preto klesol o takmer 73 % a tržby o 36,9 %. Dôvodom bol nielen slabý dopyt zo strany spotrebiteľov, ale najmä zvýšené náklady v dôsledku problémov v Červenom mori, ktoré prinútili spoločnosť hľadať alternatívne trasy pre svoje plavidlá.

  CMA CGM, ako aj ďalšie lodné spoločnosti, zaznamenali vplyv konfliktu medzi Izraelom a palestínskym hnutím Hamas koncom minulého roka. Útoky Izraela na Pásmo Gazy a následné reakcie jemenských povstalcov viedli k útokom na obchodné lode v Červenom mori. Následkom bolo presunutie mnohých lodí na trasu okolo Mysu Dobrej Nádeje, čo výrazne predĺžilo dobu prepravy nákladu. Okrem problémov v Červenom mori lodný sektor v minulom roku ovplyvnila aj vysoká inflácia, ktorá znížila dopyt spotrebiteľov. O konflikte sme Vás informovali nedávno v článku nižšie:

  CMA CGM oznámila, že jej čistý zisk za rok 2023 dosiahol 3,36 miliardy EUR. Naopak, v predchádzajúcom roku bola firma schopná dosiahnuť čistý zisk vo výške 22,9 miliardy EUR. Napriek tomu sa CMA CGM stala najziskovejšou francúzskou firmou v tomto období, predbehnúc zisky energetického koncernu TotalEnergies a módneho domu LVMH.

  Prepravná divízia spoločnosti, ktorá tvorí približne dve tretiny celkových tržieb, zaznamenala v roku 2023 pokles zisku o 76,6 %. Zvýšenie dostupných kapacít vo svete výrazne znížilo prepravné ceny, čo sa odrazilo aj na ziskovej marži divízie CMA CGM, ktorá klesla z 53,7 % v roku 2022 na 23,6 %.

  Výhľady na tento rok zostávajú neisté a budú závisieť od makroekonomických a geopolitických faktorov, uviedol finančný riaditeľ firmy Ramon Fernandez. Tieto faktory zahŕňajú zotavenie svetového obchodu, situáciu v Červenom mori a možné ďalšie zvyšovanie prepravných kapacít, čo by opäť tlačilo prepravné ceny nadol.

  Prepad zisku ohlásil aj najväčší prepravca lodných kontajnerov na svete Maersk. Ten zaznamenal 90 % prepad zisku za minulý rok. Dánsky gigant sa rozhodol zastaviť plánované odkupy svojich akcií. Firma varovala, že nadmerná kapacita v kontajnerovej preprave bude mať vplyv aj na tento rok, a to aj napriek pokusu o zvýšenie sadzieb za prepravu v dôsledku problémov v Červenom mori.

  Ďalšie novinky zo sveta investovania
  Akcie rôznych prepravných spoločností môžete kúpiť TU.