Ďalšia banka v problémoch

Koncom minulého týždna finančné trhy šokoval krach Silicon Valley Bank a Signature Bank v USA. Tentoraz prišla ďalšia negatívna správa, ktorá vyvolala rozruch, ale z Európy. Druhá najväčšia švajčiarska banka so 150-ročnou históriou, Credit Suisse, má dlhodobo problémy, avšak včera sa jej akcie prepadli až o viac ako štvrtinu. Investori reagovali na to, že najväčší akcionár banky, saudskoarabská banka SNB, oznámila, že už nemôže ďalej navyšovať svoj podiel v Credit Suisse.

Saudi hádžu Credit Suisse záchranné lano už nejaký ten čas, ale výška podielu už dosiahla 9,86 %, pričom maximálny limit stanovený regulačnými úradmi je 10 %. SNB tak už nemá priestor na ďalšiu pomoc pre Credit Suisse. Správa vyvolala paniku na akciovom trhu v sektore bánk a obchodovanie s viacerými z nich muselo byť prerušené. To mnohým investorom pripomenulo finančnú paniku, ktorá nastala počas krízy v roku 2008.

Banka trvá na tom, že jej finančná pozícia je zdravá, ale Credit Suisse po sérii škandálov vrátane úplatkárstva, prania špinavých peňazí, daňových únikov, podvodov s rizikovými hypotékami a zlého riadenia rizík, zápasí s veľkým odlivom klientov a situáciu teraz ešte zhoršil nedávny kolaps 2 amerických bánk.

Credit Suisse minulý mesiac vykázala svoju najväčšiu ročnú stratu od globálnej finančnej krízy v roku 2008 po tom, čo otrasení klienti vytiahli z banky miliardy dolárov. Varovalo, že tento rok príde ďalšia „výrazná“ strata. V snahe získať si dôveru ľudí späť, je banka uprostred komplexnej trojročnej reštrukturalizácie, ktorej súčasťou je rozsiahla prestavba podnikania, znižovanie nákladov a prepúsťanie.

Pomoc švajčiarskej centrálnej banky

Vo štvrtok ráno banka uviedla, že má v úmysle požičať si až 50 miliárd švajčiarskych frankov (50,7 miliardy eur) v rámci kľúčového zvýšenia likvidity. Plánovaný krok prišiel po tom, čo švajčiarske regulačné orgány prisľúbili likviditu Credit Suisse, keďže akcie firmy klesli za jediný deň až o 30 %.

„Credit Suisse podniká rozhodné kroky na preventívne posilnenie svojej likvidity tým, že má v úmysle využiť svoju opciu na pôžičku od Švajčiarskej národnej banky (SNB) až do výšky 50 miliárd CHF, ktorá je plne zabezpečená vysoko kvalitnými aktívami,“ uviedla Credit Suisse vo vyhlásení. V reakcii európske akcie zamierili prudko nahor.

Index Euro Stoxx Banks vzrástol o 2,1 % po stredajšom prepade o 8,4 %, čo je najviac od marca 2020. Širší index Stoxx 600 Banks si pripísal 1,9 %. Akcie samotnej Credit Suisse stúpajú o 40 %.

Swapy úverového zlyhania tak ukázali uvoľnenie napätia na dlhových trhoch. Podľa údajov, ktoré zostavila agentúra Bloomberg, nadriadené nezabezpečené dlhopisy v eurách spoločnosti Credit Suisse splatné v marci 2029 získali takmer polovicu stredajších strát.

Akcie Credit Suisse


Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
ZDROJFinanceYahoo, FocusGuru
Predchádzajúci článokĎalšia technologická hviezda po spomalení rastu, akcie GitLab odpísali 30 %
Ďalší článokNiekoľko bohatých firiem poháňa rekordné buybacky, z čoho môžu ťažiť aj investori
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno