Upevnenie pozície

Newmont súhlasil s kúpou austrálskeho ťažiara zlata a medi Newcrest za 17,5 miliardy dolárov, čo by bola najväčšia dohoda o ťažbe zlata v histórii. Prevzatie by upevnilo pozíciu Newmontu ako najväčšieho svetového producenta zlata a zároveň by zvýšilo jeho expozíciu medi, ktorá je kľúčom ku globálnemu prechodu na čistejšiu energiu.

Potenciálna akvizícia prichádza v čase, keď sa ceny zlata pohybujú v blízkosti historických maxím, keďže investori v posledných mesiacoch hľadali istotu uprostred zlyhaní regionálnych bánk v USA a širších ekonomických obáv. „Dohoda vytvára špičkové portfólio s profilom zlata a medi na niekoľko desaťročí v najpriaznivejších svetových banských jurisdikciách,“ uviedol vo vyhlásení generálny riaditeľ spoločnosti Newmont Tom Palmer.

„Táto transakcia tiež zvyšuje ročnú produkciu medi vo firme, kovu životne dôležitého pre novú energetickú ekonomiku, a pridáva takmer 50 miliárd libier medených zásob a zdrojov z Newmontu do nášho robustného a vyváženého portfólia,“ dodal. Organizácia minulý mesiac zvýšila svoju ponuku na Newcrest po tom, čo austrálska firma odmietla predchádzajúcu ponuku predloženú vo februári.

Akcionári spoločnosti Newcrest dostanú 0,4 akcie spoločnosti Newmont za každú akciu spoločnosti Newcrest, ktorú vlastnia, ako aj povolenie vyplatiť špeciálnu dividendu až do výšky 1,10 USD za akciu v súlade s revidovanou ponukou.

Newmont

Newmont je ešte stále považovaná za jednu z najväčších svetových spoločností na ťažbu zlata so sídlom v Greenwood Village, Colorado, Spojené štáty americké. Prevádzkuje zlaté bane na rôznych miestach po celom svete vrátane Severnej Ameriky, Južnej Ameriky, Austrálie a Afriky. Korene spoločnosti možno vysledovať až do roku 1916 so založením spoločnosti Newmont Mining Corporation. V priebehu rokov prešla fúziami, akvizíciami a strategickými partnerstvami s cieľom rozšíriť svoje operácie a globálnu prítomnosť.

Spoločnosť má diverzifikované portfólio ťažobných operácií, primárne zameraných na produkciu zlata. Prevádzkuje povrchové aj podzemné bane, pričom na ťažbu rudy využíva rôzne banské techniky a technológie. Okrem zlata spoločnosť vyrába z ťažobných operácií aj ďalšie kovy ako meď, striebro a zinok.

Firma kladie veľký dôraz na udržateľné ťažobné postupy a zodpovedné environmentálne riadenie. Usiluje sa minimalizovať svoju environmentálnu stopu, znižovať emisie skleníkových plynov, zodpovedne hospodáriť s vodnými zdrojmi a podporovať rekultiváciu a obnovu pôdy. Taktiež si organizácia uvedomuje dôležitosť zapojenia sa do miestnych komunít a rešpektovania ich práv a záujmov. Zameriava sa na vytváranie dlhodobých hodnôt a pozitívnych sociálnych vplyvov podporou vzdelávania, zdravotnej starostlivosti, rozvoja infraštruktúry a ekonomického posilnenia v oblastiach, kde pôsobí.

Akcie Newmont


Akcie Newmont od začiatku roka klesli o -5,2 % a za posledných 12 mesiacov klesli o -28,1 %. V súčasnosti sa akcie firmy obchodujú za 47,1 USD, resp. za 12,5 násobok prevádzkového cash flowu na akciu (P/OCF) a 8,4 násobok EV/EBITDADividendový výnos je v súčasnosti 3,4 %.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
ZDROJFinanceYahoo, FocusGuru
Predchádzajúci článokČo čaká finančné trhy tento týždeň? Stručný prehľad
Ďalší článokInvestorské legendy S.Druckenmiller a D.Tepper stavili na umelú inteligenciu
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno