Inflácia v USA zrýchlila

Inflácia v USA v marci vzrástla viac, ako sa očakávalo, najmä v dôsledku vyšších cien benzínu a bývania. Medziročné tempo inflácie zrýchlilo v marci na 3,5 % z februárových 3,2 %. Index spotrebiteľských cien (CPI) v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom vzrástol o 0,4 % po tom, ako sa rovnakým tempom zvýšil vo februári.

Jadrová inflácia, ktorá nepočíta s nestálymi cenami potravín a energií, sa zvýšila o 0,4 %, rovnako ako v predchádzajúcich dvoch mesiacoch. V medziročnom porovnaní sa však jadrový index CPI zvýšil o 3,8 %. Obe hodnoty prevýšili prognózy ekonómov o 0,3 %, ktorí očakávali miernejšie nárasty.

Spotrebiteľská inflácia v USA tak síce ustúpila z maximálnej hodnoty 9,1 % zaznamenanej v júni 2022, dezinflačný trend sa však v posledných mesiacoch spomalil. Zároveň sú hodnoty inflácie naďalej vysoko nad cieľovými 2 %. Spojeným štátom sa tak nedarí znižovať infláciu tempom ako v eurozóne, kde tempo rastu spotrebiteľských cien spomalilo v marci na 2,4 %.

Oddiali Fed znižovanie úrokových sadzieb?

Inflačné dáta zo Spojených štátov sklamali ako centrálnych bankárov a ekonómov, tak aj investorov. V reakcii sa očakáva, že Federálny rezervný systém pravdepodobne odloží začiatok redukcie úrokových sadzieb až na september. Predpokladajú to trhy, ktoré tak zareagovali na najnovšie údaje o vývoji inflácie v USA za marec.

Podľa trhov je najnovšia inflácia pre Fed príliš vysoká na to, aby pristúpil k redukcii sadzieb už v júni, s čím počítali pred oznámením údajov. Neočakávajú prvú redukciu dokonca ani na konci júla. Ako uviedli, reálny je momentálne septembrový termín. So znížením úrokových sadzieb v septembri dnes počítajú dve tretiny analytikov.

fed22
Zdrojové údaje: CME Group

Navyše, analytici svoje odhady smerom nadol upravili aj v prípade počtu redukcií úrokových sadzieb v tomto roku. Pôvodne počítali s tým, že americká centrálna banka zníži úrokové sadzby v roku 2024 celkovo trikrát. Teraz predpokladajú, že to bude iba dvakrát.

Aká je reakcia trhov?

Správa o americkej inflácii nepotešia okrem ekonómov ani finančné trhy, keďže vyššia inflácia zvyšuje pravdepodobnosť oddialenia znižovania úrokových sadzieb. Práve nastavenie úrokových sadzieb má kľúčový výplyv na výkonnosť jednotlivých investičných aktív.

Priemyselný akciový index Dow Jones v reakcii klesol o 1,1 %, index S&P 500 klesol takmer o 1 % a technologický Nasdaq Composite stratil takmer 0,9 %. Index s nízko kapitlizovanými firmami Russell 2000 klesol dokonca takmer o 3 %, čo podčiarkuje ako veľmi koreluje výkonnosť akcií menších spoločností s nastavením úrokových sadzieb. Menšie firmy sú totiž viac vystavené drahšiemu refinancovaniu dlhu pri súčasných vysokých úrokových sadzbách.

Výnosy dlhopisov medzitým rástli. Výnos 10-ročných amerických štátnych dlhopisov vzrástol až o 20 bázických bodov a dosiahol takmer 4,57 %, čo je najvyššia úroveň od novembra. Cena dlhopisov a dlhopisových ETF inverzne klesala.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
Predchádzajúci článokNová AI hviezda na obzore: Dell, ako nová Nvidia či Super Micro
Ďalší článokPríjmy Spotify rastú, koľko dostávajú umelci?
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno