Úvod Novinky Amazon zaznamenal prvú štvrťročnú stratu od roku 2015, sklamal aj rast tržieb

Amazon zaznamenal prvú štvrťročnú stratu od roku 2015, sklamal aj rast tržieb

Pod stratu sa podpísalo predovšetkým znehodnotenie investície v elektromobilke Rivian. Amazon avizuje, že po rozšírení logistickej kapacity sa plánuje zamerať na ziskové marže, akcie však napriek tomu klesajú o 8,5% .

0

Kvartálne výsledky

Okrem kvartálnych výsledkov najcennejšej firmy sveta – Apple bolo včera v investičnej komunite ostro sledovanou udalosťou aj zverejnenie štvrťročných čísel spoočnosťou Amazon. Tá reportovala výsledky za prvý štvrťrok 2022 a tie mierne zaostali za očakávaniami analytikov z hľadiska príjmov. Ešte horšie na tom bol Amazon z hľadiska rentability, keďže gigant v oblasti elektronického obchodu zaznamenal vôbec prvú stratu za posledných 7 rokov. Akcie Amazon v dnešnom rozšírenom obchodovaní klesajú o -8,47 % na $2 647,00.

Najdôležitejšie čísla a novinky

Výnosy: V prvom kvartáli roku 2022 Amazon zaznamenal výnosy vo výške $116,4 mld., čo predstavuje medziročný nárast o +7,3 %, mierne pod analytickými odhadmi, ktoré boli na úrovni $116,43 mld.

Prevádzkový (operatívny zisk): Prevádzkový príjem ostal medziročne nezmenený na úrovni $8,87 mld., pričom prevádzková zisková marža klesla z 8,2 % na 7,6 %.

Čistý zisk/strata: Čistý zisk sa medziročne dostal do mínusových čísel, keď klesol z $8,11 mld. na -$3,84 mld., resp. z $15,79 na -$7,56 na akciu. Analytici odhadovali zisk vo výške $8,40 na akciu.

Cashflow: Prevádzkový cashflow sa v prvom štvrťroku znížil z $4,21 mld. na -$2,79 mld. a voľný cashflow z -$7,87 mld. na -$17,74, resp. z -$15,34 na -$34,85 na akciu.

„Pandémia a následná vojna na Ukrajine priniesli nezvyčajný rast a výzvy,“ povedal Andy Jassy, ​​generálny riaditeľ Amazonu. „S ročným rastom AWS o 34 % za posledné dva roky a o 37 % medziročne v prvom štvrťroku je AWS neoddeliteľnou súčasťou pri pomoci spoločnostiam prekonať pandémiu a presune pracovných úloh do cloudu. Náš spotrebiteľský biznis rástol za posledné dva roky o 23 % ročne, s mimoriadnym rastom v roku 2020 o 39 % medziročne, čo si vyžiadalo zdvojnásobenie veľkosti našej siete na dodanie tovaru, ktorú sme vybudovali počas prvých 25 rokov Amazonu – a to sa nám podarilo len za 24 mesiacov. Dnes, keď sa už nenaháňame po fyzickej ani personálnej kapacite, sa naše tímy priamo zameriavajú na zlepšovanie produktivity a efektívnosti nákladov v rámci našej siete na plnenie úloh. Vieme ako na to a už sme to v minulosti dokázali. Môže to chvíľu trvať, najmä keď pociťujeme inflačné tlaky a tlaky v dodávateľskom reťazci, ale vidíme povzbudzujúci pokrok v mnohých dimenziách zákazníckej skúsenosti, vrátane rýchlosti dodania, keďže sa teraz približujeme k úrovniam, ktoré sme nezaznamenali od mesiacov bezprostredne predchádzajúcich pandémii začiatkom roku 2020.“

SegmentQ1 22Q1 21Zmena %
Amazon North America (mld. $)69,264,4+7,5 %
Amazon International (mld. $) 30,628,8-0,5 %
Amazon Web Services (mld. $) 18,4 13,5 +36,3 %
Celkové tržby116,4108,5+7,3 %
Rozdelenie príjmov spoločnosti Amazon

Rast tržieb v prvom štvrťroku 2022 potiahla cloudová jednotky firmy Amazon Web Services (AWS), ktorej príjmy stúpli medziročne o 36,3 % na 18,4 miliardy dolárov. Zaostávala predovšetkým medzinárodná divízia Amazonu, ktorej príjmy v porovnaní s minulým rokom klesli o 0,5 %. Negatívny vplyv na tržby mali aj menové konverzie a to vo výške 1,8 miliardy dolárov. Čistú stratu spôsobilo znehodnotenie investície v elektromobilovej spoločnosti Rivian, v ktorej má Amazon podiel zhruba 18 %, o 7,6 miliardy dolárov.

Najdôležitejšie novinky

Zisk a ziskové marže Amazonu sú po období dlhého rastu v posledných 2 rokoch pod tlakom a to najmä kvôli vysokým kapitálovým investíciam. Tie smerujú predovšetkým do rozšírenia distribučných a logistických centier, aby firma dokázala reagovať na prudko zvýšený dopyt zákazníkov, ktorý spôsobila pandémia, ale aj do dátových centier pre službu AWS. Ako naznačil generálny riaditeľ spoločnosti A. Jassy, v najbližšom období by kapitálové výdavky mohli klesnúť, keďže Amazon za posledné 2 roky zdvojnásobil svoju infraštruktúru.

Vedenie firmy informovalo, že sa teraz plánuje zamerať na zlepšovanie ziskových marží. To však v súčasných podmienkách, kedy ceny energií a vstupov zaznamenávajú dlhodobé maximá, nebude jednoduché. Na kompenzáciu týchto problémov Amazon začiatkom tohto mesiaca oznámil, že prvýkrát v histórii bude predajcom účtovať 5 % palivovú a inflačnú prirážku.

Okrem výzvy v podobe inflácie podnik aktuálne čelí aj napätým podmienkam na pracovnom trhu, ktoré zvyšuje mzdové náklady. Zamestnanci viac ako 100 zariadení Amazonu so sídlom v USA totiž od historického víťazstva odborov v sklade na Staten Island v New Yorku začiatkom tohto mesiaca presadzovali úsilie o vytváranie odborov na svojich pracoviskách.

Manažment tiež oznámil, že v druhom kvartáli tohto roka očakáva, tržby v rozpätí od 116 miliárd do 121 miliárd dolárov, čo predstavuje nárast o 3 až 7 %. To sklamalo analytikov, ktorí rátali s príjmami na úrovni 125,01 miliardy dolárov. Prevdázkovy zisk, resp. strata by mal byť vo výške -1 až 3 miliárd, pričom ide o pokles z minuloročných 7,7 miliárd dolárov.

Akcie Amazon


Akcie Amazon v dnešnom rozšírenom obchodovaní klesajú o -8,47 % na $2 647,00 a za posledných 12 mesiacov stratili -16,38 % trhovej hodnoty. Výrazne tak zaostávajú za širším akciovým trhom. Akcie firmy sú pod tlakom znižovania ziskových marží a výpredaja technologických akcií, pričom poklesu nezabránilo ani dlhočakávané plánované rozdelenie akcií v pomere 20:1 a plán spätného odkupu 10 miliárd dolárov.

Akcie Amazon sa pri cene $2 647,00 obchodujú za 63,9 násobok zisku na akciu (P/E), 29,4 násobok prevádzkového cashflowu (P/OCF) a 24,0 násobok EV/EBITDA.

Ďalšie kvartálne výsledky z tejto sezóny:

Apple napriek pokračujúcim dodávateľským problémom s dobrým kvartálom zvyšuje dividendu
Akcie Teladoc Helath sa prepadávajú o 42% po znížení výhľadu zisku a odpísania strát z akvizície
Akcie Meta stúpajú o 19% po tom, čo sa firma vrátila k rastu počtu používateľov
Akcie Spotify opäť prerážajú ročné minimum a to aj napriek zisku a rastu tržieb o 24%
Visa opäť potvrdila odolnosť voči korekciám a jej akcie stúpajú o 5%
PepsiCo v prvom štvrťroku so silným organickým rastom
Akcie Google v poklese kvôli nižšiemu zisku ako sa očakávalo a slabému rastu príjmov z YouTube
Mnoho ďalších v krátkych správach, na FB & IG

BEZ KOMENTÁRA

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno

Exit mobile version