Kvartálne výsledky

Okrem kvartálnych výsledkov najcennejšej firmy sveta – Apple bolo včera v investičnej komunite ostro sledovanou udalosťou aj zverejnenie štvrťročných čísel spoočnosťou Amazon. Tá reportovala výsledky za prvý štvrťrok 2022 a tie mierne zaostali za očakávaniami analytikov z hľadiska príjmov. Ešte horšie na tom bol Amazon z hľadiska rentability, keďže gigant v oblasti elektronického obchodu zaznamenal vôbec prvú stratu za posledných 7 rokov. Akcie Amazon v dnešnom rozšírenom obchodovaní klesajú o -8,47 % na $2 647,00.

Najdôležitejšie čísla a novinky

Výnosy: V prvom kvartáli roku 2022 Amazon zaznamenal výnosy vo výške $116,4 mld., čo predstavuje medziročný nárast o +7,3 %, mierne pod analytickými odhadmi, ktoré boli na úrovni $116,43 mld.

Prevádzkový (operatívny zisk): Prevádzkový príjem ostal medziročne nezmenený na úrovni $8,87 mld., pričom prevádzková zisková marža klesla z 8,2 % na 7,6 %.

Čistý zisk/strata: Čistý zisk sa medziročne dostal do mínusových čísel, keď klesol z $8,11 mld. na -$3,84 mld., resp. z $15,79 na -$7,56 na akciu. Analytici odhadovali zisk vo výške $8,40 na akciu.

Cashflow: Prevádzkový cashflow sa v prvom štvrťroku znížil z $4,21 mld. na -$2,79 mld. a voľný cashflow z -$7,87 mld. na -$17,74, resp. z -$15,34 na -$34,85 na akciu.

„Pandémia a následná vojna na Ukrajine priniesli nezvyčajný rast a výzvy,“ povedal Andy Jassy, ​​generálny riaditeľ Amazonu. „S ročným rastom AWS o 34 % za posledné dva roky a o 37 % medziročne v prvom štvrťroku je AWS neoddeliteľnou súčasťou pri pomoci spoločnostiam prekonať pandémiu a presune pracovných úloh do cloudu. Náš spotrebiteľský biznis rástol za posledné dva roky o 23 % ročne, s mimoriadnym rastom v roku 2020 o 39 % medziročne, čo si vyžiadalo zdvojnásobenie veľkosti našej siete na dodanie tovaru, ktorú sme vybudovali počas prvých 25 rokov Amazonu – a to sa nám podarilo len za 24 mesiacov. Dnes, keď sa už nenaháňame po fyzickej ani personálnej kapacite, sa naše tímy priamo zameriavajú na zlepšovanie produktivity a efektívnosti nákladov v rámci našej siete na plnenie úloh. Vieme ako na to a už sme to v minulosti dokázali. Môže to chvíľu trvať, najmä keď pociťujeme inflačné tlaky a tlaky v dodávateľskom reťazci, ale vidíme povzbudzujúci pokrok v mnohých dimenziách zákazníckej skúsenosti, vrátane rýchlosti dodania, keďže sa teraz približujeme k úrovniam, ktoré sme nezaznamenali od mesiacov bezprostredne predchádzajúcich pandémii začiatkom roku 2020.“

SegmentQ1 22Q1 21Zmena %
Amazon North America (mld. $)69,264,4+7,5 %
Amazon International (mld. $) 30,628,8-0,5 %
Amazon Web Services (mld. $) 18,4 13,5 +36,3 %
Celkové tržby116,4108,5+7,3 %
Rozdelenie príjmov spoločnosti Amazon

Rast tržieb v prvom štvrťroku 2022 potiahla cloudová jednotky firmy Amazon Web Services (AWS), ktorej príjmy stúpli medziročne o 36,3 % na 18,4 miliardy dolárov. Zaostávala predovšetkým medzinárodná divízia Amazonu, ktorej príjmy v porovnaní s minulým rokom klesli o 0,5 %. Negatívny vplyv na tržby mali aj menové konverzie a to vo výške 1,8 miliardy dolárov. Čistú stratu spôsobilo znehodnotenie investície v elektromobilovej spoločnosti Rivian, v ktorej má Amazon podiel zhruba 18 %, o 7,6 miliardy dolárov.

Najdôležitejšie novinky

Zisk a ziskové marže Amazonu sú po období dlhého rastu v posledných 2 rokoch pod tlakom a to najmä kvôli vysokým kapitálovým investíciam. Tie smerujú predovšetkým do rozšírenia distribučných a logistických centier, aby firma dokázala reagovať na prudko zvýšený dopyt zákazníkov, ktorý spôsobila pandémia, ale aj do dátových centier pre službu AWS. Ako naznačil generálny riaditeľ spoločnosti A. Jassy, v najbližšom období by kapitálové výdavky mohli klesnúť, keďže Amazon za posledné 2 roky zdvojnásobil svoju infraštruktúru.

Vedenie firmy informovalo, že sa teraz plánuje zamerať na zlepšovanie ziskových marží. To však v súčasných podmienkách, kedy ceny energií a vstupov zaznamenávajú dlhodobé maximá, nebude jednoduché. Na kompenzáciu týchto problémov Amazon začiatkom tohto mesiaca oznámil, že prvýkrát v histórii bude predajcom účtovať 5 % palivovú a inflačnú prirážku.

Okrem výzvy v podobe inflácie podnik aktuálne čelí aj napätým podmienkam na pracovnom trhu, ktoré zvyšuje mzdové náklady. Zamestnanci viac ako 100 zariadení Amazonu so sídlom v USA totiž od historického víťazstva odborov v sklade na Staten Island v New Yorku začiatkom tohto mesiaca presadzovali úsilie o vytváranie odborov na svojich pracoviskách.

Manažment tiež oznámil, že v druhom kvartáli tohto roka očakáva, tržby v rozpätí od 116 miliárd do 121 miliárd dolárov, čo predstavuje nárast o 3 až 7 %. To sklamalo analytikov, ktorí rátali s príjmami na úrovni 125,01 miliardy dolárov. Prevdázkovy zisk, resp. strata by mal byť vo výške -1 až 3 miliárd, pričom ide o pokles z minuloročných 7,7 miliárd dolárov.

Akcie Amazon


Akcie Amazon v dnešnom rozšírenom obchodovaní klesajú o -8,47 % na $2 647,00 a za posledných 12 mesiacov stratili -16,38 % trhovej hodnoty. Výrazne tak zaostávajú za širším akciovým trhom. Akcie firmy sú pod tlakom znižovania ziskových marží a výpredaja technologických akcií, pričom poklesu nezabránilo ani dlhočakávané plánované rozdelenie akcií v pomere 20:1 a plán spätného odkupu 10 miliárd dolárov.

Akcie Amazon sa pri cene $2 647,00 obchodujú za 63,9 násobok zisku na akciu (P/E), 29,4 násobok prevádzkového cashflowu (P/OCF) a 24,0 násobok EV/EBITDA.

Ďalšie kvartálne výsledky z tejto sezóny:

Apple napriek pokračujúcim dodávateľským problémom s dobrým kvartálom zvyšuje dividendu
Akcie Teladoc Helath sa prepadávajú o 42% po znížení výhľadu zisku a odpísania strát z akvizície
Akcie Meta stúpajú o 19% po tom, čo sa firma vrátila k rastu počtu používateľov
Akcie Spotify opäť prerážajú ročné minimum a to aj napriek zisku a rastu tržieb o 24%
Visa opäť potvrdila odolnosť voči korekciám a jej akcie stúpajú o 5%
PepsiCo v prvom štvrťroku so silným organickým rastom
Akcie Google v poklese kvôli nižšiemu zisku ako sa očakávalo a slabému rastu príjmov z YouTube
Mnoho ďalších v krátkych správach, na FB & IG

xtb
Predchádzajúci článokČínske ekonomické stimuly priniesli akciovým trhom trochu úľavy
Ďalší článokBuffett je späť. Spustil najväčšie nákupy akcií za posledné roky
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno