Ekonomické stimuly v Číne

Akcie na burze v Ázii dnes prudko vzrástli po tom, čo Čína sľúbila zintenzívniť ekonomické stimuly a obchodníci začali špekulovať, že Peking ustúpi v intenzívnom boji proti internetovým spoločnostiam. Čínske akcie vyskočili o viac ako +2 % a index Hang Seng Tech až o +9 % po prísľube popredných čínskych lídrov, ktorých sľub podpory takzvaným platformovým firmám podnietil stávky na zmiernenie ich obmedzovania.

Akcie Alibaba ukončili piatkové obchodovanie na burze v Hong Kongu vyššie o +16,7 %, akcie JD.com o +16,1 %, Tencent +11,0 % a Meituan o +14,8 %.

Ekonomické stimuly sú zbraňou proti dôsledkom vyvolaným bojom proti pandémii Covid, ktorá v Číne spôsobila rozsiahle lockdowny a zbrzdila hospodársky rast. Správa z Ázie taktiež pomohla zmierniť straty amerických akcií v dnešnom rozšírenom obchodovaní, ktoré vyvolali slabé výsledky Amazonu a obavy vyvolané firmou Apple ohľadom problémov s dodávateľskými reťazcami.

Hoci čínske oznámenie prinieslo trhom určitú úľavu, mnohé riziká pretrvávajú. Zahŕňajú prebiehajúce výzvy Číny týkajúce sa pandémie Covid, infláciu, očakávané zvýšenie úrokových sadzieb a ruskú vojnu na Ukrajine.

USA v recesii

Najnovšie údaje z USA ukázali, že najväčšia svetová ekonomika sa prvýkrát od roku 2020 nečakane prepadla. Hrubý domáci produkt (HDP) v prepočte na celý rok sa znížil o 1,4 % po náraste o 6,9 % v poslednom štvrťroku vlaňajška. Ide pritom o prvý prepad od roku 2020, keď na ekonomiku doľahla pandémia. Napriek tomu včera zakončili americké akcie vo výraznom pluse. Optimizmus investorov odrážali relatívne dobré hospodárske výsledky Mety, Microsoftu a ďalších spoločností, ale aj prudký nárast dovozu spojený so solídnym spotrebiteľským dopytom. To naznačuje, že americké hospodárstvo sa čoskoro vráti k rastu.

Akciové trhy naďalej zostávajú v napätí, keďže predpokladajú polbodové zvýšenie sadzieb americkej centrálnej banky (FED) na budúci týždeň.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb
Predchádzajúci článokApple napriek pokračujúcim dodávateľským problémom s dobrým kvartálom zvyšuje dividendu
Ďalší článokAmazon zaznamenal prvú štvrťročnú stratu od roku 2015, sklamal aj rast tržieb
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno