Amazon konečne ohlásil „Split Stock“ v pomere 20:1 a buyback

Akcie Amazon v dnešnom rozšírenom obchodovaní stúpajú o 5,6 % po tom, čo manažment oznámil, sa rozdelia v pomere 20 ku 1. Firma plánuje taktiež odkup akcií za 10 miliárd dolárov.

0
409

Split Stock

Po nedávnom oznámení Stock Splitu spoločnosťami Alphabet (Google) a Apple sa pre rovnaký krok rozhodol aj Amazon. Ten plánuje rozdeliť svoje akcie prvýkrát po viac ako 20 rokoch, čím sa ukončí éra štvorciferných cien akcií pre najväčšie technologické spoločnosti v USA.

Amazon má v úmysle rozdeliť svoje akcie v pomere 20:1 s cieľom ich zatraktívniť pre retailových investorov. Táto správa v kombinácii s autorizáciou programu spätného odkúpenia akcií vo výške 10 miliárd dolárov poslala akcie firmy v dnešnom rozširovaní vyššie až o +5,66 % na $2943,35.

Potenciálne rozdelenie bolo častým predmetom špekulácií už dlhší čas, avšak doteraz sa tomuto kroku vedenie podniku vyhýbalo. Amazon vykonal tri rozdelenia v priebehu 2,5 roka po vstupe na burzu v roku 1997, ale potom túto prax zastavil. Rozdelenie akcií nemá žiaden vplyv na hospodárenie spoločnosti ani v skutočnosti nezvyšuje podiel akcionárov vo firme, ale často vplýva pozitívne najmä na retailových investorov, ktorým sa nižšia cena zdá prijateľnejšia. Taktiež niektorí brokeri neponúkajú možnosť nakupovania frakčných akcií a tak cena akcie okolo $3 000 bola pre mnohých menších investorov pridrahá.

xtb

Technologický gigant vo vyhlásení uviedol, že cieľom rozdelenia je poskytnúť zamestnancom „väčšiu flexibilitu v tom, ako spravujú svoj vlastný kapitál“, ako aj urobiť akcie „prístupnejšie“ pre priemerných investorov. Rozdelenie Amazonu, podobne ako Alphabet, vyžaduje ešte súhlas akcionárov a v prípade schválenia by nadobudlo účinnosť v júni.

Alphabet a Amazon sú posledné dve z piatich najväčších technologických spoločností, známych ako „FAAMG“, ktorých akcie sa obchodujú za štvorciferné ceny akcií.

Akcie Amazon


Akcie Amazon v posledných 12 mesiacoch o -9,05 % a zaostávajú tak za indexom S&P 500, ktorého cena sa za rovnaké obdobie zvýšila o +7,62 %. V dnešnom rozširovaní vyššie až o +5,66 % na $2943,35 a pri tejto cene sa obchodujú za 3,2 násobok tržieb na akciu (P/S), 45,4 násobok zisku na akciu (P/E), 32,7 násobok operatívneho cashflowu na akciu (P/OCF) a 21,8 násobok EV/EBITDA.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno