Berkshire na nákupoch

Po rokoch opatrného odkladania nákupov a sťažovania sa kvôli vysokým oceneniam sa Berkshire Hathaway konečne vydalo na nákupy. Konglomerát Warrena Buffeta uskutočnil v prvom štvrťroku čisté nákupy v hodnote približne 41 miliárd dolárov, čo predstavuje vôbec jeho najaktívnejšie nákupy akcií od roku 2008, kedy trhy zažili významnú korekciu kvôli finančnej kríze. Výročné strenutie Berkshire, ktoré sa konalo v Buffettovom rodnom meste Omaha v Nebraske, trvalo hodiny, pričom generálny riaditeľ a jeho obchodný partner Charlie Munger odpovedali na otázky o trhoch, jadrových zbraniach a dokonca aj o bitcoinoch.

Berkshire v posledných mesiacoch zvýšil podiel v energetickej spoločnosti Chevron, v ropnej firme Occidental Petroleum a v hernom vydavateľstve Activision Blizzard, v ktorom má momentálne 9,5 % podiel. Ide pritom o arbitrážnu stávku na to, že aktuálna cena akcií firmy je pod hodnotou, za ktorú ju má vykúpiť Microsoft. Podiel má hodnotu približne 6 miliárd dolárov, ide tak o značný nárast v porovnaní s 1 miliardou dolárov, ktorú spoločnosť investovala do Activision pred tým ako Microsoft oznámil akvizíciu.

„Teraz vlastníme 9,5 %, niečo okolo 9,5 % Activision,“ povedal Buffett. „Sú to moje nákupy, nie manažérove, ktorý ich kúpil pred niekoľkými mesiacmi. Ak dohoda prebehne, zarobíme nejaké peniaze a ak dohoda neprejde, kto vie, čo sa stane,“ dodal. Akcie Activision Blizzard sa obchodujú za zhruba $75 za kus, pričom ak bude akvizícia Microsoftom schválená akcionármi a regulátormi, akcionári získajú až $95 za akciu. To implikuje potenciálny výnos viac ako 20 %, ak transakcia prejde. Berkshire tiež získal poisťovňu Alleghany za 11,6 miliárd v hotovosti.

Zbavovanie sa hotovosti

Ku kúpe akcií bol vo veľkej miere „Veštec z Omahy“ donútený, keďže disponoval prilíš veľkou hotovosťou a tú zožiera inflácia. Na trhu však podľa neho stále nie je dostatok dobrých príležitostí. „Máme toľko problémov s hľadaním nových nápadov, že je ťažké akékoľvek ignorovať,“ povedal Buffett. Nákupy pomohli Berkshire zbaviť sa hromady hotovosti, avšak stále ju mala firma na konci prvého kvartálu na úrovni 106 miliardách dolárov. Je to najmenej od 3. štvrťroka 2018.

Spustenie Buffetových nákupov však spomalili spätné odkupy vlastných akcií. Tie dosiahli v priebehu štvrťroka iba 3,2 miliardy dolárov, čo je najmenej od roku 2020, ale môže to byť spôsoebené aj drahšími akciami Berkshire, keďže tie od začiatku roka stúpli o +17 %. Pre porovnanie v poslednom štvrťroku 2021 spoločnsoť odkúpila akcie za 6,9 miliardy dolárov.

Žiadne časovanie trhu, iba dobré ceny

Buffet i Munger čelili na výročnom stretnutí s akcionármi viacerým otázkam aj na súčasné makroekonomické problémy ako inflácia, vojna či rastúce úrokové sadzby. Buffett však informoval, že nemôže predpovedať trajektóriu inflácie v nasledujúcich mesiacoch alebo rokoch, hoci poznamenal, že vo svojich podnikoch zaznamenal zvýšenie cien. Pripustil tiež, ako to už urobil predtým, že jeho firma nebola vždy dobrá v načasovaní nákupov aktív, hoci bola „primerane dobrá v zisťovaní, kedy dostávame dosť za naše peniaze,“ čím narážal na cenu samotných akcií, ktoré spoločnosť kúpila.

V súvislosti s infláciou ešte Buffet upozorňoval, že poškodzuje držiteľov dlhopisov rovnako ako ľudí, ktorí schovávajú hotovosťou pod vankúš a na to, že ekonomická je prehriata. „Podvádza takmer každého,“ povedal Buffett. „Ak by ste skutočne mohli mať úplne stabilnú jednotku peňažného použitia na ďalších sto rokov, bolo by to lepšie pre podnikanie a investorov vo všeobecnosti.“

Opätovná kritika Bitcoinu

Kritike sa opäť raz nevyhol ani Bitocin. Buffett a Munger sú neustálymi kritikmi kryptomien, pričom Munger ich označil za „škodlivý jed“. Dvojica v sobotu opäť vyjadrila svoj názor na ne, pričom Buffett poznamenal, že by radšej vlastnil veľa poľnohospodárskej pôdy alebo bytov, keďže sú to produktívne aktíva, ako Bitocinov. „Čo by som s nimi robil?“ pýtal sa Buffett. „Nič to nerobí.“

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb
xtb
Predchádzajúci článokAmazon zaznamenal prvú štvrťročnú stratu od roku 2015, sklamal aj rast tržieb
Ďalší článokExperimentálny liek Eli Lilly na obezitu môže byť príležitosťou za niekoľko miliárd
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno