Akcie Apple opäť v raste po najlepšom kvartáli za posledné roky

Zvýšenie dividendy, plán spätných odkupov za 90 miliárd dolárov a najlepší kvartál za posledné roky. Toto je len časť dôležitých správ, ktoré manažment oznámil investorom.

0
448

Kvartálne výsledky

Ďalšou významnou spoločnosťou, ktorá zverejnila svoje štvrťročné čísla bol americký technologický gigant Apple. Ten tak urobil včera po uzavretí amerického trhu a Wall Street bola pozitívne šokovaná opäť. Po výborných výsledkoch najmä Alphabetu prišlo ďalšie prekvapenie. Najhodnotnejšia firma obchodovaná na akciovom trhu vôbec zažila najvyšší medziročný rast tržieb od roku 2012, keď výnosy vzrástli o neuveriteľných +54% na 89,6 miliardy dolárov. Akcie apple

Apple rozdrtil očakávania analytikov čo sa týka všetkých hlavných ukazovateľov, čo podporilo optimizmus investorov, ktorí poslali v after-market obchodovaní akcie Apple vyššie o +4%.

xtb

Najdôležitejšie čísla

Výnosy: V druhom fiškálnom kvartáli roku 2021, Apple zaznamenal výnosy vo výške $89,6 mld.., čo predstavuje medziročný nárast o spomínaných +54% a zničenie analytických predpokladov, ktoré boli na úrovni $77,3 mld.

Výnosy – iPhone: Výnosy z predaja iPhone-ov sa medziročne zvýšili o +65,5% na $47,9 mld. a prekonali odhady analytikov ($41,5 mld.)

Výnosy – Mac:  Výnosy z predaja Mac-ov sa medziročne zvýšili o +70% na $9,1 mld. a prekonali odhady analytikov ($6,8 mld.)

Výnosy – iPad:  Výnosy z predaja iPado-ov sa medziročne zvýšili o +78,7% na $7,8 mld. a prekonali odhady analytikov ($5,6 mld.)

Operatívny zisk: Operatívny príjem za druhý štvrťrok 2021 dosiahol hodnotu $27,5 mld. v porovnaní s $12,9 mld. za rovnaké obdobie roku 2020. To predstavuje medziročný nárast o +114%. Operatívna marža dosiahla úroveň 30,5%.

Čistý zisk: Čistý zisk Apple vzrástol oproti predchádzajúcemu roku o +110%, z $11,3 mld. na $23,6 mld. Čistý zisk na akciu (EPS) vzrástol z $0,64 na $1,40. (+119%), analytici odhadovali EPS vo výške 15,46.

Tržby spoločnosti potiahli všetky produktové kategórie, avšak predovšetkým vysoké predaje iPhonu 12, ktorý uviedla na trh v septembri 2020. Prvý iPhone ponúkajúci mobilné pripojenie 5G sa stal pre firmu okamžitým úspechom. Nielen iPhone však podporil spoločnosť Apple. Pandemické prostredie pre prácu z domu a vzdialené výučby tiež zvýšilo predaj Mac a iPad.

Slovo manažmentu

Tim Cook, generálny riaditeľ spoločnosti Apple: „Apple sa nachádza v období rozsiahlych inovácií v rámci našej produktovej rady a naďalej sa zameriava na to, ako môžeme pomôcť našim tímom a komunitám, v ktorých pracujeme, vymaniť sa z tejto pandémie do lepšieho sveta. To určite začína produktmi ako úplne nový iMac a iPad Pro, ale rozširuje sa to aj na úsilie, ako je 8 gigawattov novej čistej energie, ktoré pomôžeme uviesť do siete a naše investície vo výške 430 miliárd dolárov v Spojených štátoch počas nasledujúcich 5 rokov.“

„Sme hrdí na výkon v marci, ktorý zahŕňal rekordné výnosy v každom z našich geografických segmentov a silný dvojciferný rast v každej z našich produktových kategórií, vďaka čomu sa naša základňa aktívnych zariadení posúva na najvyššiu úroveň v histórii,“ uviedol Luca Maestri, finančný riaditeľ spoločnosti Apple a pokračoval: „Tieto výsledky nám umožnili vygenerovať operatívny cashflow vo výške 24 miliárd dolárov a vrátiť akcionárom počas tohto štvrťroka takmer 23 miliárd dolárov. Sme si istí svojou budúcnosťou a pokračujeme vo významných investíciách na podporu našich dlhodobých plánov a obohatenie životov našich zákazníkov.“

Produkty Apple
Produktové portfólio Apple, zdroj obrázku: MacRumours

Vedenie spoločnosti tiež potvrdilo plány zbaviť sa Intelu ako svojho hlavného dodávateľa čipov v prospech vlastných čipov M1. Spoločnosť vydala svoje prvé MacBook Air, MacBook Pro a Mac mini poháňané procesormi M1 v novembri 2020, čo podnietilo rast v tomto segmente. Začiatkom tohto mesiaca spoločnosť Apple predstavila svoje nové iMac a iPad Pros, ktoré využívajú tiež čipy M1.

Najväčšou hrozbou visiacou nad americkým podnikom ako aj ďalšími firmami v oblasti spotrebných technológií je pokračujúci globálny nedostatok čipov, ktorý by mohol trvať do roku 2022. Luca Maestri uviedol, že tento nedostatok by mohol pre firmu znamenať potenciálnu stratu tržieb vo výške 3 až 4 miliárd dolárov. Akcie apple

Akcie Apple – Zvýšenie dividendy a spätný odkup akcií


Akcie Apple sa od začiatku roka 2021 na v podstate rovnakej cenovej úrovni, avšak za obdobie jedného roka sú vyššie o +91,8% a za obdobie piatich rokov dokonca o +470%. Výborné výsledky by mohli poslať akcie Apple opäť na vyššie hodnoty, pričom by k tomu mohli dopomôcť i 2 významné kroky manažmentu smerom k akcionárom spoločnosti.

Predstavenstvo Apple deklarovalo zvýšenie štvrťročnej hotovostnej dividendy o 7% na hodnotu $0,22 na akciu. Dividenda je splatná 13. mája 2021 držiteľom akcií k 10. máju 2021. Pri súčasnej cene ponúkajú akcie Apple dividendový výnos 0,66%. Predstavenstvo taktiež povolilo zvýšenie súčasného programu spätných odkupov akcií o 90 miliárd dolárov. Toto oznámenie prichádza len deň po tom, čo spoločnosť Alphabet prisľúbila odkúpenie akcií za 50 miliárd dolárov.

Ďalšie kvartálne výsledky z predchádzajúcich dní:

xtb

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno