Akcie SAP na polročnom maxime vďaka výborným výsledkom a lepšiemu výhľadu

Nemecký softvérový gigant potešil investorov oznámením zvýšenia dividendy, vysokým dopytom zákazníkov po cloudových službách ako aj lepším výhľadom pre rok 2021.

0
394

Najväčšia technologická firma v EÚ, založená v roku 1972 bývalými zamestnancami IBM v utorok oznámila kvartálne výsledky. Vďaka lepším ako očakávaným číslam a zlepšenému výhľadu pre rok 2021 sa akcie SAP dostali na svoje polročné maximum a vymazali časť predošlých strát, ktoré firma utrpela na akciovom trhu po oznámení dôležitých zmien v podnikaní.

Firma, ktorá poskytuje viac ako 440 tisíc zákazníkom v 180 krajinách databázovú technológiu, firemný ERP systém, CRM softvér a ďalšie produkty v minulom roku oznámila, že transformuje svoj biznis z klasického predaja licencií na používanie svojho softvéru smerom ku cloudovej ponuke, digitalizácii a predplatnému systému.

Táto zmena by mala priniesť v najbližších rokoch zvýšené náklady na výskum a vývoj a tiež nižšiu ziskovú maržu, ktorá by mala klesnúť o 4 až 5% do roku 2023, kým SAP nezíska dostatočné úspory z rozsahu. Práve tento presun bol hlavným dôvodom, prečo sa akcie SAP po oznámení manažmentu prepadli o viac ako 30%. Akciám SAP sme sa tiež venovali v našej analýze: 3 dôkazy o tom, že akcie SAP sú podhodnotené.

xtb

Dôležité zmeny boli tiež dôvodom, prečo boli štvrťročné výsledky spoločnosti SAP viac sledované ako inokedy, investori totiž očakávali v akom procese sa nachádza spomínaná transformácia.

Prvý kvartál – Q1 2021 v číslach

Treba skonštatovať, že akcionári a investormi môžu byť spokojní. Napriek miernemu medziročnému poklesu výnosov, rýchla adopcia a rast nového cloudového podnikania v rámci portfólia SAP, kde patrí aj spoločnosť Qualtrics vyvolala na medzi členmi manažmentu, ale aj na akciovom trhu optimizmus. Firma sa taktiež pochválila získaním niektorých nových zvučných zákazníkov: Unilever, BioNTech, IKEA, BMW, Yamaha Motor Company, Toshiba, AstraZeneca, Zalando, Deichmann, Google, Bosch Siemens Hausgeräte, Douglas či Peloton.

Celkové výnosy: V prvom štvrťroku 2021 spoločnosť zaznamenala výnosy vo výške 6,35 mld. , čo predstavuje medziročný pokles o -3%.

Výnosy z cloudu: Cloudové tržby sa zvýšili medziročne o +7% na 2,15 mld. €.

Operatívny zisk: Operatívny zisk SAP klesol oproti predchádzajúcemu roku o -21%, z 1,74 mld. € na 0,96 mld. €.

Čistý zisk: Čistý zisk podniku vzrástol o +32%, z 811 mil. € v roku 2020 na 1,07 mld. € v roku 2021. Čistý zisk na akciu (EPS) vzrástol o +29%, z 0,68€ na 0,88€.

Cashflow: Operatívny cashlow sa medziročne zvýšil o +3% z 3,09 mld. € a voľný cashflow o +10% na 2,85 mld. €.

Akcie SAP
RISE WITH SAP, zdroj obrázku: SAP Blogs

Slovo a výhľad manažmentu

„V našom portfóliu aplikácií zaznamenávame veľmi silný nárast dopytu. A to ešte len začíname. Naša nová ponuka ‚RISE with SAP‘ sa rýchlo stáva masívnym akcelerátorom obchodných transformácií našich zákazníkov s našou platformou uprostred. Spolu s našim jedinečným ekosystémom s viac ako 22 000 partnermi a so silnou inovačnou schopnosťou, sme na dobrej ceste s našou stratégiou zabezpečiť silný rast cloudu,“ uviedol Christian Klein, CEO firmy SAP.

„Prvý štvrťrok 2021 bol z mnhoých pohľadov jedinečný. Zaznamenali sme najvyšší nárast vstupných objednávok v rámci cloudu a softvéru za päť rokov pri dosiahnutí najsilnejšieho non-IFRS operatívneho zisku a a operatívnej marže za dekádu. Voľný cashflow stúpol dvojciferne v porovnaní s rekordným predchádzajúcim rokom. V strednodobom horizonte, urýchlený prechod spoločnosti SAP na cloud zrýchli rast tržieb a výrazne zvýši odolnosť a predvídateľnosť nášho podnikania,“ poznamenal Luka Mocic, finančný riaditeľ nemeckého podniku.

V dôsledku pozitívneho postupu vedenie spoločnosti zvýšilo svoje očakávania na celý rok 2021. Výhľad bol poskytnutý mimo medzinárodných štandardov finančného výkazníctva (Non-IFRS):

UkazovateľSumaZmena
Výnosy z cloudu (mld. €)9,2 – 9,514 – 18%
Výnosy z cloudu & softvéru (mld. €)23,4 – 2,81 – 2%
Operatívny zisk (mld. €)7,8 – 8,2-1% až +6%
Voľný cashflow (mld. €)4,5+
Zdrojové údaje: SAP Earnings Release

Akcie SAP


Akcie SAP sa po pozitívnych výsledkoch dostali na svoje polročné maximum, avšak od svojej najvyššej hodnoty sú stále nižšie o zhruba -17%. Okrem dobrých správ v oblasti transformácie biznisu smerom ku cloudu, investorov mohol tešiť najmä zlepšený výhľad manažmentu, ale aj navrhnuté zvýšenie dividendy. Firma navrhla na fiškálny rok 2020 dividendu vo výške 1,85€ na akciu, čo predstavuje medziročný nárast o 0,27€, resp. o +17%. Dividendu musia ešte schváliť akcionári na nadchádzajúcom valnom zhromaždení, ktoré sa uskutoční 12. mája 2021.

Ďalšie novinky Akcie SAP

xtb

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno