Akcie Facebook by mali dnes prekonať svoje historicky najvyššie úrovne

Akcie Facebook sa na pre-market trhu obchodujú o 7% vyššie a dnes by mali prekonať svoje historicky najvyššie úrovne. Optimizmus poháňa ďalší rast používateľov aplikácií patriacich pod Facebook ako aj rýchly rast tržieb.

0
470

Kvartálne výsledky

Výsledková sezóna je v plnom prúde a svoje štvrťročné čísla včera zverejnil po uzavretí amerického trhu aj Facebook. Ten potvrdil momentum, ktoré zažívajú technologické spoločnosti a poľahky prekonal očakávania analytikov, keď zákazníci po mesiacoch poznačených útlmom v míňaní z dôvodu pandémie znovu oživili výdavky na reklamu a propagáciu. Akcie Facebook

„Máme za sebou silný štvrťrok, v ktorom sme pomáhali ľuďom zostať v kontakte a podnikom naďalej rásť,“ uviedol Mark Zuckerberg, zakladateľ a výkonný riaditeľ Facebooku. „Budeme naďalej agresívne investovať, aby sme v ďalších rokoch priniesli nové a zmysluplné skúsenosti, vrátane novších oblastí, ako je rozšírená a virtuálna realita, obchod a tvorcovská
ekonomika.“

Akcie Facebook v dnešnom pre-market obchodovaní rastú o +7,22%.

xtb

Najdôležitejšie čísla

Výnosy: V prvom kvartáli roku 2021, Facebook zaznamenal výnosy vo výške $26,2 mld.., čo predstavuje medziročný nárast o spomínaných +48% a prekonanie analytických predpokladov, ktoré boli na úrovni $23,7 mld. Najväčšou mierou sa na nich podieľali tržby z reklamy ($25,4 mld. / +46%) a menšou mierou ostatné príjmy ($732 mil. / +146%).

Operatívny zisk: Operatívny príjem za prvý štvrťrok 2021 dosiahol hodnotu $11,4 mld. v porovnaní s $5,9 mld. za rovnaké obdobie roku 2020. To predstavuje medziročný nárast o +93%. Operatívna marža stúpla oproti minulému roku o 10 percentuálnych bodov a dosiahla úroveň 43%.

Čistý zisk: Čistý zisk vzrástol o +94%, z $4,9 mld. na $9,5 mld. Čistý zisk na akciu (EPS) vzrástol z $1,71 na $3,30. (+93%), analytici odhadovali EPS vo výške 2,61.

Cashflow: Voľný Cashflow (FCF) sa v porovnaní s predchádzajúcim rokom zvýšil z $7,3 mld. na $7,8 mld., čo značí nárast o zhruba +7%. Operatívny cashflow stúpol o +11% na $12,4 mld.

Denní používatelia: Počet denných používateľov „rodiny Facebook“ (Facebook, Instagram, Messenger, WhatsApp) sa vyšplhal na 2,72 miliardy – +15%

Mesační používatelia: Počet denných používateľov „rodiny Facebook“dosiahol na 3,45 miliardy – +15%

Ďalej manažment informoval o tom, že k 31. marcu 2021 zamestnávala 60 654 ľudí (nárast o 26%) a kvartál ukončila s peňažnými prostriedkami, peňažnými ekvivalentmi a obchodovateľnými cennými papiermi v hodnote 64,2 miliardy dolárov.

Facebook počet používateľov
Vývoj počtu mesačných používateľov aplikácií patriacich pod Facebook v miliardách

Vedenie spoločnosti očakáva, že medziročný rast výnosov v druhom štvrťroku 2021 zostane stabilný alebo sa ešte mierne zrýchli v porovnaní s mierou rastu v prvom štvrťroku. V treťom a štvrtom štvrťroku Facebook predpokladá, že medziročný rast výnosov bude postupne spomaľovať.

Akcie Facebook


Akcie Facebook zareagovali na pozitívne správy spomínaným rastom v pre-market obchodovaní o +7,22%, čo by znamenalo, že akcie sa dostanú na svoju najvyššiu úroveň v histórií a budú atakovať cenu $330 za akciu. V tomto roku akcie Facebook vzrástli zatiaľ o +12,4% a za posledných 5 rokov o +161,18%.

Hoci manažment očakáva v druhej polovici roka spomalenie rastu, fakt, že pri takejto veľkosti dokáže Facebook rásť tempom o viac ako 40% ročne, dodáva investorom a akcionárom potrebnú dávku optimizmu.

Ďalšie kvartálne výsledky z predchádzajúcich dní:

xtb

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno