Alphabet číslami zaskočil Wall Street a plánuje odkúpiť vlastné akcie za $50 miliárd

Materská spoločnosť Googlu prekonala odhady analytikov v oblasti tržieb o neuveriteľných 13 miliárd dolárov, vykázala medziročný rast zisku na úrovni 162% a pokračuje v obrovských spätných odkupoch akcií.

0
379

Kvartálne výsledky

Tento týždeň sa nesie v znamení zverejňovania štvrťročných výsledkov významnými technologickými spoločnosťami. Iba za včerajšok sa o svoje čísla podelili firmy: Alphabet (Google), Microsoft, Pinterest, AMD, Fireye, Mondelez, Visa, Texas Instruments, Enphase Energy či Starbucks. Keďže nemáme kapacity na to, aby sme dokázali pokrývať článkami všetky akcie, rozhodli sme sa pokryť tie najpozoruhodnejšie výsledky a s nimi prišiel Alphabet.

Materská spoločnosť Google, ktorá zverejnila svoj prvý štvrťrok 2021 nielen prekonala očakávania analytikov, ale ich priam zničila. Akcionárov potešil prudký nárast tržieb z YouTube reklamy a tiež schválenie odkupu vlastných akcií za 50 miliárd dolárov. Manažment tak pokračuje v tejto forme vracania hodnoty bez vyplácania dividendy. Za mesiace január až marec firma odkúpila vlastné akcie za 11,39 miliardy dolárov. Akcie Alphabet v rozšírenom after-market obchodovaní stúpali o +4%.

xtb

Najdôležitejšie čísla

Výnosy: V prvom kvartáli roku 2021, Alphabet zaznamenal výnosy vo výške $55,31 mld., čo predstavuje medziročný nárast o +34% a zničenie analytických predpokladov, ktoré boli na úrovni $42,34 mld.

Operatívny zisk: Operatívny zisk spoločnosti stúpol oproti rovnakému obdobiu z predchádzajúceho roka o +106% z $7,98 mld. na $16,44 mld. Operatívna marža stúpla z 19% na 30%.

Čistý zisk: Čistý zisk vzrástol zo $6,84 mld. v prvom kvartáli 2020 na $17,93 mld. za rovnaké obdobie v roku 2021, čo značí rast o +162%. Čistý zisk na akciu (EPS) vzrástol z $9,87 na $26,29. (+166%), analytici odhadovali EPS vo výške 15,46.

Cashflow: Operatívny cashflow sa medziročne zvýšil o +162%, z $6,84 mld. na $17,93 mld., voľný cashflow (FCF) skončil na hodnote $13,35 mld.

akcie Alphabet výsledky
Rozdelenie výnosov z hľadiska služieb a ich porovnanie s minulým rokom, zdroj: GOOG Q1 2021

Slovo manažmentu

Sundar Pichai, generálny riaditeľ spoločností Google a Alphabet, uviedol: „Za posledný rok sa ľudia obracali k vyhľadávaču Google a mnoho ďalších online služieb, vďaka ktorým môžete byť neustále informovaní, spojení a bavíte sa. Naďalej sa zameriavame na poskytovanie dôveryhodných informácií a služieb pre pomoc ľuďom na celom svete. Naše cloudové služby pomáhajú podnikom, veľkým i malým, urýchliť ich digitálne transformácie.“

Ruth Porat, finančná riaditeľka spoločností Google a Alphabet, uviedla: „Celkové príjmy vo výške 55,3 miliárd dolárov v prvom štvrťroku odrážajú zvýšenú online aktivitu spotrebiteľov a rozsiahly rast výnosov inzerentov. Sme veľmi spokojní s prebiehajúcou hybnou silou v službe Google Cloud, ktorej výnosy vo štvrťroku dosiahli 4,0 miliardy dolárov a odrážali silu a príležitosti v oboch segmentoch GCP i Workspace.“

Akcie Alphabet


Ďalšie kvartálne výsledky z predchádzajúcich dní:

xtb

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno