Finančné technológie
FinTech, skrátený výraz pre finančné technológie, predstavuje jedno z najdynamickejšie rastúcich odvetví v súčasnosti. Ide o spojenie tradičných finančných služieb s modernými technológiami, ktoré majú za cieľ zjednodušiť, zrýchliť a zefektívniť spôsob, akým spravujeme peniaze, investujeme či platíme za tovar a služby. Od online bankovníctva až po kryptomeny a umelú inteligenciu v oblasti investovania, fintech zasahuje do všetkých kútov finančného sveta a zlepšuje prístup k finančným riešeniam pre milióny ľudí.
Podľa výskumu Expert Market Research bol globálny fintech trh v roku 2023 ocenený na 226,7 miliardy USD a očakáva sa, že do roku 2032 vzrastie na 917,2 miliardy USD, čo predstavuje priemerný ročný rast na úrovni 16,8 %. Tento trend poháňa nielen technologický pokrok, ale aj zmeny v správaní spotrebiteľov, ktorí čoraz viac vyhľadávajú rýchle a pohodlné digitálne riešenia. Aj investori sú si vedomí tejto príležitosti, pretože fintech spoločnosti častokrát prinášajú inovatívne riešenia s vysokým potenciálom rastu a návratnosti.
Hoci vysoké úrokové sadzby dostali celé fintech odvetvie pod tlak, dnes už centrálne banky úroky znižujú, čo by malo viesť k oživeniu ekonomiky a vyšším nákupom spotrebiteľov. Jednotlivé fintech akcie tak môžu opäť čakať lepšie časy. V tomto článku sa pozrieme na 3 najlepšie fintech akcie, ktoré vynikajú svojím inovatívnym prístupom a sľubujú zaujímavý potenciál pre investorov, ale vypichneme tiež ďalších silných hráčov na trhu, a naopak firmy, ktoré svoje postavenie na trhu strácajú.
Akcie Adyen
Medzi najlepšie fintech akcie sa dostala aj európska spoločnosť Adyen. S trhovou kapitalizáciou 50 miliárd eur ide o jednu z najcennejších technologických firiem v Európe. Názov Adyen pochádza z surinamského jazyka a znamená „začať odznova“. Tento názov symbolizuje filozofiu zakladateľov – vybudovať modernú, efektívnu platobnú platformu úplne od základu.
ktorá poskytuje obchodníkom moderné riešenia pre príjmanie platieb, či už v kamenných predajniach, online alebo v aplikácií. Výhodou Adyenu nie je len globálny dosah a jednotná platforma pre všetky typy a spôsoby platieb, ale najmä fakt, že Adyen nahrádza mnoho krokov v celom platobnom procese. Zjednocuje totiž platobnú bránu, risk manažment a sprocesovanie platby. Za každú platbu si firma účtuje od obchodníka poplatok, ktorý závisí od typu platby, lokality, objemu spracovaných transakcií, rizikovosti a ďalších faktorov.
Adyen v jednoduchosti dokáže príjmať platby z akéhokoľvek miesta, zariadenia alebo platobného systému a integruje ich do jednotného systému. To umožňuje rýchlejšie spracovanie platieb, nižšie náklady pre obchodníkov a vyššiu bezpečnosť a spoľahlivosť. Mnohí ďalší konkurenti ako PayPal alebo Stripe jednotnú platformu pre rôzne platobné kanály (online, mobil a kamenná prevázka) nemajú. Holandská spoločnosť preto v posledných rokoch získava rýchlo podiel na trhu a medzi svojich viac ako 9 000 klientov radí napríklad aj Spotify, Uber, eBay, Netflix, Microsoft alebo McDonald´s.
Objem spracovaných transakcií spoločnosti Adyen stúpol medzi prvým polrokom 2019 a 2024 až 6-násobne na 620 miliónov eur, čo predstavuje priemerné ročné tempo rastu vo výške 43 %. Rýchlo stúpali aj tržby a zisk spoločnosti. V rovnakom období sa zvýšili tržby štvornásobne z 238 na 911 miliónov eur a zisk EBITDA (zisk bez úrokov, daní a odpisov) trojnásobne na 423 miliónov eur. Manažment počíta s rýchlym rastom aj naďalej, až do roku 2026 by mali príjmy Adyenu rásť ročne zhruba o 25 %.
Adyen by mal v ďalších rokoch ťažiť nielen zo všeobecného rastu trhu, ale tiež z geografickej expanzie a z rozširovania partnerstiev s existujúcimi zákazníkmi. Podnik sa zároveň môže oprieť o silnú finančnú pozíciu, podniká bez dlhu a v hotovosti má k dispozícií 8,7 miliardy eur.
Akcie Nubank (Nu Holdings)
Medzi najlepšie fintech akcie sme zaradili aj brazílsku spoločnosť Nubank alebo Nu Holdings. Ide o digitálnu banku, ktorá ponúka služby ako digitálne účty, kreditné karty, úvery, investičné produkty alebo poistenie prostredníctvom internetu alebo mobilnej aplikácie. Nemá žiadne kamenné pobočky, čo jej umožňuje znižovať náklady a ponúkať zákazníkom lacnejšie služby. Víziou Nubanku je sprístupniť bankové služby bežným ľudom v Latinskej Amerike, pretože tradičné banky sú pre milióny ľudí v tomto regióne naďalej drahé a nedostupné. Podľa Latin America Reports zostáva približne 70 % tamojšieho obyvateľstva bez bankového účtu.
Nubank si rýchlo získaval popularitu a už po 5 rokoch od založenia získal status „jednorožca“, teda startupu s miliardovou trhovou hodnotou. Prilákal dokonca pozornosť Warrena Buffetta, ktorý prostredníctvom svojej spoločnosti Berkshire Hathaway do nej investoval 500 miliónov USD. To bol významný znak dôvery v Nubank, pretože podobným krokom sa najrešpektovanejší investor na sveta vyhýba.
Dnes ide o najväčšiu digitálnu banku sveta, ktorá má viac než 110 miliónov používateľov, pričom len za posledný rok získala 21 miliónov zákazníkov. Jej vplyv bol ocenený viacerými oceneniami, vypichneme zaradenie medzi najinovatívnejšie spoločnosti sveta a najlepšie svetové banky od Forbes.
Raketový rast sa prejavuje aj v tržbách. Tie dosiahli ešte v roku 2020 len 737 miliónov USD a tento rok by to už malo byť po prvých troch kvartáloch až 11,7 miliardy. To predstavuje priemerný ročný rast na úrovni 100 %. Len ťažko by ste hľadali takto rýchlo rastúce spoločnosti v podobnej veľkosti a to v akomkoľvek odvetví. Ďalším pozitívom je fakt, že Nubanku sa v roku 2023 podarilo preklopiť podnikanie do zelených čísel. Po stámiliónových stratách prišiel v roku 2023 čistý zisk vo výške 1 miliardy USD a v roku 2024 by sa mal takmer zdvojnásobiť. Ešte lepšie je na tom voľný cash flow, ktorý dosiahol 3,8 miliardy USD.
Rovnako ako Adyen, aj Nubank má silnú finančnú pozíciu. Vďaka úspore nákladov za kamenné prevádzky a silnému postaveniu na trhu je jednou zo silných stránok spoločnosti aj jej ziskovosť. Aktuálna prevádzková zisková marža dosahuje až 18,7 % a marža voľného cash flowu dokonca až 48 %! Inými slovami každý z každého 1 dolára dokáže Nubank získať 0,48 dolára, ktoré môže použiť podľa vlastného uváženia. Očakáva sa, že Nubank bude naďalej rásť veľmi silným tempom, pričom sa bude opierať nielen o domáci brazílsky trh, prípadne Mexiko a Kolumbiu, kde už pôsobí, ale bude expandovať aj do ďalších latinskoamerických krajín.
Akcie Visa
Na začiatok sme vypichli dve fintech akcie, ktoré nie sú z hľadiska trhovej kapitalizácie žiadnymi obrami a medzi investormi nie sú až tak známe, ale so spoločnosťou Visa sa už pravdepodobne každý stretol. Ide o 15. najcennejšiu firmu na svete, ktorej kapitalizácia dosahuje až 611 miliárd USD.
Visa je prevádzkovateľom najväčšej platobnej siete na svete, ktorá sa využíva na spracovanie transakcií medzi bankami, obchodníkmi a zákazníkmi. Mnohí sa nazdávajú, že Visa vydáva platobné karty, ale v skutočnosti to tak nie je. Vydávajú ich banky a iné finančné inštitúcie, Visa poskytuje technologickú infraštruktúru a platobnú sieť na rýchle, bezpečné a spoľahlivé platby. Teší sa pritom dominantnému postaveniu na trhu. Visa so 4,1 miliardami používateľov ovláda zhruba 50 až 60 % trhu v oblasti kreditných a debitných kariet, pričom jej jediným väčším vyzývateľom je Mastercard 25 až 30 % podielom.
Visa sa dlhodobo teší obľube investorov, pretože jej podnikanie je veľmi stabilné. Počet platobných transakcií cez jej sieť každoročne rastie, či sa ekonomike darí alebo nie. Vo svojom odvetví je pritom firma v podstate nenahraditeľná, pretože vybudovala obrovskú a spoľahlivú sieť, ktorá dokáže spracovať milióny transakcií za sekundu po celom svete. Tým, že túto sieť využívajú milióny obchodníkov a miliardy používateľov, sa vytvára sieťový efekt, ktorý sťažuje vstup nových hráčov na trh.
Aj Visa sa preto teší kontinuálnemu rastu tržieb a zisku, hoci ten nie je taký raketový, ako v prípade fintech akcií Adyen alebo Nubank. Investorom ale poskytuje niečo čo si vážia rovnakou mierou ako rast – bezpečie.
Príjmy spoločnosti za 10 roko stúpli takmer trojnásobne z 12,7 na 35,9 miliardy USD a zisk viac ako trojnásobne z 6,3 na 19,7 miliardy USD. Impozantné sú najmä ziskové marže firmy, keď čistá zisková marža predstavuje až 55 %. Pre porovnanie priemerná marža v rámci akciového indexu S&P 500 je 11 %. Silnú rentabilitu potvrdzuje ukazovateľ 3-ročnej návratnosti investovaného kapitálu (ROIC), ktorý dosahuje až 80,6 %.
Ide o dôsledok silného postavenia Visy a toho, že existujú vysoké bariéry pre vstup konkurencie na trh. Noví konkurenti by museli investovať miliardy dolárov do budovania podobnej siete a ak by aj boli ochotní toľko investovať, je možné, že obchodníci a zákazníci nebudú ochotní vymeniť spoľahlivú platobnú sieť Visy za inú.
Do budúcnosti by mala Visa ťažiť z rozmachu rýchlych a bezkontaktných platieb. Stále populárnejšia je NFC technológia, ktorá umožňuje platiť prostredníctvom smartfónov alebo hodiniek v rámci digitálnych peňaženiek, ako Apple Pay alebo Google Pay. Vedenie firmy nezabúda ani na alternatívne formy platenia a preto cez partnerské karty s Coinbase a Crypto.com umožňuje aj platby v kryptomenách. Visa zároveň rozvíja viacero projektov založených na blockchain technológiách. Ťažko si predstaviť budúcnosť finančných technológií bez kráľa, ktorá má nasadenú korunu už niekoľko desaťročí.
Porovnanie akcií
Ktoré FinTech akcie môžu miešať kartami a kto nie?
Vybrať najlepšie fintech akcie samozrejme nie je možné objektívne určiť. Spoločnosti Adyen, Nubank a Visa majú silnú pozíciu na trhu a veľký potenciál pred sebou. No na trhu existuje viacero inovatívnych spoločností, ktoré môžu taktiež zamiešať kartami. Vypichli by sme najmä tieto fintech akcie:
- American Express – rovnako ako Visa a Mastercard má vlastnú platobnú sieť, ale narozdiel od nich vydáva aj vlastné karty, spracúva transakcie a poskytuje úvery. Kontroluje tak celý platobný proces.
- PayPal – fintech gigant pôsobiaci naprieč finančnými technológiami
- Block – bývalý Square predstavuje jedného z hlavných konkurentov spoločnosti PayPal
- SoFi – americká digitálna banka
- MercadoLibre – latinskoamerická spoločnosť pôsobí najmä v e-commerce a fintech odvetví a predstavuje významnú konkurenciu pre Nubank
- Shift4Payments – Poskytuje sprocesovanie platieb najmä pre spoločnosti v cestovnom ruchu, ide o jedného z konkurentov pre Adyen
- Mastercard – prevádzkuje druhú najväčšiu platobnú sieť na svete, ide o hlavné konkurenta spoločnosti Visa
- Upstart – startup, ktorý poskytuje svoj systém založený na umelej inteligencii bankám s cieľom na základe stoviek rôznych druhov údajov automaticky rozhodovať o schválení úverov
- Affirm – najväčší americký poskytovateľ buy now, pay later riešení
- Coinbase – jedna z najväčších kryptobúrz na svete
Za zmienku stoja aj ďalšie spoločnosti z odvetvia ako Lemonade, Bill Holdings, Toast, Interactive Brokers alebo PayTm.
Niektorým hráčom na trhu naopak dochádza dych a hoci rastú, strácajú voči konkurencii podiel na trhu. Očakávame, že tieto fintech akcie pred sebou nemajú svetlú budúcnosť:
- Worldline – európska spoločnosť, ktorá poskytuje obchodníkom riešenia na sprocesovanie platby zaostáva za inovatívnejšími hráčmi na trhu, ako Adyen, Stripe alebo PayPal
- Global Payments – americká spoločnosť s podobným osudom ako Worldline
- Marqeta – FinTech startup, ktorý umožňuje firmám vytvárať a spravovať vlastné platobné karty podľa vlastných kritérií. Je pod tlakom väčších a silnejších konkurentov